Alstremeria (Alstroemeria). Jak pielęgnować lilię Inków?

tekst: dr Magdalena Narkiewicz, KJ

Alstromeria to egzotyczna piękność pochodząca z Ameryki Południowej. Świetnie prezentuje się w bukietach i jest bardzo trwała. Ale może też zdobić balkonowe pojemniki.

Jak wygląda alstremeria

Kwiaty alstremerii zachwycają oryginalną urodą szpiczastych płatków o zróżnicowanej długości. Uroku dodają im cętkowane desenie w rozmaitych barwach – te najbardziej typowe utrzymane są w tonacji żółtej, różowej lub łososiowej. Podobnie jak u lilii, kwiaty tworzą się na wierzchołkach skrętolegle ulistnionych łodyg. Rozwijają się od czerwca do września.

Rośliny egzotyczne na balkon

Jak wysokie są alstremerie?

To zależy od odmiany: jedne dorastają do 30 cm, inne nawet do metra. Ich nazwa upamiętnia barona Clasa AlstrÖmera – ucznia słynnego szwedzkiego botanika Karola Linneusza – ale mają też inne, bardziej wdzięczne imiona, np. lilia Inków lub krasnolica.

Alstremerie - ulubienice Inków

Alstromeria cięta do bukietu

Alstremerie najczęściej kupujemy w bukietach. Po wstawieniu do wazonu pozostają piękne ponad dwa tygodnie, choć gdy brakuje im światła, nowe kwiaty mają mniej intensywne barwy.

Kiedy kwitną alstremerie

Kłącza alstremerii sprzedawane są wiosną, a kwitnące doniczkowe okazy na początku lata. Zwykle zdobią pojemniki, czasem wysadzane są na rabaty. Ale czy przezimują w ogrodzie? W cieplejszych rejonach kłącza można w maju posadzić na głębokości 15 cm na drenażu ze żwiru i jesienią okrywać warstwą słomy (około 15 cm). Ale to ruletka – gatunki alstremerii pochodzące z Chile znoszą lekkie mrozy, lecz brazylijskie od nich giną. Lepiej więc, by wszystkie zimowały pod dachem. W jasnym miejscu, w temperaturze 10-12°C mogą nie stracić liści.

Kiedy wysiewamy lilie? [Porada eksperta]

Alstroemeria uprawa

Sadzenie alstremerii

W warunkach domowych wysadzamy je w marcu; po 3 miesiącach zakwitną.

Pojemnik na alstromerię

W doniczkach o pojemności 5 l sadzi się po 3-5 bulwkowatych kłączy.

Jaka gleba dla alstremerii

Ziemia lekko kwaśna, próchniczna, na warstwie drenażu.

W jakiej temperaturze uprawiamy alstrenerię

Przez pierwszy miesiąc 8-12°C, później do wystawienia na zewnątrz 16°C.

Podlewanie alstremerii

Podlewany regularne, by ziemia stale była lekko wilgotna.

Nawożenie alstremerii

Nawozimy ją nawozem wieloskładnikowym od maja do końca kwitnienia.

Alstremeria nasiona

Można ją rozmnożyć przez wysiew nasion - w lutym i hodować w domu przez 4 tygodnie. Sadzonki należy posadzić w docelowym miejscu i nie przesadzać. Roślina zacznie kwitnąć po 2-3 latach.

Rozmnażanie alstremerii

Rozmnażanie z kłączy.

Jak zimować alstremerię

Najlepiej w donicach z ziemią w temp. 6°C.

Alstromeria cena

Krzewy te oferowane są przez sklepy: cebule-kwiatowe.pl - ok 5 zł/szt. zasiej.pl - 3-4 zł/szt, gardenmarkt.pl - ok 5 zł/szt.

Skomentuj:

Alstremeria (Alstroemeria). Jak pielęgnować lilię Inków?