Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak otrzymać kompost

Red.

Aby przygotować kompost, wystarczy znaleźć dobre miejsce - na uboczu, najlepiej pod osłoną krzewów. Na dnie pryzmy umieszczamy (dla dobrej cyrkulacji powietrza) gałęzie lub słomę, a na wierzchu kładziemy siatkę. Nie zagłębiamy pryzmy w ziemi.

Frau schuettet Kuechenabfaelle auf den Kompost61053298SLOWA KLUCZOWE:draussen Sptsommer hoch Garten Praxis Person msgnp12 000 Biogarten GEMSEGARTEN Bauerngarten
Przygotowanie kompostu
Fot. F. Strauss/Mak Media / Friedrich Strauss / FRIEDRICH ST

Warstwy materii organicznej na kompoście układamy na przemian - oddzielnie odpadki mokre i suche. Mokre, świeże to trawa, chwasty (bez nasion, a mniszek także bez korzeni), liście, fusy, surowe, nieporażone chorobami owoce. Natomiast do odpadków suchych zalicza się suche liście, słoma, rozdrobnione gałązki (nie w całości), pocięte gazety (tylko czarno-białe i nie za dużo), węgiel drzewny (z umiarem), zgniecione skorupki jaj oraz torf, a nawet ziemia. Pamiętajmy, że odpady, które wydzielają przykre zapachy lub przyciągają muchy, należy przysypać ziemią lub torfem. Każdą świeżo dosypaną warstwę warto posypać specjalnymi bakteriami przyspieszającymi rozkład (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Składniki mieszamy, a całość polewamy wodą, tak aby kompost nie wysychał. Tempo rozkładu materii zależy od objętości i rodzaju odpadków oraz od dostępu powietrza i wody. Proces ten można przyspieszyć, rozdrabniając odpady i przerzucając pryzmę (należy to robić nie rzadziej niż co pół roku). Dojrzewanie pryzmy trwa średnio rok, ale jeśli jest właściwie mieszana i utrzymana, latem kompost można otrzymać nawet w ciągu dwóch miesięcy.

Zobacz wideo

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak otrzymać kompost