Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród japoński, a dokładniej ogród w stylu japońskim

Aldona Zakrzewska

Trwa nieustająca moda na ogrody japońskie. Jak taki ogród założyć? Żeby uzyskać w ogrodzie wschodni klimat, często wystarczy wprowadzić do jego wnętrza jeden charakterystyczny element, np. formowaną roślinę w otoczeniu żwiru, drewniany mostek, stylową rzeźbę czy kamienną latarenkę.

W takiej kamiennej latarence wieczorami można palić świeczki.
W takiej kamiennej latarence wieczorami można palić świeczki.
Fot. SHUTTERSTOCK
W ogrodnictwie, podobnie jak w kuchni, trwa moda na orient, zwłaszcza na kompozycje utrzymane w japońskim stylu. Przypominają one naturalne krajobrazy skalne, pełne omszonych głazów, żwiru i wody połyskującej w stawach i kaskadach. Charakterystyczna jest też dla nich stonowana kolorystyka i specyficzny dobór roślin; przeważają gatunki uprawiane w Kraju Kwitnącej Wiśni lub przypominające je wyglądem (np. klony japońskie, miniaturowe iglaki, różaneczniki, azalie).

Zobacz galerię zdjęć:

Modnych japońskich detali ogrodowych



W japońskich ogrodach często pojawiają się też tak zwane suche strumienie i oczka. Są to przestrzenie wysypane żwirem i ozdobione głazami, symbolizujące fale, nurty, wyspy... Żwir grabi się w rozmaite wzory, uzyskując różne nastroje. Zgodnie z estetyką zen taka symbolika w pełni wyraża istotę mokrej szemrzącej strugi. Prawdziwym znakiem firmowym japońskich ogrodów są jednak malowniczo powyginane drzewa (głównie sosny i inne gatunki iglaste), przypominające bonsai. Tu i ówdzie w orientalnych ogrodowych salonach pojawia się też czerwień mostków i bram tori. U wejścia wita okrągła Księżycowa Brama, a w centrum wzrok przyciąga staw i pawilon z charakterystycznie zagiętym dachem. Jeśli wprowadzimy kilka podobnych elementów, z miejsca poczujemy ducha orientu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród japoński, a dokładniej ogród w stylu japońskim