Kwiaty pełne sex appeal'u - piękne, kuszące, zmysłowe...
Uwodzą pięknym kształtem, kuszą barwą płatków, przyciągają zmysłowym detalem. W ogrodzie, w bukiecie i w doniczkach. Warto przyjrzeć im się z bliska...
Strelicja - rajski kwiat
Strelicja królewska (Strelitzia reginae) ma niezwykłe kwiaty o pomarańczowo błękitnych płatkach, kształtem przypominające rajskiego ptaka. I są od niego większe! Osiągają bowiem długość do 20 cm. Strelicja to prawdziwy gigant wśród kwiatów - jej liście wraz z ogonkami dorastają do 2 m! Rośnie w Południowej Afryce i jest niezwykle wytrzymałą, łatwo adaptującą się do różnych warunków rośliną, u nas uprawianą jako kwiat doniczkowy. Swą botaniczną nazwę zawdzięcza królowi Anglii Jerzego III, który nadał ją strelicji na cześć ukochanej żony Chrlotte of Mecklenberg-Strelitz.
Shutterstock
Shutterstock
Róża - królowa kwiatów
Róża to prawdziwa uwodzicielka - królowa kwiatów uważana jest za symbol miłości. Swą magią i urodą czarowała już starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian. Jako najpiękniejszą poświęcano ją boginiom, a poeci sławili jej wdzięki w swoich strofach. Mity greckie mówią, że powstała z krwi Afrodyty - bogini miłości, która - biegnąc do swojego kochanka Adonisa - zraniła się w stopę. Krople krwi bogini zamieniły się w czerwone płatki róż. Jeśli więc mamy problem z wyborem kwiatów do ślubnego bukietu - wybierzmy różę.
Shutterstock
Shutterstock
Róża to prawdziwa uwodzicielka - królowa kwiatów uważana za symbol miłości. Swą magią i urodą czarowała już starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian. Jako najpiękniejszą poświęcano ją boginiom, a poeci sławili jej wdzięki w swoich strofach. W starożytnym Egipcie była kwiatem Izydy - władczyni nieba i ziemi. Mity greckie mówią z kolei, że powstała z krwi Afrodyty - bogini miłości, która - biegnąc do swojego kochanka Adonisa - zraniła się w stopę. Krople krwi bogini zamieniły się w czerwone płatki. Jeśli więc mamy problem z wyborem kwiatów do ślubnego bukietu - wybierzmy różę.
Paproć - liść jak kwiat
Jak ogólnie wiadomo, raz do roku w noc św Jana zakwita paproć, a kto zdobędzie jej kwiat zapewni sobie szczęście. Jednak droga do kwiatu jest trudna i niebezpieczna, a sam kwiatek niepozorny i dopiero zerwany pięknie rozkwita, ale tylko w rękach młodego i uczciwego człowieka. Tyle mówi legenda... Tak naprawdę paprocie nie kwitną. Wielu osobom kojarzą się głównie z liśćmi, zieleniącymi się w wilgotnych ciemnych ogrodach i lasach oraz w ... kwiaciarniach, gdzie są dodatkami do bukietów. Prawdziwymi znakami firmowymi paproci są pastorałowato skręcone końce młodych liści, stopniowo się prostujące w miarę wzrostu rośliny. Charakterystyczne są też małe ciemne plamki na spodzie liści, nie będące objawem choroby, lecz kupkami zarodni.
Shutterstock
Storczyk - kwiatowy arystokrata
Orchidee, czyli storczyki, to kwiaty piękne, niezwykle eleganckie, wzbudzające wielkie emocje. Często są określone mianem kwiatowych arystokratów. Żadne inna grupa roślin nie zdobyła takiej rzeszy wielbicieli, zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów, których zachwyt i fascynacja graniczy wręcz często z obsesją. Storczykowate to największa i pod względem ewolucyjnym najbardziej zaawansowana rodzina roślin kwiatowych na Ziemi. Należy do niej ok. 25 tys. gatunków. I wciąż są odkrywane nowe. Można wśród nich znaleźć kwiaty o wszystkich możliwych barwach (z wyjątkiem czystej czerni), aromatach (od słodkich po odrażające), kształtach i wielkościach (od maleństw wielkości szpilki po giganty o kwiatostanach trzymetrowej długości).
