Rośliny doniczkowe kwitnące jesienią
Na przekór aurze w donicach nadal może być kolorowo - oczywiście dzięki barwnym kwiatom, malowniczym gwiazdom jesieni. Jeśli tylko nie zapomnimy o kolorowych gwiazdach jesieni.






![WESOŁE LAMPIONIKI miechunki rozdętej (Physalis alkekengi) to idealne lekarstwo na jesienną chandrę. Odpowiednio pielęgnowane begonie bulwiaste (Begonia tuberhybrida) od wiosny do jesieni są obsypane kwiatami. Ao>;Sd[Vd`$LUr*fe{mWfnm:Vksv[[@zX~*|XCX/w/kN0Pc:V?Fc]MafwXU|geC7m~S_=OJMtVzVk1Pez+~k,MX&](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_gallery_item/2b/22590130-wesole-lampioniki-miechunki-rozdetej-physalis-alkekengi.jpeg)





Jakie kwiaty doniczkowe na jesień
Wiele roślin uprawianych w pojemnikach kwitnie do późnej jesieni, a nawet do zimy. Ze skrzynek i donic wciąż wylewają się ciężkie od kwiatów pędy pelargonii, petunii, bakopy i surfinii, rosnące w nich od wiosny.
Kwiaty doniczkowe jesień
- Do grona najwytrwalej kwitnących roślin należą też fuksje, lantany, lwie paszcze, miniaturowe mieszańcowe goździki, sunsatia.
- Po letniej przerwie z nowym impetem rozwija pąki srebrzeń i osteospermum, urodą kwiatów zachwycają również datury.
Kwiaty doniczkowe jesienne
Ale do donic warto też zaprosić gatunki typowo jesienne (np. chryzantemy, wrzosy, astry jesienne zwane marcinkami) i mniej opatrzone:
- wrzosiec delikatny,
- hebe lub
- ajanię.
W aranżacjach mogą się również pojawić zimowity, krokusy okazałe, niskie odmiany rudbekii, trawy ozdobne i rozchodniki okazałe. Do roślin atrakcyjnych o tej porze roku należy też kapusta ozdobna oraz byliny o dekoracyjnych liściach – żurawki, bergenie, dąbrówki, miodunki i funkie. Dopóki jest ciepło, dobrze będą wyglądać psianki i papryki o miniaturowych owocach. Pamiętajmy też o owocach dyń i tykw – ułożone obok donic podkreślą klimat jesieni.
A jeśli jesienne nastroje nam nie odpowiadają, kompozycje można przybrać w bratki i cyklameny, od których właśnie teraz pękają w szwach kwiaciarnie.
Ekspert radzi
Późną jesienią rośliny nie potrzebują pracochłonnej pielęgnacji. Już ich nie nie nawozimy, dbamy jedynie, by nie zasychały i nie były zalewane w czasie opadów. Te, które po lecie zmarniały, powinno się usunąć (mogą być siedliskiem chorób) i zastąpić nowymi okazami, najlepiej mrozoodpornych bylin i krzewinek.
- Więcej o:
Wiosenna aranżacja mieszkania i balkonu
TOP 10 najlepszych kwiatów do sypialni - co wybrać?
Klasyczne czy nietypowe? Najlepsze kwiaty na walentynki z Leroy Merlin
Guzmania (Guzmania). Pielęgnacja w domu
Medinilla wspaniała (Medinilla magnifica)
Jak ozdobić wnętrza roślinami? Inspiracje i porady
Fiołek alpejski (cyklamen perski) - uprawa i pielęgnacja
Jak uratować dracenę?