Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny balkonowe na upały i suszę

Red.

W upalne południe na słonecznym balkonie panuje klimat niczym na Saharze. Jak stworzyć tam ukwieconą zieloną oazę?

Eszeweria
Eszeweria,
Fot. Katarzyna Bellingham
Balkony usytuowane od południowej strony budynku podczas upalnej pogody silnie się nagrzewają, zwłaszcza jeśli nie ma tam przewiewu. W takich warunkach kwiaty wielu roślin szybko więdną, a nawet powstają na nich żółte plamy wypalone słońcem. Można temu zapobiec, uprawiając gatunki roślin odporne na wysokie temperatury, dobrze znoszące niedobór wody (ramka).

Skalniak na balkonie w bloku

W bardzo silnie nasłonecznionym miejscu można się zdecydować na skalniak z rozchodników, rojników, macierzanek, eszewerii. Najwygodniej urządzić go w dużym płaskim kamiennym korycie lub misie.

Sukulent na balkon

Sukulenty to idealne rośliny na nasłoneczniony balkon, ponieważ świetnie znoszą upały i suszę. Ich mięsiste liście magazynują wodę, dzięki czemu nie trzeba ich często podlewać. Najpopularniejsze gatunki to rozchodnik, rojnik, echeveria i grubosz. Sukulenty występują w wielu kształtach i kolorach, co sprawia, że są bardzo dekoracyjne. Można je sadzić w donicach, skrzynkach balkonowych, a nawet w wiszących kompozycjach. Wymagają lekkiego, przepuszczalnego podłoża i doniczek z odpływem. Świetnie prezentują się w zestawach – różne odmiany razem tworzą miniaturowe ogródki. Niektóre, jak kalanchoe czy aloe vera, mają też właściwości lecznicze. Sukulenty są bardzo łatwe w pielęgnacji, co czyni je idealnym wyborem nawet dla początkujących ogrodników. Dzięki swojej wytrzymałości będą cieszyć oko przez całe lato, a niektóre przetrwają nawet zimę.

Sukulenty na balkonie zimą

Sukulenty na balkonie zimą wymagają szczególnej ochrony, ponieważ większość z nich nie toleruje mrozu. Gatunki takie jak rojnik czy niektóre rozchodniki są mrozoodporne i mogą zimować na zewnątrz. Pozostałe warto przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia lub dobrze zabezpieczyć agrowłókniną i osłonić doniczki przed przemarznięciem.

Odporne kwiaty na balkon 

  • Pelargonie (geranium). Absolutna królowa odpornych balkonów. Lubi słońce, nie straszna jej susza. Kwitnie aż do jesieni.
  • Portulaka wielkokwiatowa. Malutka, ale niezwykle odporna. Zamykają się tylko w pochmurne dni – słońce ją ożywia.
  • Gazania. Kwitnie intensywnie, wygląda egzotycznie, a znosi nawet bardzo wysokie temperatury.
  • Werbena ogrodowa. Kolorowa, kwitnąca roślina, dobrze znosi brak wody i ostre słońce.
  • Szałwia błyszcząca lub szałwia omszona. Nie tylko ładna, ale też aromatyczna. Kochają słońce i suszę.
  • Lawenda. Idealna na gorące balkony. Świetnie znosi upał i brak wody, a do tego pachnie obłędnie.
  • Lantana. Ciepłolubna i bardzo odporna. Kwitnie całe lato, przyciąga motyle!
  • Sundaville (mandevilla). Pnącze z pięknymi kwiatami. Lubi słońce, a jej liście nie więdną łatwo.
  • Rozchodnik (sedum). Roślina sukulentowa – czyli prawie jak kaktus. Bardzo mało wody, a wygląda super.
  • Kocanki włoskie (Helichrysum italicum). Szarozielone liście i żółte kwiaty, bardzo odporna na słońce i brak wody.
Na słonecznym balkonie lepiej nie wykorzystywać pojemników z plastiku ani metalu, które bardzo silnie się nagrzewają. W efekcie ziemia szybciej wysycha. Z tego samego powodu unikajmy ciemnych pojemników. Również małe doniczki słabo chronią korzenie przed przegrzaniem (niewielka ilość podłoża szybciej wysycha).

Nawet najbardziej odporne na suszę rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają podlewania, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Osoby bardzo zajęte lub często wyjeżdżające mogą sobie ułatwić to kłopotliwe zadanie, dodając do podłoża superabsorbent lub hydrożel (np. Ekosorb, Tarrasorb, Akrygel, Terracotem) zatrzymujący wilgoć w podłożu. Preparat najlepiej wymieszać z ziemią przed posadzeniem roślin lub - jeśli kwiaty już rosną - wsypać go do kilku otworów zrobionych w ziemi. Podłoże z dużą zawartością torfu warto też wymieszać z ziemią kompostową lub ogrodową. Wtedy łatwiej będzie utrzymać jego stałą wilgotność.

Na słonecznym balkonie warto zamontować automatyczny system nawadniania kroplowego. Możemy kupić urządzenia podłączane do kranu lub czerpiące wodę z pojemnika. Uruchamiamy je ręcznie, odkręcając kran lub włączając programator, na którym wcześniej ustawiamy czas i częstotliwość podlewania. Oprócz tego walkę z upałem i suszą ułatwiają parasole, maty i wszelkiego typu osłony cieniujące rośliny.
 
    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny balkonowe na upały i suszę