Roślinne afrodyzjaki. Miłość na talerzu
Sprawdź jakie zioła, warzywa i owoce rozbudzą zmysły. Potrawy z nich przyrządzone to istna rozkosz, nie tylko dla podniebienia

Afrodyzjak - truskawki
Pełne witamin dodają sił witalnych. Mogą być świetnym zakończeniem romantycznej kolacji. Godne polecenia są świeże figi i truskawki z serkiem mascarpone.

Afrodyzjak - karczochy
W dawnych zielnikach można przeczytać, że karczoch hiszpański (Cynara cardunculus ), zwany też kardem zwyczajnym, "naturalnie ku dziełom małżeńskim podżega", a jego surowe lub gotowane główki z oliwą i pieprzem jeść należy, by "wzmóc czynności małżeńskie". Sławę wyrafinowanego afrodyzjaku roślina zyskała już w starożytności, zaś delikatny smak odmian wyhodowanych w renesansie sprawił, że stała się drogim, niedostępnym pospólstwu smakołykiem.
Jada się młode kwiatostany karczocha - koszyczki pozbawione zewnętrznych łusek. Najsmaczniejsze jest dno kwiatowe, czyli tzw. serce. Można je jeść na surowo, gotować, dusić, marynować i przyrządzać w zalewie. Karczoch zajmuje też poczesne miejsce pośród roślin leczniczych. Zawiera cynarynę, która chroni wątrobę i obniża poziom cholesterolu we krwi. Wyciągi z karczocha regulują wydzielanie żółci i leczą miażdżycę.
W Polsce karczoch jest rośliną jednoroczną, która dorasta do wysokości 2 m i tworzy szerokie na 1,5 m rozety liściowe. Wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego.

Afrodyzjak - bazylia
Aromatyczne ziele, które rozgrzewa krew, wzmacnia ciało i budzi emocje. Pobudza apetyt, poprawia nastrój i dodaje sil. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwdepresyjne i przeciwzapalnie. Bazylia jest doskonała do sałatek, pomidorów, serów, makaronów, potraw na zimno i na gorąco.
Bazylia jest rośliną jednoroczną. Ma wiele odmian. Może być uprawiana zarówno w ogrodzie jak i kuchennym parapecie. Dzięki temu jest dostępna przez cały rok!
Uprawa melonów w ogrodzie. Melon - wymagania i pielęgnacja w polskim klimacie

Afrodyzjak- bakłażan
Bakłażan, zwany też oberżyną (Solanum melongena ) przybył do Europy w XIV w. Początkowo uznawano go za roślinę ozdobną. Podobnie jak pomidor i ziemniak jest spokrewniony z wilczą jagodą, dlatego na talerzu długo budził nieufność (Anglii nazywali nawet bakłażany "szalonymi jabłkami"). Z czasem doceniono jednak ich smak i walory zdrowotne. Wierzono, że jedzenie bakłażanów zapewnia długowieczność i niezwykłą sprawność organizmu (wtedy zapewne zaczęto je nazywać "gruszką miłości"). Pomijając ich zalety jako afrodyzjaku, są na pewno warzywem idealnym na eleganckie kolacje we dwoje. Doskonale komponują się np. z czerwonym winem.

Afrodyzjak - szparagi
Szparagi wzmacniają siły witalne. Już w starożytności były uznawane za jeden z najsilniejszych afrodyzjaków. Można je gotować, piec, przygotowywać kremy. Zimą najłatwiej o mrożone - zielone.

Afrodyzjak - lubczyk
Lubczyk - symbol miłości. Składnik większości napojów miłosnych. W starych legendach i wierzeniach zalecano, by ukochanej osobie podać miksturę patrząc głęboko w oczy, a efekt gwarantowany!
Lubczyk jest zielem poprawiającym smak sałatek, wywarów, sosów i potraw. Występuje w wielu mieszankach ziołowych.
Lubczyk jest efektowną wysoką byliną. Rozmnaża się z nasion, a w uprawie nie sprawia najmniejszych trudności. Trzeba tylko pamiętać o jego parametrach i przeznaczyć mu sporo miejsca w ogrodzie.

Afrodyzjak - pietruszka
Pietruszka jako afrodyzjak ma bardzo stare tradycje. Wierzono, że uwalnia od oporów psychicznych i dodaje energii. Nic dziwnego! Natka pietruszki zawiera bowiem mnóstwo witamin i mikroelementów

Afrodyzjak - rozmaryn
Rozmaryn - stosowano go w postaci przyprawy oraz olejku do kąpieli i masażu. Doskonały do mięs, ryb, pieczonych i grillowanych warzyw.

Afrodyzjak - awokado
Awokado - miąższ tego owocu dodaje sił. Polecany jest do różnych sałatek
- Więcej o:
- afrodyzjaki
- owoce
- warzywa
- zioła
Gruszka melonowa
Roślinne afrodyzjaki. Miłość na talerzu
Miechunka pomidorowa
Kurkuma - kwiat doniczkowy
Glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos) - uprawa, pielęgnacja, wymagania
Jaskier azjatycki- Ranunculus
Paulownia omszona (Paulownia tomentosa).Szybkorosnące i wytrzymałe drzewo
Dziwaczek wielobarwny (Mirabilis jalapa) - czym zadziwia ten nietypowy kwiat