Miodunka - Pulmonaria
Kwitną całą wiosnę, mają efektowne liście i można je sadzić w cieniu.
Różne gatunki
W Polsce możemy znaleźć kilka gatunków. Najpopularniejsza jest miodunka ćma (Pulmonaria obscura) o jednolicie zielonych liściach. W zachodniej części kraju występuje biało nakrapiana miodunka plamista (P. officinalis). Jeśli ujrzymy okaz o wąskich, lancetowatych blaszkach liściowych, kwiatach czerwonych i błękitnych, z pewnością będzie to dosyć rzadka miodunka wąskolistna (P. angustifolia). Z kolei miodunka miękkowłosa (P. mollissima), pokryta aksamitnymi włoskami, rośnie na południowym wschodzie i Podkarpaciu.
Praktyczne i dekoracyjne
Jak się okazuje, te leśne kwiaty z powodzeniem można uprawiać w ogródku - znajdą w nim szerokie zastosowanie. Określenie "miodunka" brzmi bardzo smakowicie i rzeczywiście jej kwiaty stanowią pożytek dla pszczół. Od wczesnej wiosny do końca maja wabią liczne owady. Łany kwitnącej miodunki są wielobarwne - początkowo różowoczerwone, później przebarwiają się na niebieskofioletowo. Żeby więc mieć różnokolorową rabatę, wcale nie trzeba sadzić kilku odmian. Miodunki są bylinami o krótkich, pełzających kłączach, tworzącymi zwarte kępy. Z czasem rozrastają się, dlatego można je wykorzystać w ogrodzie jako rośliny okrywowe. Nie są ekspansywne i na pewno nie zagrożą delikatniejszym gatunkom rosnącym w sąsiedztwie. Aby miały wystarczająco dużo miejsca, posadźmy je w rozstawie przynajmniej 30 x 30 cm (około 10 sztuk na 1 m kw.). Rośliny te znakomicie nadają się na stanowiska zacienione. Można je sadzić z przodu rabat pod krzewami i drzewami. W takich miejscach najładniej wyglądają odmiany o silnie plamistych lub niemal białych liściach. Stanowią ciekawe tło dla roślin cebulowych kwitnących wczesną wiosną. Dobrymi towarzyszami miodunki są również zawilce, przylaszczki, kokoryczki, barwinki, paprocie, funkie, irysy i niezapominajki.
Miodunki do ogrodu
W ogródkach najczęściej uprawia się gatunki pochodzące z zachodu Europy. Najpopularniejsze są miodunki pstre (P. saccharata), jak np. 'Dora Bielefeld' i 'Mrs. Moon' z bladozielonymi plamami na liściach, obficie kwitnące na różowo; 'Leopard' - srebrzysto nakrapiana i czerwono kwitnąca; 'Pink Dawn' - srebrzysto nakrapiana i z ciemnoróżowymi kwiatami, odmiany z grupy Argentea o srebrzystych liściach. Równie popularna jest miodunka długolistna (P. longifolia) z wąskimi blaszkami liściowymi długości do 50 cm. Jej odmiana 'Bertram Anderson' ma ciemnozielone liście z srebrzystymi plamkami i niebieskie kwiaty. W sklepach znajdziemy też miodunki: plamiste 'Alba' i 'Sissinghurst White' (odmiany o białych kwiatach), wąskolistne 'Azurea' - niebiesko kwitnące, oraz czerwone (P. rubra), np. 'Redstart' o dużych czerwonoróżowych kwiatach i 'Bowles Red', delikatnie nakrapiana i dorastająca do 40 cm wysokości.
By pięknie rosły
- Więcej o:
Drzewa i krzewy które nie zrzucają liści na zimę
Drzewa i krzewy o czerwonych liściach
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon