Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny doniczkowe kwitnące jesienią

tekst: Aldona Zakrzewska

Na przekór aurze w donicach nadal może być kolorowo - oczywiście dzięki barwnym kwiatom, malowniczym gwiazdom jesieni. Jeśli tylko nie zapomnimy o kolorowych gwiazdach jesieni.

Jakie kwiaty doniczkowe na jesień

Wiele roślin uprawianych w pojemnikach kwitnie do późnej jesieni, a nawet do zimy. Ze skrzynek i donic wciąż wylewają się ciężkie od kwiatów pędy pelargonii, petunii, bakopy i surfinii, rosnące w nich od wiosny.

Kwiaty doniczkowe jesień

  • Do grona najwytrwalej kwitnących roślin należą też fuksje, lantany, lwie paszcze, miniaturowe mieszańcowe goździki, sunsatia.
  • Po letniej przerwie z nowym impetem rozwija pąki srebrzeń i osteospermum, urodą kwiatów zachwycają również datury.

Kwiaty doniczkowe jesienne

Ale do donic warto też zaprosić gatunki typowo jesienne (np. chryzantemy, wrzosy, astry jesienne zwane marcinkami) i mniej opatrzone:

  • wrzosiec delikatny,
  • hebe lub
  • ajanię.

W aranżacjach mogą się również pojawić zimowity, krokusy okazałe, niskie odmiany rudbekii, trawy ozdobne i rozchodniki okazałe. Do roślin atrakcyjnych o tej porze roku należy też kapusta ozdobna oraz byliny o dekoracyjnych liściach – żurawki, bergenie, dąbrówki, miodunki i funkie. Dopóki jest ciepło, dobrze będą wyglądać psianki i papryki o miniaturowych owocach. Pamiętajmy też o owocach dyń i tykw – ułożone obok donic podkreślą klimat jesieni.
A jeśli jesienne nastroje nam nie odpowiadają, kompozycje można przybrać w bratki i cyklameny, od których właśnie teraz pękają w szwach kwiaciarnie.

Ekspert radzi
Późną jesienią rośliny nie potrzebują pracochłonnej pielęgnacji. Już ich nie nie nawozimy, dbamy jedynie, by nie zasychały i nie były zalewane w czasie opadów. Te, które po lecie zmarniały, powinno się usunąć (mogą być siedliskiem chorób) i zastąpić nowymi okazami, najlepiej mrozoodpornych bylin i krzewinek.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny doniczkowe kwitnące jesienią