Dębik ośmiopłatkowy. Roślina piękna przez cały rok
Tworzy płaskie zimozielone kobierce, które wiosną rozkwitają białymi ?różyczkami?. To dębik - dzielny zdobywca szczytów gór.
Krzewinka o liściach dębu
Co łączy miniaturową krzewinkę z monumentalnym dębem? Liście dębika są wprawdzie niewielkie - osiągają jedynie ok. 3 cm długości - ale poza tym podobne do dębowych - powrębiane na brzegach, od góry ciemnozielone i skórzaste, a od spodu delikatnie omszone. W odróżnieniu od liści tworzonych przez nasze rodzime dęby liście dębika nie zasychają jesienią.
Na zdjęciu powyżej: Pierwsze pąki dębika na nizinach pojawiają się w maju (w górach później). Wznoszą się na sztywnych prostych łodyżkach
Fot. Flora Press
Na zdjęciu powyżej: Dębik kwitnie do wczesnego lata. Otwiera ostatnie kwiaty, gdy na innych pędach dojrzewają już nasiona
Trudno się dziwić, że dębik ośmiopłatkowy (Dryas octopetala), mieszkaniec piargów i górskich łąk, wpadł w oko miłośnikom skalniaków. Oprócz tego, że ma dekoracyjne liście, pięknie kwitnie w maju i czerwcu. Pąki, wyprężone na sztywnych łodyżkach, osiągają wysokość 10 cm. Kwiaty są białe i stosunkowo duże, bo ich średnica dochodzi do 4 cm. Kształtem przypominają różyczki, tyle że ośmiopłatkowe, na co wskazuje także nazwa gatunkowa. Jakkolwiek by było, dębik jest kuzynem królowej kwiatów - należy bowiem do rodziny różowatych. Wraz z rozwojem nasion szyjki słupków dębika przekształcają się w długie, jedwabiście owłosione nitki. Ich pęki zdobią roślinę, dopóki nie ulecą z wiatrem.
Gdzie sadzić dębik?
Dębik ośmiopłatkowy nie jest wymagający. Dobrze rośnie na próchniczno-żwirowym podłożu zawierającym wapń. Znosi silne słońce, nie pada ofiarą chorób i szkodników, byle tylko wiosną zasilić go garścią kompostu. Podlewania wymaga jedynie w czasie długotrwałej suszy. Nie szkodzą mu też mrozy, zwłaszcza gdy zimuje pod śniegiem lub okryciem z gałązek iglaków. Doskonale nadaje się do obsadzania słonecznych skalniaków i murków. W ogrodach dębik sporadycznie rozsiewa się sam. Żeby go rozmnożyć, trzeba wysiać w inspekcie świeżo dojrzałe nasiona i przez długi czas dbać, by ziemia nie wysychała. Można też wiosną odciąć ukorzenione pędy i posadzić je w lekko wilgotnym podłożu. Sadzonki dębika ośmiopłatkowego sprzedaje kilka szkółek (roslinowo.pl, rosliny.abc24.pl).
Na zdjęciu powyżej: Na puszyste owocostany dębika składają się owocki z długim wyrostkiem pokrytym jedwabistymi nitkami
Fot. Flora Press
Na zdjęciu powyżej: Liście są zimotrwałe. Wystawione na słońce i wiatr brązowieją, zaś okryte śniegiem są zielone do wiosny
Odmiany dębika do ogrodu
Kwiaty dębików zwykle są białe lub kremowe. Tylko amerykański dębik Drummonda (Dryas drummondii) wyróżnia się lekko zwieszonymi żółtymi pąkami, które po rozwinięciu się nieco jaśnieją. Gatunek ten skrzyżował się z dębikiem ośmiopłatkowym; w rezultacie powstał łatwy do uprawy naturalny mieszaniec - dębik Suendermanna (D. suendermannii), który też ma pączki o żółtawym odcieniu (sprzedaje go dobrepole.pl).
Na zdjęciu powyżej: Dębik Suendermanna (D. suendermannii)
Fot. Wikimedia commons
Na zdjęciu powyżej: Dębik Drummonda (D. drummondii)
Gdzie rośnie dębik?
Dębik ośmiopłatkowy występuje w naszych górach, głównie w wysokich partiach Tatr, choć czasem można się na niego natknąć również w Pieninach. Ale to obieżyświat - rośnie też na północy Europy, w Ameryce Północnej, na Grenlandii oraz na Kaukazie.
Na zdjęciu powyżej: Na górskich łąkach dębik rozrasta się szeroko, dając odpór niskim trawom i ziołom
Fot. Wikimedia commons
Na zdjęciu powyżej: Jedwabiste niteczki dębika początkowo są skupione, później tworzą pomponiki
- Więcej o:
15 pomysłów na zabawę z dzieckiem
Uprawa szpinaku w przydomowym ogrodzie warzywnym
Chelsea Flower Show. Ogrodowe trendy na 2015 r.
10 pomysłów na udane przyjęcie w ogrodzie
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"