Marcowe tulipany. Kiedy sadzimy, przycinamy a kiedy rozmnażamy tulipany
Kielichy najwcześniejszych tulipanów mogą pojawiać się już w marcu. I choć nie wznoszą się wysoko, wyglądają ślicznie.
Niektóre tulipany nawet nie czekają, aż z rabat zniknie śnieg i, przeważnie już w marcu, wychylają spod ziemi liście: zwykle duże, mięsiste, z wyraźnymi purpurowymi deseniami i pofalowanymi brzegami. Wyłaniające się spomiędzy nich kwiaty rozwijają się tuż nad ziemią, a później tylko nieco podrastają. Ale jakże są kolorowe! Trudno orzec, czy ładniej wyglądają, gdy mają stulone kielichy, czy gdy je rozłożą, ukazując kolorowe wnętrze.
Które tulipany kwitną najwcześniej
Wyjątkowo wcześnie budzące się odmiany zaliczane są do licznej grupy tzw. tulipanów botanicznych. Nieco uszlachetnione przez hodowców nie zatraciły swej tożsamości gatunkowej, a także, co cenne, posiadanej przez ich dzikich przodków odporności na choroby.
Ciekawe odmiany małych tulipanów
Jako pierwsze rozwijają się odmiany pochodzące od żółto kwitnącego tulipana Kaufmanna (Tulipa kaufmanniana). To karzełki (15-25 cm) o dorodnych kwiatach, których długość równa jest połowie łodygi. Mają żółte i pomarańczowe odcienie, często w dwubarwnych zestawieniach.
Z kolei niski, ale o dużych żółtych lub czerwonych kielichach tulipan Greiga (T. greigii) dał początek grupie odmian o wysokości od 15 do 55 cm i kwiatach od 5 do 10 cm długości. Charakterystyczną ich cechą jest zielono-żółta nasada płatków. Ukazują się w drugiej dekadzie marca.
Wyraźnie różni się od nich wyglądem kwitnący mniej więcej w tym samym terminie tulipan nadobny, inaczej niski
(T. pulchella, inaczej T. humilis)
Rośliny tego gatunku dorastają do wysokości 15 cm i mają wąskie liście, zwykle wężowato rozkładające się przy ziemi. Ich kwiaty przypominają kształtem krokusy, ale z kontrastowo zabarwionymi środkami. Jedynie wyjątkowy oryginał – odmiana ‘Tête-à-Tête’ tworzy pękate pełne kielichy.
W końcu marca zaczynają kwitnąć odmiany pochodzące od tulipana Fostera (T. fosteriana) – są okazalsze i przypominają późniejsze od nich typowe odmiany ogrodowe.
Lepiej w grupie niż solo
Wczesnowiosenne tulipany świetnie wyglądają na rabatach i skalniakach oraz w donicach. Sadzi się je też na trawnikach. W pełni błyszczą urodą, gdy rosną grupami przynajmniej po kilka sztuk. Niektóre, np. szkarłatny tulipan Greiga ‘Red Riding Hood’, inaczej ‘Czerwony kapturek’, „podpędzane” przez ogrodników kwitną zimą w doniczkach.
Cebule wiosennych gatunków tulipanów są drobniejsze niż odmian szlachetnych i pokrywa je żółta lub brązowa łuska, często ze szczecinką od wewnątrz. Te cebule, tak jak i innych wiosennych kwiatów, w sprzedaży pojawiają się jesienią.
Tajniki uprawy tulipanów
Gdzie posadzić tulipany
Stanowisko: Słoneczne i zaciszne.
Jakie podłoże dla tulipanów
Średnio żyzne i dobrze zdrenowane – na skalniaku lub na rabacie (do zbitej gleby dodajmy sporo drobnego żwiru).
W pojemniku – ziemia kompostowa z dodatkiem gliny na warstwie drenażu, np. z keramzytu.
Kiedy sadzimy tulipany
Na przełomie września i października. Cebule w gruncie sadzimy na głębokości 5-10 cm w rozstawie co 8 cm, a w pojemniku nieco płycej i gęściej.
Podlewanie tulipanów
Jest konieczne tylko wiosną, gdy ziemia mocno przesycha.
Nawożenie
Po ukazaniu się liści rośliny zasilamy małą porcją nawozu wieloskładnikowego. Tym, które rosną w pojemniku, dzielimy ją na kilka porcji i podajemy w odstępach około 10-dniowych do końca kwitnienia.
Zimowanie tulipanów
Jesienią na rabacie rozrzucamy kompost. Pojemniki z cebulami dołujemy w ogrodzie pod warstwą kompostu lub przechowujemy do wiosny w zimnej piwnicy. Na przedwiośniu, gdy powraca mróz poniżej -6°C, wyrastające na rabatach młode liście tulipanów okrywamy np. gałęziami iglaków.
Ogławianie tulipanów
Ścinamy przekwitłe kielichy. Łodygi usuwamy dopiero po kilku tygodniach, gdy liście same wolno zżółkną i zaschną.
Ja często przesadzamy tulipany
Co 3-4 lata, po zaschnięciu roślin, ich cebule wykopujemy i późną jesienią sadzimy w nowym miejscu.
Rozmnażanie tulipanów
Z cebul potomnych odzielanych przy przesadzaniu. By wydać kwiaty, muszą podrosnąć (1-2 lata) i osiągnąć obwód 5-7 cm.
- Więcej o:
Wiosenna rabata w kolorach czerwieni. Projekt czerwonej rabaty
Hiacynt [Prezentacja odmian]
Drzewa i krzewy które nie zrzucają liści na zimę
Drzewa i krzewy o czerwonych liściach
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki