Zabiegi pielęgnacyjne, które pozwolą trawie przetrwać zimę
Przed nadejściem zimy warto wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą trawie przetrwać zimę w dobrej kondycji.
Przepis na trawnik
Jesienią oprócz starannego zabezpieczenia roślin wrażliwych na mróz, obfitego podlewania rododendronów czy wykopania dalii i mieczyków warto pamiętać o pielęgnacji trawnika.Dzięki kilku prostym zabiegom wiosną nadal będzie soczyście zielony i gęsty.
Słupek rtęci z dnia na dzień opada, a zielona darń zaczyna pokrywać malowniczy złocisty dywan. Jednak zalegające pod koronami drzew liście nie wpływają korzystnie na trawnik. Ograniczają bowiem dopływ powietrza i światła, szczególnie w sytuacji gdy pozostawiamy je na zimę. Wilgotne i sprasowane po ciężarem śniegu liście, przygniatają źdźbła traw, powodują ich gnicie a ponadto sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych.
Liście najlepiej usuwać regularnie, na wypadek gdyby zaskoczyła nas zima. Jeżeli w ogrodzie mamy dużo drzew i rozległy trawnik, warto zainwestować w dmuchawę albo odkurzacz do liści z możliwością rozdrabniani. Dzięki takim urządzenia nie tylko zmiejszymy objętość zebranego materiału, ale także rozwiążemy problem jego kompostowania. Pamiętajmy jednak by składować liście warstwowo, najlepiej przemiennie z gałązkami
Ostatnie koszenie
Przed zimą koniecznie należy trawę skosić. Długa, pokładająca się jest bardziej podatna na choroby grzybowe, natomiast ścięta zbyt nisko może przemarzać - dlatego najlepiej skrócić ją na wysokość 4-6 cm.
Ostatnie koszenie zwykle wykonuje się pod koniec października. W tym czasie w ciepły i bezdeszczowy dzień warto także zastosować profilaktyczny oprysk preparatem grzybobójczym (np. Amistar 50 SL). Kondycję trawnika poprawi ponadto dokładne wygrabienie powstałego w tym sezonie filcu, który szybko gnije pod warstwą śniegu.
Kompost i obornik
Sprawdzonym sposobem na szybką regenerację trawnika po zimie jest jego późnojesienne zasilenie dosyć cienką warstwą kompostu. Zabieg ten najlepiej bę-dzie wykonać w połowie listopada, kiedy źdźbła trawy i wierzchnia warstwa gruntu przemarzną.
Termin rozsypania nawozu organicznego jest niezwykle istotny. Zbyt wczesne rozłożenie kompostu bądź obornika może niepotrzebnie pobudzić trawę do wzrostu. Natomiast późniejsze zasilenie darni spowoduje, że substancje odżywcze będą wnikać w podłoże stopniowo - zimą w trakcie odwilży, a potem wczesną wiosną. Dzięki temu trawa szybciej się zazieleni, będzie silniejsza, gęstsza i odporna na choroby.
Na zdjęciu powyżej: Opadłe liście zgrabione z trawnika i złożone w jednym miejscu będą świetnym materiałem na kompost, którym możemy potem zasilić trawę.
- Więcej o: