Inwazja gąsienic
Podczas spaceru po łące znalazłam dziwne pajęczyny z robakami. Co to takiego? Justyna Kolasa
Wojciech Słomka: Takie pajęczyny nazywamy oprzędami. Są one odporne na wiatr, deszcz i środki ochrony roślin. Kryjące się nich robaki to gąsienice motyli z rodziny namiotnikowatych. Żerują masowo i w krótkim czasie zjadają na roślinie wszystkie liście (czyli dokonują gołożerów). Następnie opuszczają oprzędy i zmieniają się w poczwarki.
Fot. Shutterstock/Iryna Rasko
Najpowszechniej występują namiotniki: jabłoniowy, czeremszaczek i trzmieliniaczek. Ich wspólną cechą jest mała rozpiętość skrzydeł (16-25 mm), z których pierwsza para jest barwna, a druga szarobrunatna. Ich larwy (długości do 2 cm) są żółtoszare z czarną główką i dwoma rzędami czarnych kropek. Atakują rośliny z terenów naturalnych, ale także ogrodowe, takie jak: jabłonie, śliwy, czereśnie, morele, jarzęby, głogi, czeremchy i tarniny.
W chwili wylęgu larw lub gdy jedna za drugą przechodzą z gałęzi na gałąź, opryskujemy rośliny preparatem Decis lub Fastac, a także ręcznie zbieramy larwy. Gdy pojawią się oprzędy, stosujemy środek systemiczny (tzn.wnikający do tkanek roślin) Mospilan 20 SP. Następnie ręcznie usuwamy puste już oprzędy.
- Więcej o:
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]
Ekologiczne metody ochrony gleby – jak zadbać o żyzność i zdrowie podłoża w ogrodzie
Jak przezimować wrzosy w doniczkach? Sprawdzone metody
Platan z nasion [Porady eksperta]