Guzikowiec (Cephalanthus occidentalis). Uprawa guzikowca zachodniego
Guzikowiec ma niezwykłe kwiaty, które przypominają okrągłą poduszeczkę na szpilki niż guziki. Ich piękny zapach wabi liczne motyle.
Guzikowiec zachodni
Guzikowiec zachodni (Cephalanthus occidentalis) jak dotąd rośnie w nielicznych ogrodach, jednak zawsze jest wychwalany przez właścicieli. Roślina pochodzi z torfowisk Ameryki Północnej, z obszarów od Nowej Szkocji po Teksas. W naturze osiąga 3 m wysokości, ale odmiany ogrodowe z reguły nie przekraczają 1,5 m. Krzew budzi się z zimowego uśpienia późną wiosną. Z jego gałęzi wyrastają wówczas liście i cienkie czerwonawe pędy. Dopiero na młodych przyrostach zawiązują się pąki kwiatostanowe. Guzikowce kwitną przez całe lato, tworząc kulki wielkości pingpongowej piłeczki składające się z drobnych rurkowatych kwiatków o długich słupkach i króciutkich pręcikach. Ich misterna budowa dawniej kojarzyła się z ozdobnymi guzami stanowiącymi element bogatych strojów - stąd też nazwa krzewu.
12 roślin kwitnących całe lato. Kocimiętka, trytoma groniasta, trzykrotka...
Na zdjęciu powyżej: Kwiaty guzikowca są nawet liczniej oblegane przez owady niż rosnące w ich pobliżu budleje. Są więc cennym elementem motylich ogrodów. Na zdjęciu nektar spijają motyle chronionego w Polsce pazia żeglarza.
Guzikowiec uprawa
Guzikowiec lubi słoneczne stanowiska. Gleba nie musi być zasobna w substancje pokarmowe, ważniejsze, aby nie brakowało w niej wilgoci. Dobrze więc, jeśli zawiera sporo torfu chłonącego i magazynującego wodę, a jej powierzchnię okrywa warstwa ściółki. Pamiętajmy też, że polski klimat jest dla guzikowca zbyt suchy. Nasze skąpe deszcze mu nie wystarczają, zatem krzew wymaga częstego i obfitego podlewania. Będziemy jednak z tej czynności zwolnieni, jeśli posadzimy go na obrzeżu naturalnego oczka wodnego. Okresowo może być nawet zalewany. A jak guzikowiec zimuje? Polscy szkółkarze twierdzą, że w północno-wschodniej części kraju, gdzie zdarzają się spadki temperatury poniżej -23°C, może przemarzać. Jednak w amerykańskich źródłach znajdziemy informacje, że znosi mrozy do -30°C (prawdopodobnie dotyczy to rejonów, gdzie zimy są śnieżne).
10 najpiękniejszych drzew i krzewów. Które drzewa sadzimy jesienią?
Na zdjęciu powyżej: Młode liście ukazują się dopiero na początku maja. Są lekko błyszczące i dorastają do 15 cm długości. Jesienią przebarwiają się na żółto lub brązowawo.
Guzikowiec rozmnażanie i cięcie
Jeśli krzewy nadmiernie się rozrastają, warto je przycinać, by się zagęściły albo żeby tworzyć formowane żywopłoty. Skrócenie gałązek późną jesienią lub wczesną wiosną nie osłabia ich kwitnienia. Guzikowce rozmnaża się przez dwuwęzłowe sadzonki zielne sporządzane w czerwcu. Można też wysiewać nasiona, najlepiej bezpośrednio po zbiorze, bo wiosną wymagają wcześniejszej kilkumiesięcznej stratyfikacji na wilgotnej bibule w temperaturze ok. 2°C.
Guzikowiec na pniu cena
Młode krzewy guzikowca można kupić w cenie 10-25 zł w szkółkach, a także w sklepach internetowych, m.in.: www.drzewa.com.pl, e-clematis.com/pl, krzewy-ozdobne.com.pl, www.ogrodkroton.pl, a jako szczepione na pniu drzewka w cenie ok. 60 zł w sklepie www.mojsklepogrodniczy.pl.
Na zdjęciu powyżej: Kwiatostany guzikowca rozwijają się od połowy lipca do początków września. Są bardzo liczne. Przekwitłe kwiatki brązowieją i opadają.
Ogród cały rok w kwiatach. Krzewy ozdobne i kwiaty na każdy miesiąc
Guzikowiec krzew - kulki z owoców
Młode owocostany guzikowca mają zieloną barwę, a czasem nieco różowieją, choć powstała już odmiana, u której są intensywnie czerwone - 'Sugar Shack' wyhodowana przez firmę Proven Winners o metrowej wysokości i kulistym pokroju. Dojrzałe owocostany guzikowca stają się brunatne . Rozpadają się wtedy na liczne dwunasienne niełupki
Na zdjęciu powyżej: Młode kwiatostany guzikowca
- Więcej o: