Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak uratować dracenę?

dr Wojciech Słomka, specjalista ochrony roślin, KJ

Chora dracena. Liście na mojej dracenie obrzeżonej stopniowo odpadły, a łodygi stały się miękkie. Roślina przedstawia obraz nędzy i rozpaczy. Czy da się ją jeszcze uratować? Marzena Dąbrowska

Dracena miękka łodyga

Analiza przesłanych liści wskazała, że sprawcą spadku kondycji rośliny jest nadmiar wody. Draceny, pochodzące z ciepłych rejonów Afryki i Azji, w swoim rocznym cyklu przechodzą trzymiesięczny okres spoczynku, podczas którego podłoże w doniczce powinno być trochę przesuszone. W tym czasie rośliny te powinniśmy podlewać tylko wtedy, kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Stosujemy małe dawki wody o temperaturze pokojowej. Miękkie łodygi na końcach wskazują właśnie na zbyt dużą ilość wody w okresie spoczynku. Proszę obejrzeć korzenie. Jeśli znaczna ich część jest spróchniała, będzie to kolejny dowód na nadmiar wody.
 

Jak uratować przelaną dracenę?

Analiza mikroskopowa pokazała, że wiele komórek liści jest otwartych. Taki obraz informuje, że roślina dusiła się przez jakiś czas. Zalecam więc teraz przesuszenie podłoża i podlewanie tylko wtedy, kiedy wierzchnia warstwa przeschnie. Tak proszę traktować roślinę aż do wiosny. W okresie wzrostu, głównie latem, obficiej podlewamy dracenę, tj. utrzymujemy lekko wilgotne podłoże. Warto też ją wzmocnić, dokarmiając nawozem uniwersalnym dla roślin doniczkowych.

 

Jak uratować zmarzniętą dracenę?

Przyczyną zamierania draceny bywa nagła zmiana warunków po przeniesieniu jej z zewnątrz do pomieszczenia ogrzewanego kaloryferami. Kwiat ten źle bowiem znosi suche powietrze i przeciągi powstające podczas wietrzenia mieszkania. Aby uratować roślinę, trzeba zapewnić jej ciepłe (22-26 st. C), zaciszne i dość jasne miejsce, ale z dala od słonecznych promieni. Należy także dbać o to, by podłoże stale było lekko wilgotne. Przesuszanie, a potem zalewanie bryły korzeniowej jest dla draceny szkodliwe.

Jak uratować uschniętą dracenę?

Dracenie zaczynają brązowieć liście i zaczyna je gubić zazwyczaj zimą. Taka reakcja przypominająca usychanie to sygnał że ziemia i powietrze są zbyt suche. Jak tylko zobaczymy takie objawy należy usunąć uschnięte liście i  solidnie podlać dracenę a jej zielone liście spryskać wodą. Mimo że roślinę rzadko podlewamy zimą to należy pilnować by ziemia była lekko wilgotna i zbytnio się nie przesuszała.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak uratować dracenę?