Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Paprocie są nie tylko piękne, ale również korzystnie wpływają na nasze samopoczucie jak i na powietrze w domu. Warto mieć choć jedną w domu. Polecamy kilka łatwych w uprawie odmian paproci.
Rodzaje paproci
W żadnym domu nie może zabraknąć paproci. W większości mają niewielkie wymagania uprawowe więc warto je szybko wprowadzić na nasze parapety - zwłaszcza do sypialni, bo mają znaczący wpływ na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu w którym się znajdują. Polecamy gatunki i odmiany paproci najłatwiejsze w uprawie domowej.
Paproć nefrolepis wysoki 'Green Lady' (Nephrolepis exaltata)
Paproć ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia)
Paproć doniczkowa Adiantum (Adiantum raddianum)
Paproć Dawalia mariesa (Davalia mariesii)
Duże paprocie doniczkowe
Te gatunki są cenione za swoje walory dekoracyjne i zdolność do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach.
Paproć nefrolepis wysoki 'Norwoodii' (Nephrolepis exaltata)
Wśród popularnych nefrolepisów odmiana ta wyróżnia się mocno postrzępionymi, jasnozielonymi liśćmi. Osiąga średnią wysokość w tej grupie paproci, dorastając do 25-30 cm. Rośliny te należą do łatwych w uprawie i rosną zdrowo, jeśli ich nie zalewamy. Poza tym dość dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniach. Rozwijają się szybko, pod warunkiem że mają dużo rozproszonego światła. Latem warto je nawozić co dwa tygodnie słabym roztworem odżywek do doniczkowych roślin zielonych. Najlepiej się czują w temperaturze 20-25°C latem i 18-20°C zimą. Podłoże nie powinno być zimne, dlatego nefrolepisy najlepiej podlewać wodą o temperaturze pokojowej. Wszystkie odmiany łatwo rozmnaża się przez podział kęp.
Paproć asplenium gniazdowe (Asplenium nidus)
Ten gatunek ma nietypowe dla paproci całobrzegie liście tworzące szeroko rozpostartą rozetę. Występuje w Azji i na wyspach Polinezji. W naturze żyje w koronach drzew. Jest jednym z największych znanych epifitów. W doniczce asplenium tworzy krótki pęd, a jego liście mogą osiągać 20-100 cm, zależnie od odmiany. Roślina ta lepiej znosi warunki mieszkaniowe niż np. adiantum. Minimalna temperatura, jaką wytrzymuje, to 15°C. Gdy jest chłodniej, brązowieją brzegi liści. Asplenium może rosnąć w odległości 1-1,5 m od okna. Rośliny tej nie da się rozmnożyć w warunkach domowych, bo nie tworzy odrostów.
Paproć łosie rogi (Platycerium bifurcatum)
Nazwa dobrze oddaje charakter wzrostu tej epifitycznej (nadrzewnej) paproci, zamieszkującej Chiny oraz Indie. Jej podobne do poroża liście zarodnikowe wyrastają spomiędzy liści płonnych tworzących tzw. konchę. Nalot delikatnych włosków chroni roślinę przed suchym powietrzem. Pomimo to łosie rogi lepiej rosną, gdy nawilżamy wokół nich powietrze. Liście mogą osiągać około metra długości. Gatunek ten można uprawiać zarówno w doniczce z lekkim podłożem, jak i przytwierdzony do kawałka kory z kępą torfu. Latem podlewamy go obficie, zimą umiarkowanie. W okresie wegetacji łosim rogom odpowiada temperatura pokojowa, zimą zaś 16-18°C.
Paproć karbowana (Blechnum gibbum)
Blechnum gibbum, znana jako paproć karbowana, to gatunek o liściach przypominających małe palmy, co nadaje jej tropikalny wygląd. Może dorastać do 90 cm wysokości. Jest łatwa w uprawie i dobrze sprawdza się w pomieszczeniach z dużą wilgotnością, jak łazienki.
Paproć sierpowana - Cyrtomium falcatum (Cyrtomium)
Cyrtomium falcatum, czyli paproć sierpowata, ma charakterystyczne, ciemnozielone i błyszczące liście o ząbkowanych brzegach. Ta duża paproć dobrze radzi sobie w warunkach z umiarkowaną wilgotnością, a jej liście mogą dorastać nawet do 1 metra długości. Jest to gatunek odporny na chłodniejsze warunki w pomieszczeniach.
Nietypowe paprocie
Te nietypowe paprocie wprowadzają do wnętrz i ogrodów ciekawą teksturę oraz kształty, dzięki czemu są świetnym wyborem dla osób szukających wyjątkowych roślin.
Microsorum musifolium 'Crocodyllus'
Ta paproć wyróżnia się niezwykłą teksturą liści przypominającą skórę krokodyla. Jest bardzo efektowna i nadaje się do uprawy w mieszkaniach.
Asplenium antiquum 'Victoria'
Gatunek paproci z charakterystycznymi, wąskimi, falistymi liśćmi, które tworzą zwartą rozetę. Pochodzi z Japonii i jest popularna jako roślina ozdobna.
Paprotnik szczecinkozębny "Herrenhausen" - Polystichum setiferum 'Herrenhausen'
To paproć o delikatnych, pierzastych liściach, która tworzy bujne kępy. Jest to odmiana europejska, która dobrze sprawdza się zarówno w ogrodach, jak i w doniczkach.
- Więcej o:
Paprocie domowe
Drzewa i krzewy które nie zrzucają liści na zimę
Drzewa i krzewy o czerwonych liściach
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?