Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Niedźwiedzia trawa

dr Magdalena Narkiewicz

Długie wąskie liście tej rośliny znamy z bukietów. Ładnie wyglądają nawet gdy zaschną. Czy "niedźwiedzią trawę" możemy uprawiać w naszych ogrodach?

Łąki 'niedźwiedziej trawy' można podziwiać i w górach, i na nizinach od zachodniej Kanady po Kalifornię. Jej młodymi kwiatostanami żywią się m.in. niedźwiedzie, stąd popularna nazwa rośliny.
Łąki 'niedźwiedziej trawy' można podziwiać i w górach, i na nizinach od zachodniej Kanady po Kalifornię. Jej młodymi kwiatostanami żywią się m.in. niedźwiedzie, stąd popularna nazwa rośliny.
fot. Marina Poushkina/Shutterstock

Szczególnie ceniona przez florystów jest miądrzyga tęga (Xerophyllum tenax), kuzynka ciemiężycy oraz trójlistu, zwyczajowo nazywana trawą, która tworzy piękne zimozielone liście o długości metra.

Niedźwiedzia trawa pięknie kwitnie

„Niedźwiedzia trawa” latem wydaje grona słodko pachnących gwiazdkowatych kwiatów (ale ich zapach nie wszystkim odpowiada). Niestety, jest to rzadko spotykany widok, bo kwiatostany powstają jedynie z grubych, bulwowatych 5-7-letnich kłączy. Po dojrzeniu owoców kłącza zamierają, a nowe rośliny rozwijają się z nasion lub z młodych odrostów wytworzonych na rozłogach. Na kolejne kwitnienie czekać trzeba znowu kilka lat.

Gdzie można kupić nasiona niedźwiedziej trawy

W sklepach internetowych (np. dobrenasiona.com) 50 nasion „niedźwiedziej trawy” kosztuje ok. 3 zł. Roślinę tę reklamuje się jako niewymagającą i doskonale rosnącą w naszym klimacie. Jednak wcale nie jest łatwo doczekać się bogato ulistnionych czy kwitnących okazów.
Przesuszone nasiona wymagają namoczenia w wodzie przez 6-12 godzin i leżakowania w wilgotnej lodówce (w temperaturze 3°C) przez 2-3 miesiące. Następnie przenosi się je do doniczek z wilgotnym torfem oraz piaskiem i ustawia w temperaturze pokojowej (warto, by nocą było o ok. 8°C chłodniej niż za dnia). Kiełkują od razu lub dopiero po roku. Roczne siewki sadzimy na miejsce stałe.
„Niedźwiedziej trawie” służy niezbyt żyzne, ale przepuszczalne podłoże oraz wilgotne chłodne powietrze, najlepiej więc by był to lekko ocieniony kamienisty stok, mokrawy wiosną, a latem suchy (jedynie młode egzemplarze potrzebują wtedy nieco wilgoci).

Niedźwiedzia trawa w bukiecie

Wąziutkie, długie zielononiebieskie liście „niedźwiedziej trawy” są trwałe, wdzięcznie się przewieszają i bez trudu można je wyginać. Trzeba jednak uważać, by nie rozciąć sobie skóry ich ostrymi piłkowanymi brzegami. Zasychając, ładnie szarzeją i nadal nie łamią się ani nie pękają. Indianie je bardzo cenili - wyplatali z nich maty oraz wodoodporne kosze używane do gotowania żywności.

„Niedźwiedzia trawa” porasta tereny, na których często występują pożary. Po przejściu ognia jej liście zmieniają się w popiół, ale podziemne kłącza są w stanie przetrwać. Składniki popiołu użyźniają ziemię, dzięki czemu rośliny szybko odrastają (jako pierwsze zazieleniają pogorzeliska) i osiągają rozmiary nawet większe niż przed pożarem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Niedźwiedzia trawa