Kwiaty dla singla
Znam sporo osób, które pomimo ciągłego zabiegania i nieobecności w domu, cieszą się widokiem ładnego kwiatka w doniczce. Dla nich najlepsza byłaby roślina samoobsługowa, nie wymagająca żadnej opieki. Jest kilka takich, które rzeczywiście PRAWIE same rosną.
W przypadku tych "żelaznych" nie musimy się martwić, że powietrze w domu jest za suche, odpada nam więc instalowanie nawilżaczy i inne kłopotliwe działania. Warto jednak raz na kilka tygodni przetrzeć ich liście wilgotną szmatką, lub sprawić im prysznic dla zmycia kurzu, a także parę razy (wiosną) wzmocnić nasze podopieczne nawozem dla "gatunków zielonych" lub uniwersalnym dla "roślin domowych". To właściwie wszystko...
Na zdjęciach przedstawiam takie rośliny, które mogą spędzać zimę w temperaturze pokojowej, to jest przy 18-22(C. Nie musimy, więc przykręcać kaloryferów, ani w inny sposób regulować ciepła.
Dla wygody czytelników rośliny dla zapracowanego singla podzieliłam na dwie grupy: potrzebujące dużo światła i te, które mogą rosnąć nieco w głębi mieszkania.
Lubią słońce
Na słonecznym parapecie stawiamy przede wszystkim sukulenty, czyli gatunki, które w naturze żyją na suchych terenach i - dzięki zgrubiałym liściom, pędom, czy innym organom gromadzącym wodę - potrafią długo wytrzymać bez deszczu. A przy tym rosną na bardzo nasłonecznionych terenach. To wszelkiego rodzaju kaktusy, wilczomlecze, grubosze, kalanchoe, gasterie, haworsje, juki, noliny i aloesy. Doskonale nadają się do dekoracji, bo mają ciekawy pokrój oraz kolorystykę pędów i liści. Świetnie też rosną w większych pojemnikach - tzw. sukulentowych ogródkach. Do tego są długowieczne i jedyne, co im szkodzi, to nadmiar wody w podłożu.
Potrzebują rozproszonego światła
Celowo nie piszę, że "lubią cień", bo jeśli w domu jest miejsce cieniste, to tak naprawdę jest ono za ciemne dla większości roślin i tam trzeba zainstalować lampę doświetlającą, a to już są tzw. specjalne zabiegi, na które nie mamy czasu. Światło rozproszone panuje w odległości metra do kilku metrów od okna, więc takie warunki znajdziemy w każdym mieszkaniu. W takich miejscach możemy postawić całą armię "żelaznych roślin", m.in.: zamiokulkas, sansewierię (ta może też stać na parapecie), fikus sprężysty i binnedijkii, aglonemę, asplenium , zielistkę, dracenę wonna i jej odmiany np. 'Compacta', epipremnum oraz tzw. żelazny liść, czyli aspidistrę. No to stawiamy nasze rośliny, cieszymy nimi oczy i jak na zapracowaną osobę przystało, od czasu do czasu je podlewamy. I już.
- Więcej o:
Tapety w kwiaty
Inspiracje: jesienne dekoracje
10 błędów popełnianych najczęściej przy pielęgnacji roślin doniczkowych
Obrazy z mchu i kwiatów
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa