Co rozbić aby oczko wodne zimą nie zamarzło całkowicie
Podczas ostatnich zim moje oczko zamarzało. Aby uchronić ryby przed przyduchą, wierciłem w lodzie przerębel. Ktoś mi powiedział, że to szkodzi rybom. Jakich sposobów mam użyć, by utrzymać część tafli wody bez lodu? Janusz Widawa
Co zrobić żeby oczko wodne nie zamarzło
Zamiast kruszyć lód, na płyciźnie oczka ustawiamy na dnie filtr fontannowy z pionową dyszą w taki sposób, aby jej wylot znajdował się tuż pod powierzchnią wody. Jej nieustanny ruch w tym miejscu zapobiegnie zamarzaniu wody i dodatkowo wzbogaci ją w tlen. Zamiast filtra można zastosować pompę fontannową zainstalowaną w podobny sposób. Nie wolno jednak instalować tych urządzeń w miejscu, gdzie przebywają zimujące ryby. Rozwiązanie takie może okazać się dla nich fatalne w skutkach. Woda na dnie oczka nawet zimą ma temperaturę ok. 4°C, a tuż pod taflą lodu 0-1°C. Mieszanie wody z dna z tą z górnych warstw powoduje jej oziębienie i może doprowadzić do śmierci ryb na skutek wychłodzenia!
Jeszcze innym błędem są próby ogrzewania całości wody w stawie. Jest to działanie mijające się z celem.
Co zrobić żeby staw nie zamarzł
W oczku można wstawić pływak z wmontowaną grzałką. Podgrzewając punktowo wodę, utrzymuje ona fragment jej powierzchni wolny od lodu, nawet w czasie dużych mrozów.
Tanim rozwiązaniem jest plastikowy lub styropianowy przerębel - pływający po powierzchni wody pierścień z przykrywką. Teoretycznie woda w jego obrębie nie powinna zamarznąć nawet przy silnym mrozie.
Przerębel Trio zaopatrzony w podgrzewacz i pompę powodującą ruch wody (producent: Hydroogród).
- Więcej o:
Pompy, skimmery, filtry czyli niezbędnik do oczka wodnego. Przegląd produktów i ceny
Oczko wodne zimą
Ogrodowe oczko w głowie
Małe plasikowe oczko wodne krok po kroku
Ryby do oczka wodnego - jakie wybrać i jak się nimi zajmować?
Oczko wodne w ogrodzie: jak je zrobić?
Oczko wodne zimą
Co rozbić aby oczko wodne zimą nie zamarzło całkowicie