Owady atakują! Komary i meszki
Gryzą tylko samice - krew zwierząt stałocieplnych jest niezbędna do powstania jaj w jajnikach. Samce żywią się nektarem kwiatów. Komary wyczuwają nas na odległość - wabi je pot, ciepło naszego ciała i wydychany dwutlenek węgla.
Komary nie mają sobie równych w uprzykrzaniu nam życia! Powiedzenie „uciąć komara”, czyli zasnąć, jest co najmniej dziwne, bo przy tych owadach spać się nie da i to one tną nas, a nie na odwrót. Przez ostatnie dwa lata trochę od nich odpoczęliśmy, ale w tym roku pojawiły się wcześnie i licznie w efekcie ciepłej i wilgotnej wiosny, sprzyjającej ich rozmnażaniu. Spośród 51 rodzimych gatunków komarów najczęstszy jest komar brzęczący i widliszek, który – wbrew powszechnej opinii – nie jest gigantem (olbrzymie „komaropodobne” owady to niegroźne komarnice).
Meszki
Meszki jeszcze trzy dekady temu były u nas praktycznie nieznane. W ostatnich latach jednak stały się plagą. I znowu – dręczą nas tylko ich samice, potrzebujące krwi do rozwoju jajeczek (samce to „wegetarianie”). Nacinają skórę i zlizują krew. Apetyt dopisuje im głównie po południu oraz wieczorem. Nękają ludzi i zwierzęta. W naszym klimacie nie przenoszą chorób, ale ich ślina jest dla ludzi toksyczna.
Po pokąsaniu może się pojawić opuchlizna i zaczerwienienie, a nawet gorączka, bóle stawów i głowy. Najwrażliwsze są niemowlęta i osoby pod wpływem alkoholu
Gdy ugryzie cię komar
Nie drap się, bo to tylko wzmaga swędzenie. Przemyj skórę letnią wodą, a potem posmaruj octem czy sokiem z cytryny, przyłóż rozgniecioną natkę pietruszki, plasterek cebuli lub ziemniaka.
Rośliny odstraszające komary:
kocimiętka, bazylia, rozmaryn, geranium (tzw. anginka), komarzyca (plektrantus), trawa cytrynowa.
- Więcej o:
Owady atakują! Komary i meszki
Komary, kleszcze, meszki, gzy. Skuteczne sposoby na walkę z insektami
Skuteczne sposoby na komary. Jak możemy walczyć z komarami?
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?