Najdziwniejsze nazwy roślin
Piękne rośliny, osobliwe nazwy. Zobacz galerię roślin, które przyciągają nie tylko urodą.
Psiząb (Erythronium L.)
Psiząb swą nazwę zawdzięcza kształtowi cebul, które faktycznie przypominają psie zęby. Rośliny z tego rodzaju zaliczane są do rodziny liliowatych i liczą blisko 30 gatunków. Na zdjęciu psiząb liliowy japoński.
Łapa kangura (Anigozanthos)
Grecka nazwa rośliny to zlepek słów "anises" - dziwny oraz "anthos" - kwiat. Roślina pochodzi z Australii. W okresie kwitnienia kwiatostan pokryty meszkiem wygina się do przodu upodabniając się w ten sposób do łapy najsłynniejszego australijskiego zwierzęcia.
Barszcz zwyczajny (Heracleum sphondylium)
W średniowieczu przyrządzano z tej rośliny kwaśną zupę nazywaną barszczem. Z czasem receptura się zmieniła i zaczęto używać buraków i zakwasu z mąki.
Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)
Kwiatostan tej rośliny może osiągnąć wysokość 3 metrów, a liść rośnie nawet do 6 metrów wysokości. Dziwidło należy do rodziny obrazkowatych i jest jej największym przedstawicielem. Oprócz osobliwej formy wydziela też niecodzienny zapach przypominający woń gnijącego mięsa.
Wieczornik damski (Hesperis matronalis)
Wieczornik zalicza się do rodziny kapustowatych. Wypuszcza białe, purpurowe lub różowe kwiaty o intensywnym słodkim zapachu, który nasila się wieczorem.
Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)
To krzew o prostych, słabo rozgałęziających się pędach rosnących do 3 m wysokości. Tworzy uroczo rozkwitające kwiatostany, które pojawiają się w maju i w czerwcu. Uroku dodają jej również kontrastowo zabarwione młode owocostany i nowe przyrosty. Dobrze rośnie w słońcu lub półcieniu, zarówno na suchych, jak i wilgotnych glebach.
Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.)
Z korony tej rośliny z rodziny ogóreczniokowatych wystają charakterystyczne pręciki przypominające języki żmii. Dawniej stosowany był również jako środek na ukąszenia żmii.
Płomykówka galaretowata, płomykowiec galaretowaty (Guepinia helvelloides (DC.) Fr.)
Ten grzyb z rzędu uszakowatych nazwę zawdzięcza wyrazistej barwie i charakterystycznej strukturze.
Koniopłoch łąkowy (Silaum silaus)
Koniopłoch należy do rodziny selerowatych. Rośnie na wilgotnych łąkach i jest dość rzadki.
Wulpia mysi ogon (Vulpia myuros)
Wulpia w rejonie klimatu śródziemnomorkskiego uważana jest za trudny do wyplenienia chwast. W Polsce narażona na wymarcie i umieszczona na "Czerwonej liście roślin i grzybów". Należy do rodziny traw, a jej źdźbła przypominają ogon pospolitego gryzonia.
Zaraza krwistoczerwona (Orobanche gracilis Sm.)
Ta ciekawa roślina należy do rodziny zarazowatych, co w połączeniu z intensywną, czerwoną barwą tłumaczy jej nazwę. W Polsce objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.
Podejźrzon księżycowy (Botrychium lunaria (L.) Sw.)
Nazwa tej rośliny to niezły łamaniec językowy. Jest popularna w Tatrach. Ma dwa rodzaje liści: półksiężycowate oraz jeden podłużny, na którym znajdują się zarodniki.
Zroślicha stopowcowa (Syngonium podophyllum)
Zroślicha pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Środkowej oraz północnych rejonów Ameryki Północnej. W Polsce hodowana jako roślina pokojowa.
- Więcej o:
Drzewa i krzewy które nie zrzucają liści na zimę
Drzewa i krzewy o czerwonych liściach
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon