Rzodkiewka, rzodkiew, rzepa
Schrupać by rzepkę z kawałkiem chlebka - marzył dziadek w znanym wierszu Tuwima. A może też rzodkiewkę i rzodkiew? Im ostrzejszy warzywa te mają smak, tym lepiej chronią nasze zdrowie.
Samo zdrowie
Charakterystyczny ostry smak roślinom tym nadają związki siarki, które wzmagają wydzielanie soków trawiennych i działają przeciwbakteryjnie. Najwięcej zawiera ich korzeń czarnej rzodkwi (wyciąg z niego jest podstawowym składnikiem preparatu raphacholin). Dzięki zawartości witaminy C i soli mineralnych działa także wzmacniająco. Wyciśnięty z korzenia sok (można to zrobić w sokowirówce) pity z miodem leczy suchy kaszel i ból gardła, a wcierany w skórę głowy poprawia stan włosów.
Uprawa bez kłopotów
Warzywa te nie wymagają ciepła, potrzebują jednak dużo wody i światła. Najlepiej służy im podłoże średnio zwięzłe i żyzne (dla sopli 30-40 cm grubości). W lekkiej ziemi rośliny szybko zaczynają kwitnąć i parcieją, w ciężkiej tworzą niekształtne korzenie. Nasiona sieje się w rzędach w rozstawie: dla rzodkiewki - 15-20 cm (można wysiewać ją z nasionami marchwi lub pietruszki), dla odmian wczesnych rzodkwi i rzepy - 20-30 cm, a dla późnych - 30-40 cm. Nie wysiewajmy ich na grządce po kapustowatych, ponieważ to sprzyja chorobom.
Po wzejściu siewki trzeba przerwać: rzodkiewkę co 2,5 cm, wczesne odmiany rzodkwi i rzepy 5-10 cm, późne zaś co 10-15 cm. Szybko zbierane odmiany (tzw. wczesne) uprawia się jako przedplon, np. przed ogórkami czy pomidorami lub jako poplon - po letnich warzywach. Zbieramy je sukcesywnie w miarę dorastania. Natomiast tzw. odmiany późne lepiej udają się wysiewane latem na zbiór jesienny.
Różne odmiany
Rzodkiewka
Może być siana od końca marca do początku września z krótką letnią przerwą. Większość odmian ma kulisty kształt:
Rzodkiew
Wymaga dłuższego okresu wegetacji:
Rzepa
Jest uprawiana podobnie jak rzodkiew. Tworzy kuliste, duże (średnica 5-8 cm) zgrubienia o białej skórce z delikatnymi fioletowymi przebarwieniami. Ma delikatny smak. Jej odmiany to:
Smaczny przepis
Czarna rzodkiew z oliwą
Umytą rzodkiew utrzeć na tarce o grubych oczkach. Wymieszać z oliwą, oliwkami i solą. Podawać z gorącymi tostami.
W podobny sposób można przyrządzić rzepę i białą rzodkiew. Zrobiona z nich sałatka ma delikatniejszy smak.
Zmienne koleje losu
Rzodkiewka jak na roślinę uprawną jest znana od niedawna (od XVI w.). Natomiast rzodkiew ceniono już w starożytnych Chinach i Egipcie. Na Dalekim Wschodzie do dziś jest podstawowym warzywem. Gotuje się ją, smaży, kisi, marynuje i suszy. W Europie zaś przez stulecia głównym składnikiem diety była rzepa. Jej zalety znalazły odbicie w potocznym języku - mówi się przecież "zdrowy jak rzepa". W miarę pojawiania się warzywnych nowości zaczęła być postrzegana jako pokarm biedoty, w końcu stała się rośliną pastewną. W zachodniej Europie rzepę już zrehabilitowano. Pora, by powróciła i na nasze talerze. Jej korzeń można jeść na surowo, gotować i zapiekać, a liście przyrządzać jak szpinak.
- Więcej o:
Drzewa i krzewy które nie zrzucają liści na zimę
Drzewa i krzewy o czerwonych liściach
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon