Storczyk Masdevalia - uprawa i pielęgnacja
Skromne rozmiary masdewalia z powodzeniem rekompensuje oryginalnym kształtem kwiatów i ich bajeczną kolorystyką.
Masdevalia
Oryginalne kwiaty masdewalii (Masdevallia) przyciągają uwagę nie tylko barwą, ale i kształtem - wyglądają jak małe diabełki lub egzotyczne owady. Storczyki te w środowisku naturalnym można spotkać jedynie w wysoko położonych (2-3 tys. m n.p.m.) deszczowych lasach Ameryki Południowej i Środkowej. Są epifitami rosnącymi w koronach drzew lub w zagłębieniach skał. Większość gatunków to miniaturki, z reguły nieprzekraczające 15 cm wysokości, które tak naprawdę dopiero z bliska prezentują pełnię urody.
Na zdjęciu powyżej: Masdewallia coccinea ma różowofioletowe płatki. Roślina osiąga 40 cm wys., a jego kwiatostan 60 cm
Fot. Wikimedia Commons
Na zdjęciu powyżej: Masdevallia tonduzii występuje w Panamie i na Karaibach. Ma biało-żółte kwiaty. Na zdjęciu okaz rosnący na drzewie, w naturalnym środowisku
Wygląd masdevalii
U masdewalii na jednym pędzie kwiatowym o długości 3-4,5 cm wyrasta tylko jeden kwiat. Jednak rośliny tworzą dużo przyrostów i rozrastają się w kępy przypominające bukiety. Swój zadziwiający wygląd kwiaty zawdzięczają wyrostkom (różnią się one u poszczególnych gatunków, których występuje w naturze około 500). Płatki bywają cieniutkie lub bardzo szerokie i zrośnięte u nasady. Często zdobią je delikatne paski, żyłki, plamki lub kropki, a niekiedy włoski. Przebogata jest również kolorystyka. Najczęściej spotyka się kwiaty białe, kremowe, żółte, pomarańczowe i czerwone. Znajdą się jednak i żyłkowane, dwubarwne, intensywnie fioletowe, zielone oraz wpadające w brąz.
Na zdjęciu powyżej: Masdewalia 'Angel Tang'
Fot. Wikimedia commons
Na zdjęciu powyżej: Masdevallia Veitchiana
Warunki uprawy masdevalii
Masdewalia potrzebuje sporo światła (ale nie bezpośredniego słońca), a także powietrza w ciągłym ruchu. W domu najlepiej postawić ją w pobliżu nawilżacza, by zapewnić strumień chłodnego, wilgotnego powietrza. Wymarzonym miejscem jest oranżeria lub okno kwiatowe, gdzie powietrze jest wilgotne, temperatura w dzień wynosi 27-29°C, a nocą (jak w naturalnym środowisku) spada do 13-14°C. Sadzonki masdewalii to prawdziwe rarytasy, można je jednak okazjonalnie kupić w cenie 25-35 zł za sztukę. Pojawiają się w sprzedaży w marketach budowlanych w dziale ogrodniczym (np. Leroy Merlin, Obi) oraz na aukcjach internetowych.
Na zdjęciu powyżej: Masdewallia dynastes
Fot. Lilianna Sokołowska
Na zdjęciu powyżej: Masdewalie w doniczkach tworzą gęste kępy. Nie wymagają przezroczystych naczyń. Na zdjęciu odmiana 'Bellavallia'
Temperatura: Najlepsza to 27-29°C w dzień, 13-14°C w nocy. Można próbować uprawiać rośliny w temperaturze o 7-8°C niższej.
Stanowisko: Słoneczne; powietrze wokół roślin powinno być w ciągłym ruchu i stale wilgotne.
Podłoże: Luźne, przeznaczone dla storczyków, składające się z kory, perlitu i węgla drzewnego. Zaleca się przesadzać rośliny raz do roku, w sezonie zimowym. W oranżerii można sadzić masdewalie na pniu paproci drzewiastej, długosza (Osmunda) lub w zagłębieniu z mchem.
Nawożenie: Okazy rosnące w paproci lub mchu zasilamy co 3-4 tygodnie, uprawiane w doniczkach co 1-2 tygodnie. Używamy odżywek do storczyków.
Podlewanie i wilgotność powietrza: Od wiosny do jesieni podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. Zimą, podczas spoczynku roślin, podlewanie ograniczamy. Przez większą część roku roślina wymaga wysokiej wilgotności powietrza - ponad 70%. Zimą powinna być niższa - 70-60%.
- Więcej o:
Tanie sposoby na "drogi" wystrój mieszkania
Storczyk - 10 tajemnic uprawy i pielęgnacji storczyków
10 błędów popełnianych najczęściej przy pielęgnacji roślin doniczkowych
Storczyki przesadzanie. Jak należy je przesadzać, by kwitły jak szalone
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"