Jaskier azjatycki- Ranunculus
Jaskier to bajecznie kolorowy kwiat doniczkowy. Jego pąki przypominają kule, później rozkwitają mnóstwem lśniących płatków.
Jaskier azjatycki
Jaskier w doniczce
Jaskier azjatycki - cebulki
Cebule jaskra azjatyckiego mają 6-7 cm centymetrów w obwodzie więc poleca się sadzenie na głębokości 5 cm. Aby przyspieszyć kwitnienie, warto przed posadzeniem moczyć bulwy przez 24 godziny.
Skalnica. Uprawa i pielęgnacja w ogrodzie. Rośliny na skalniaki
Jaskier azjatycki - cena
Jaskier azjatycki Tomer - doskonały do uprawy w doniczce - 10 cebulek kosztuje 9 zł
Jaskier azjatycki - kiedy sadzić
Cebulki sadzimy na wiosnę by zakwitły od czerwca do sierpnia.
Jaskier azjatycki - uprawa
- Chłodny pokój. Jaskry lubią chłód (maksymalnie 18°C). W takich warunkach mają zwarty pokrój i długo kwitną, nawet kilka tygodni. Jeśli nie ma mrozu, możemy je ustawić w zacisznym miejscu przy uchylonym oknie lub nawet wynieść na balkon - doskonale znoszą temperatury do -1°C. Im cieplej, tym mocniej wydłużają się ich pędy kwiatowe i krótszy jest okres kwitnienia.
- Dużo słońca. Wczesną wiosną jest już sporo słońca, dlatego przy oknie rośliny będą się czuły znakomicie - pod warunkiem że nie będzie im gorąco. Natomiast w cieniu stają się wiotkie i blade.
- Lekko wilgotne podłoże. W podłożu nie może brakować wilgoci, bo wtedy kwiaty szybko zwieszają główki. Ponieważ torf, w którym zwykle rośliny te są uprawiane, szybko wysycha, trzeba je regularnie podlewać (tym częściej, im wyższa jest temperatura). Gdy natomiast ziemia jest długo zalana, mogą zacząć gnić korzenie. Po obfitym podlaniu należy więc usuwać nadmiar wody z podstawki.
Jaskier - nawożenie
Odpowiednia dieta. Na rozwój nowych kwiatów roślina zużywa sporo pokarmu. Ponieważ jednak rośnie w małej doniczce, dobrze jest zasilać ją mniej więcej co 10 dni nawozem na bazie biohumusu, by nie spalić korzeni.
Paciorecznik ogrodowy czyli inaczej kanna. Uprawa i ciekawe odmiany pacioreczników
Jaskier choroby i szkodniki
Mięsiste pędy i liście stanowią apetyczny kąsek dla mszyc, wciornastków i innych szkodników. Gdy więc zauważymy kolonie owadów lub oznaki ich żerowania na liściach, np. w postaci srebrnych i białych przebarwień, umieśćmy w doniczce owadobójczy środek doglebowy (Provado Combi Pin, Tarcznik lub pałeczki nawozowo-owadobójcze).
Jaskry letni spoczynek
Jaskry są roślinami wieloletnimi. Przechowanie ich na następny sezon w domowych warunkach nie jest proste. Po przekwitnięciu najlepiej ustawić je w chłodnym, lekko cienistym miejscu, by przez kilka tygodni liście mogły jeszcze rosnąć i odżywiać podziemne pazurkowate bulwki. Później jaskry przechodzą okres spoczynku i ich nadziemne części zasychają. Wówczas przechowujemy je w chłodzie (temp. 15-18°C) - albo z bryłą ziemi (nie możemy jej zupełnie zasuszyć), albo wyjmujemy korzenie z doniczki i przesypujemy je lekko wilgotnym, świeżym torfem (uwaga, są bardzo małe i łatwo usychają). Jeżeli dysponujemy chłodną, ale zabezpieczoną przed mrozem werandą, możemy je wysadzić do nowego podłoża jesienią (np. do torfu zmieszanego z ziemią uniwersalną). Wówczas zakwitną wiosną. Inny sposób to przetrzymanie "pazurków" do końca kwietnia i wysadzenie ich na rabacie, żeby kwiaty ozdobiły ją na początku lata.
- Więcej o:
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany