Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Maj w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych.

Hanna Masternak, Małgorzata Szymczykiewicz

Maj to kolejny miesiąc intensywnych prac w ogrodzie, ale na efekty nie będziemy musieli długo czekać. Zobaczcie, co trzeba zrobić w maju

Gdy minie niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków, sadzimy rozsadę pomidorów i papryki.
Gdy minie niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków, sadzimy rozsadę pomidorów i papryki.
Fot. Shutterstock.com
DRZEWA I KRZEWY OZDOBNE

Przycinamy krzewy, które kwitły przed wypuszczeniem liści, np. forsycje, wierzby, wczesne tawuły. Skracamy pędy różom, tnąc je na wysokości 30-40 cm. Usuwamy też pędy przemarznięte i chore.

Rozgarniamy kopczyki ziemi zabezpieczające przed mrozem i nawozimy rośliny nawozem wieloskładnikowym, który płytko mieszamy z ziemią.

Sprawdzamy, czy na pędach iglaków nie ma przędziorków, tarczników i innych szkodników. W razie potrzeby opryskujemy je.

PIELĘGNUJEMY TRAWNIK

Kosimy murawę raz w tygodniu, a w razie suszy podlewamy, najlepiej rano, gdy trawa nie jest zbyt nagrzana.

KWIATY

Usuwamy kwiaty bylin cebulowych, gdy zaczynają przekwitać, aby rośliny nie traciły energii na wytworzenie nasion.

Możemy wysiewać do gruntu wiele gatunków bylin, np. złocienie, rudbekie, goździki. Rozsadę pod koniec lata lub na wiosnę wysadzimy na miejsca stałe. Byliny kwitnące latem i jesienią można rozmnożyć przez podział. Najlepiej zrobić to przy pochmurnej pogodzie i obficie podlać nowe kępki.

Wysadzamy do gruntu bulwy i karpy dalii, pacioreczników i mieczyków. Zanim wyrosną z ziemi, minie już ryzyko wystąpienia przymrozków.

Na początku miesiąca wysadzamy już do gruntu rozsadę kwiatów jednorocznych, które nie boją się przymrozków, takich jak lwie paszcze i astry chińskie. Po 15 maja zaś szałwie, aksamitki, żeniszki i lobelie.

Wysiewamy do gruntu nasturcję, portulakę, kosmos, groszek pachnący, słoneczniki i lewkonie. Maciejkę i nagietki warto siać kilka razy, bo szybko przekwitają.

OWOCE I WARZYWA

Gdy zaczynają pękać pąki drzew, przeprowadzamy pierwsze opryski przeciwko chorobom grzybowym, np. parchowi, plamistościom i rdzom.

Młode drzewka i krzewy zasilamy nawozem azotowym. Stosujemy 10-15 dag nawozu na 1 m2 podłoża. Rozsypujemy go w obrębie korony i mieszamy z ziemią.

Systematycznie podlewamy i odchwaszczamy zagony z warzywami i motyczymy międzyrzędzia, by zapobiec parowaniu wody z gleby i ułatwić dostęp powietrza do korzeni roślin. Siejemy marchew, pietruszkę i buraki na zbiór jesienny i przerywamy siewki wyrosłe z siewów kwietniowych.

Sadzimy rozsadę selerów i warzyw kapustnych. W połowie maja siejemy ogórki, a pod koniec miesiąca wysadzamy ich rozsadę. Co dwa tygodnie aż do lipca siejemy fasolę szparagową i koper.

OCZKO WODNE

Czuwamy nad klarownością wody. Glony wyławiamy siatką lub stosujemy preparaty chemiczne. Jak najczęściej puszczamy też fontanny i kaskady, by natlenić wodę (to konieczne dla ryb).

Gdy minie niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków, sadzimy rozsadę pomidorów i papryki.

SZKODNIKI I CHOROBY ROŚLIN GROŹNIE W MAJU

Ślimaki (o tej porze zagrażają głównie funkiom i bratkom): Mesurol Alimax 02 RB, Ślimax 04 GB.

Poskrzypka (uszkadza pąki lilii): Fastac 100 EC, Karate Zeon 050 SC, Sumi-Alpha 050 EC. Mszyce, miodownice, zwójki, gąsienice (na większości roślin): Fastac 100 EC, Kung-Fu 050 CS, Provado Plus AE, Sumi-Alpha 050 EC.

Przędziorki (na wszystkich roślinach): Karate Zeon 050 CS, Kung-Fu 050 CS.

Parch (jabłoń ozdobna, ognik): Zato 50 WG, Captan 50 WP. Plamistości liści (występują powszechnie): Baymat Ultra 0,015 AE, Falcon 460 EC.

Szara pleśń (zwłaszcza w okresie opadów): Teldor 500 SC.

Rdza (malwy, jałowce): Baymat Ultra 0,015 AE, Dithane Neo Tec 75 WG, Score 250 EC. Mączniak prawdziwy (jabłoń ozdobna, berberysy, tawuły, byliny): Baymat Ultra 0,015 AE, Biochikol-K AL.

Zamieranie pędów: chore wycinamy, rośliny opryskujemy, stosując Domark 100 EC, Topsin M 500 SC.

Mączniak rzekomy (pierwiosnki, bratki, róże): Biochikol-K AL, Dithane Neo Tec 75 WG, Mildex 711,9 WG.

Skomentuj:

Maj w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych.