Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co rozbić aby oczko wodne zimą nie zamarzło całkowicie

Dr inż. PAWEŁ ZARZYŃSKI:

Podczas ostatnich zim moje oczko zamarzało. Aby uchronić ryby przed przyduchą, wierciłem w lodzie przerębel. Ktoś mi powiedział, że to szkodzi rybom. Jakich sposobów mam użyć, by utrzymać część tafli wody bez lodu? Janusz Widawa

Przerębel TRIO
Przerębel TRIO
Fot. Hydroogród

Co zrobić żeby oczko wodne nie zamarzło

Kruszenie lodu zimą należy do najczęściej popełnianych błędów. Jest ono niebezpieczne dla ryb, które mogą zostać ogłuszone przez powstającą falę akustyczną. Ponadto zestresowane zaczynają szybciej się poruszać, zużywając dużo tlenu.
 
Jak zimą dbać o oczko wodne [Porada eksperta]

Zamiast kruszyć lód, na płyciźnie oczka ustawiamy na dnie filtr fontannowy z pionową dyszą w taki sposób, aby jej wylot znajdował się tuż pod powierzchnią wody. Jej nieustanny ruch w tym miejscu zapobiegnie zamarzaniu wody i dodatkowo wzbogaci ją w tlen. Zamiast filtra można zastosować pompę fontannową zainstalowaną w podobny sposób. Nie wolno jednak instalować tych urządzeń w miejscu, gdzie przebywają zimujące ryby. Rozwiązanie takie może okazać się dla nich fatalne w skutkach. Woda na dnie oczka nawet zimą ma temperaturę ok. 4°C, a tuż pod taflą lodu 0-1°C. Mieszanie wody z dna z tą z górnych warstw powoduje jej oziębienie i może doprowadzić do śmierci ryb na skutek wychłodzenia!

Jeszcze innym błędem są próby ogrzewania całości wody w stawie. Jest to działanie mijające się z celem.
 


Przerębel Trio z napowietrzaczem
Przerębel Trio z napowietrzaczem
Fot. Hydroogród

Co zrobić żeby staw nie zamarzł

W oczku można wstawić pływak z wmontowaną grzałką. Podgrzewając punktowo wodę, utrzymuje ona fragment jej powierzchni wolny od lodu, nawet w czasie dużych mrozów.

Tanim rozwiązaniem jest plastikowy lub styropianowy przerębel - pływający po powierzchni wody pierścień z przykrywką. Teoretycznie woda w jego obrębie nie powinna zamarznąć nawet przy silnym mrozie.

Przerębel Trio zaopatrzony w podgrzewacz i pompę powodującą ruch wody (producent: Hydroogród).

STYROPIANOWY PRZEREBEL Z GRZALKA JEZIORKO WODA STAW ZBIORNIK WODNY OCZKO WODNE FOT. SERWIS PRASOWY FIRMA HYDROOGROD PUBLIKACJA OGRODY NR 11 (55) - 11.2003 SLOWA KLUCZOWE: OGRODNICTWO WODA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 11 (55) - CZASOPISMA
Elektryczny przerębel chroni ryby przed uduszeniem zimą
Fot. materiały prasowe
    Więcej o:

Skomentuj:

Co rozbić aby oczko wodne zimą nie zamarzło całkowicie