Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dbać o bambusy

Szymon Hoser

  • Podlewanie. Intensywność podlewania należy dostosować do przepuszczalności gleby i wieku rośliny. Młode bambusy w pierwszym roku po posadzeniu wymagają systematycznego podlewania. Ale trzeba to robić uważnie, bo są jeszcze bardzo wrażliwe i nadmiar wody może powodować gnicie korzeni. Lubią dużą wilgotność powietrza, dlatego warto je często zraszać. Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie ich nad zbiornikami wodnymi. Informacją o niedostatku wody jest zwijanie się liści.

  • Nawożenie. Bambusy wymagają intensywnego dokarmiania. Zaleca się trzy dawki nawozów w ciągu roku. W marcu, jeszcze przed rozpoczęciem wzrostu, a potem pod koniec maja dajemy mieszankę zawierającą azot (N), fosfor (P) i potas (K) w proporcji 3:1:2. Trzecią, ostatnią, dawkę podajemy we wrześniu. Wówczas preparat nie powinien zawierać azotu, a fosfor i potas powinny mieć proporcję 1:1. W pierwszym roku po posadzeniu roślin nie należy nawozić.

  • Cięcie. Co roku na wiosnę trzeba dokonać tzw. cięcia sanitarnego usuwając pędy stare i nieatrakcyjne. Kolorowe łodygi niektórych gatunków można wyeksponować, usuwając część dolnych odgałęzień. Bambusy w formowanych żywopłotach najlepiej przycinać po wyrośnięciu młodych pędów - z reguły wczesnym latem, zaś niskie odmiany okrywowe należy przycinać każdej wiosny na wysokość 5 cm.

  • Bariery korzeniowe. Bambusy o rozłogowym typie kłączy bywają ekspansywne. By je ograniczyć, można jako bariery korzeniowej użyć folii HDPE lub innego wystarczająco twardego i elastycznego materiału. Pas o szerokości 65-75 cm zakopujemy pionowo wokół rośliny. Jesienią usuwa się wszystkie pędy, które przerosły ponad nią. Fargesie - gatunki o krótkich kłączach - rosną natomiast w zwartych kępach i nie wymagają stosowania barier korzeniowych.

  • Skomentuj:

    Jak dbać o bambusy