Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chory skrętnik [Porada ekpserta]

Wojciech Słomka

Na liściach moich skrętników pojawiły się brunatne plamki i obwódki. Czy to choroba, czy szkodnik? Jaki jest na nie sposób? Krystyna Ewkowska

Skretnik pięknie kwitnie, ale trzeba ściśle przestrzegać jego wymagań uprawowych
Skretnik pięknie kwitnie, ale trzeba ściśle przestrzegać jego wymagań uprawowych
Fot. Shutterstock/Freya-fotograf
Analiza laboratoryjna przesłanego liścia wykazała infekcję chorobotwórczym grzybem wywołującym plamistość obwodową liści. Choroba ta rozwija się najczęściej na egzemplarzach osłabionych przez nagły wzrost lub spadek temperatury bądź wilgotności. Skrętniki są bardzo wrażliwe na zbyt duże nawilgotnienie podłoża. Lepiej je nieznacznie przesuszyć niż przelać. Roślina ma też problem z gospodarką azotem.

Podstawą leczenia Pani skrętnika będzie zastosowanie odpowiedniego preparatu: Gwarant 500 SC lub Rovral Aquaflo 500 SC. Skuteczne będą zarówno opryski, jak i podlewanie jego wodnym roztworem. W razie braku wymienionych można zastosować także Score 250 EC lub Sarfun 500 SC. Rośliny opryskujemy dwukrotnie, co 14-21 dni. Po takim leczeniu choroba powinna ustąpić. Jeśli jednak po jakimś czasie nastąpi jej powrót, proszę zastosować ponowny oprysk. Ponadto roślin kategorycznie nie wolno przelewać, a w okresie jesienno-zimowym ich podlewanie wręcz ograniczyć do minimum.

Ziemia, w której rosną skrętniki, musi być lekka i przepuszczalna. Proszę również zapewnić roślinom w miarę stabilną temperaturę, a różnica pomiędzy temperaturą dnia i nocy nie może być zbyt duża.

W pielęgnacji skrętników bardzo ważne jest także światło. Zimą rośliny te powinny stać tuż przy oknie, ale latem trzeba je chronić przed zbyt ostrymi promieniami słonecznymi, które mogą przypalać liście. W tym okresie najlepsze jest światło rozproszone, na przykład przesiane przez firanki czy żaluzje.

Proszę też pamiętać, że długie liście skrętników są kruche i łatwo je uszkodzić. Dlatego rośliny powinny stać w takim miejscu, gdzie nie będą potrącane.

Skomentuj:

Chory skrętnik [Porada ekpserta]