Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród japoński w Chorzowie. Zobacz, jak wygląda!

Robert Gutowski

Miłośnicy orientu znają zapewne ogrody japońskie w Polsce. Zarówno te w dużych miastach; m.in. we Wrocławiu, Łodzi, jak i te w mniejszych miejscowościach - Jarkowie i Starej Morawie. W lipcu 2021 roku do tego grona dołączył także ogród japoński w Chorzowie. Poznajmy go!

Ogród japoński w Chorzowie
Ogród japoński w Chorzowie
Fot. Urząd Miasta Chorzów

Ogród japoński w Chorzowie kiedyś i dziś 

Ogród japoński w Chorzowie został nowo otwarty w 2021 roku, jednak jego historia ma dużo starsze korzenie, o których przypomina piękne 50-letnie drzewo wiśniowe pamiętające początki tego miejsca. Sięgają one lat sześćdziesiątych XX w.

W 1967 r. rozpoczęto budowę ogrodu według projektu Edwarda Bartmana. Profesor Edward Bartman (1929 – 2018), wielokrotnie nagradzany i ceniony architekt krajobrazu, stworzył wówczas ambitną koncepcję, która niestety nie doczekała finalnego efektu. Brak funduszy zatrzymał prace inwestycyjne, a przez kolejne długie lata ogród niszczał. Po długim czasie zapomnienia koncepcja stworzenia ogrodu japońskiego w Parku Śląskim rozkwitła na nowo. Pracy nad nią podjęli się architekci z warszawskiej  Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z dr inż. Elżbietą Myjak – Sokołowską na czele. Intensywne prace modernizacyjne trwały półtora roku, a ich efekt jest naprawdę imponujący.

Ogród japoński, który możemy dziś zwiedzać jest dwukrotnie większy od tego, który miał powstać w latach sześćdziesiątych. Znalazły się w nim również koncepcje profesora Bartmana, m.in. pomysł klimatycznego wodospadu. Jak na ogród japoński przystało, znajdziemy tu dużo prostych form, które charakteryzują się niesamowitą elegancją i starannością wykonania. Wszechobecny kamień i woda, tak symboliczne dla kultury japońskiej, wprowadzają odwiedzających w stan wyciszenia i harmonii. Ogród został zaprojektowany w stylu Tsukiyama. Najpopularniejsze ogrody tego typu na świecie znajdują się w Kioto. To koncepcja oparta na sztucznym wypoziomowaniu terenu, który ma nawiązywać do pagórków oraz małych zbiorników wodnych symbolizujących duże akweny.

W Ogrodzie Japońskim znajdziemy również wiele ciekawych odmian roślin kwitnących i drzew. W części południowo – wschodniej możemy zatracić się w wiśniowym sadzie, który cieszy oko głównie ze względu na szeroki przekrój ciekawych odmiany tej rośliny.

Jedną z najciekawszych i cieszących się dużym zainteresowaniem atrakcji Ogrodu Japońskiego w Chorzowie jest przeszklony taras widokowy z wodospadem. To tu m.in. ziściła się wizja profesora Bartmana.

Niewątpliwie doskonałym dopełnieniem tego pięknie zaprojektowanego miejsca jest doskonałe doświetlenie, które sprawia, że po zmroku ogród wygląda równie wyjątkowo i magicznie, jak za dnia.

Skąd tak wielkie zainteresowanie obiektem? 

Popularność ogród japoński w Chorzowie zyskał sobie pięknym projektem i nowoczesnymi rozwiązaniami. Odwiedzający znajdują tu ciszę, spokój i piękno natury. Trzeba wspomnieć, że stanowi on część dużego kompleksu Parku Śląskiego, który zachwyca swoimi atrakcjami. Na ponad 530 hektarach znajduje się m.in. najdłuższa w Europie nizinna kolej linowa, ogród zoologiczny, lunapark, park etnograficzny, planetarium i wiele innych atrakcji, a to wszystko porośnięte ponad 3,5 milionem drzew. To miejsce robi wrażenie. Ogród Japoński w Parku Śląskim to niewątpliwie jedna z jego ciekawych, wartych obejrzenia części.

Ogród japoński Chorzów – jak dojechać?

Ogród japoński umiejscowiony jest w Parku Śląskim, w centralnej części aglomeracji śląskiej, na styku trzech miast:

  • Katowic,
  • Chorzowa
  • i Siemianowic Śląskich.

Dojazd do niego jest bardzo prosty, zarówno dla okolicznych mieszkańców komunikacją miejską, jak i przyjezdnych, dla których przygotowano duże parkingi. Zarówno przystanki, jak i parkingi usytuowane są przy bramach wjazdowych. Dojście do ogrodu japońskiego oznaczone jest na mapach, a dużym ułatwieniem jest dedykowana, darmowa aplikacja, która poprowadzi w żądane miejsca całego kompleksu.

Ogród japoński Chorzów – godziny otwarcia

Ogród czynny jest codziennie w godzinach 8.00 – 23.00. Wejście do ogrodu jest bezpłatne.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród japoński w Chorzowie. Zobacz, jak wygląda!