Shutterstock
Shutterstock
Fuksja - ulubienica kolibrów
Nieprzeciętną urodę fuksji odkryto już w starożytności, w Ameryce otaczano ją kultem jeszcze przed Kolumbem. Natomiast w Hiszpanii jej kwiaty, ze względu na swój kształt, nazywane są kolczykami królowej. Kwiaty fuksji - zapylane głównie przez kolibry - mogą mieć od kilku do kilkunastu centymetrów długości. Zwykle są dwu- lub trójbarwne, a szczególnym bogactwem kolorów wyróżniają się odmiany fuksji, o barwach od białej, poprzez wszystkie odcienie różu, czerwieni i fioletu, aż po ciemny odcień bakłażanowy.
Czosnek - gigantyczny dmuchawiec
Według Brama Stockera - autora "Drakuli" - znanej powieści o wampirach - najlepszą bronią przed nimi jest czosnek. Wampiry nie znoszą bowiem ponoć jego zapachu. Co do aromatu - roślina ta ma zarówno miłośników, jak i przeciwników. Niewielu jednak pozostaje nań obojętnym. Bezdyskusyjna jest jednak uroda jej kwiatów - zwłaszcza czosnku olbrzymiego (Allium giganteum) o olbrzymich puszystych kulach kwiatów, podobnych do gigantycznych fioletowych dmuchawców. Poza tym czosnek ozdobny może mieć kwiaty w odcieniach różu, błękitu i żółci. Są także odmiany białe i zielono białe.
Shutterstock
Shutterstock
Serduszka okazałe - krzewy miłości
Serduszka okazałe to efektowna bylina, często spotykana w naszych ogrodach. Jej kępy (o wys. do 90 cm) najpiękniej wyglądają w czasie kwitnienia, obsypane białymi, różowymi bądź amarantowymi kwiatami zebranymi w jednostronne grona lub kłosy. Zgodnie z nazwą pojedynczy kwiat ma kształt serca ze spływającą "łzą". Nic dziwnego więc, że roślina nazywana jest często krzewem miłości.
Możemy się spotkać również z innymi nazwami serduszek okazałych, np. ładniczka okazała, serce Jasia, biskupie serce czy... serce Polaka.
Shutterstock
Sasanka - kwiat w futerku
Wyrastające wiosną z ziemi pąki sasanek są tak miękkie i miłe, że ma się ochotę je pogłaskać. Opatulone w gęste futerka wyglądają jak pisklęta w gnieździe. Gdy rozkwitną, też jest co podziwiać. W przeciwieństwie do dzikich sasanek, których kwiaty na ogół są fioletowe, te uprawiane w ogrodach mają najrozmaitsze kolory. Zdarzają się nawet odmiany o kwiatach bardzo ciemnych, prawie czarnych.
Shutterstock
Shutterstock
Passiflora - męczennica
Jeśli chcemy mieć w ogrodzie naprawdę egzotyczną roślinę - posadźmy passiflorę, zwaną też męczennicą. To szybko rosnące pnącze o niezwykłych płaskich kwiatach - białych, niebieskich, różowych, karminowych lub purpurowych, z odmiennie zabarwionym przykoronkiem i bardzo ozdobnymi długimi nitkami pręcikowymi. Poszczególne części kwiatu przypominają jakoby narzędzie męki Chrystusa i stąd potoczna nazwa rośliny - męczennica (z łaciny passio - cierpienie, flos - kwiat).
Shutterstock
Calla - piękna i kształtna
To jeden z najpiękniejszych kwiatów. Jego dekoracyjną częścią jest barwna (najczęściej biała) pochwa, zwinięta w efektowny lejek, o wywiniętym jak kołnierz brzegu. Otacza ona kolbę kwiatostanową, złożoną z drobniutkich i niepozornych kwiatów, osadzonych na mięsistej osi.
Shutterstock
Lilia - pachnąca i zmysłowa
Shutterstock
- Więcej o:
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany