Sałata. Jak ją uprawiać. Różne odmiany sałat
Do wyboru mamy coraz więcej rodzajów sałat, a dodatkowo także inne podobne do nich "sałatowe" warzywa. Nie zawsze wiemy, czym się różnią i jak można podawać je na stół.
Sałatowe warzywa mogą być dodawane właściwie do każdej potrawy, nie pasują jedynie do deserów. Wspaniale zdobią też talerze, a sam ich widok poprawia apetyt. Można się nimi bezkarnie objadać, bo niemal nie mają kalorii, a przy tym są bogatym źródłem błonnika, karotenu i innych związków cennych dla naszego zdrowia. Doskonale smakują świeże, prosto z ogródka. A jeśli je kupujemy, to najlepiej warzywa leżące luzem, oczywiście te, które są jędrne i zdrowe (np. bezpośrednio od rolnika) w dniu, w którym je przyrządzimy. Przechowywane tracą bowiem na jakości. Pamiętajmy, że ofoliowane sałaty też się psują, a rozwijające się na nich szkodliwe mikroorganizmy są niewidoczne dla oka. Pamiętajmy też, by delikatnych sałat nie dzielić nożem, bo stracą na smaku.
Uprawa i pielęgnacja sałaty
Ziemia dla sałaty
Próchniczna, przepuszczalna, o obojętnym odczynie, regularnie podlewana.
Gdzie posadzić sałatę
Miejsce słoneczne. Ale rukola, rosnąc w cieniu, jest łagodniejsza w smaku.
Nawożenie sałaty
Dwa tygodnie przed siewem ziemię zasilamy małą dawką nawozu wieloskładnikowego, np. Azofoski lub Fructusu (5-10 dag/ 1m²). Później odmian o krótkim okresie uprawy już nie nawozimy.
Kiedy wysiewamy sałatę
Siew: w różnych terminach – do gruntu, siewki przerywamy, lub na rozsadę i po 3-4 tygodniach sadzimy ją na grządki.
Kiedy są zbiory sałaty
Zbiór: zwykle po 6-12 tygodniach uprawy, od wiosny do późnej jesieni (sałatom liściowym można liście obrywać stopniowo). Żółtawe główki cykorii zbiera się w drugim roku uprawy po tzw. wybieleniu. Z kolei rukola, czyli dwurząd (Diplotaxis), zimuje w gruncie i można ją skubać przez 2-3 sezony. Natomiast rukola o szerszych liściach to jednoroczna rokietta (Eruca).
- Więcej o: