Judaszowiec to jedna z bardziej intrygujących roślin, które można sadzić w naszych ogrodach. Wiosną okrywa się płaszczem ciemnoróżowych kwiatów wyrastających wprost na grubych bezlistnych gałęziach, a nawet na pniu.
Należy do rodziny roślin strączkowych. Wyróżnia się aż siedem ich gatunków, a ich ojczyzną są Ameryka Północna, Europa i wschodnia Azja.
Judaszowiec w Polsce
W polskich ogrodach najczęściej można spotkać judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum) występujący powszechnie w basenie Morza Śródziemnego, a także judaszowce kanadyjski (C. canadensis) i chiński (C. chinensis). Najbardziej wytrzymały na mróz jest judaszowiec kanadyjski, ale i on bez ryzyka uprawiany może być tylko w najcieplejszych rejonach kraju.
Judaszowce południowy i kanadyjski na naturalnych stanowiskach są niewielkimi drzewami (10-12 m wysokości), u nas to raczej kilkumetrowe krzewy. Ich liście są okrągławe, u nasady sercowate, o gładkich brzegach. Jesienią przebarwiają się zwykle na żółto, rzadziej lekko czerwienieją.
Judaszowiec - kiedy kwitnie i jak wyglądają jego kwiaty?
Oryginalne ciemnoróżowe kwiaty judaszowców zebrane są w baldachogrona. Rozwijają się w kwietniu lub maju, zanim na pędach pojawią się liście. Zakwitają nie tylko na rocznych pędach, jak u większości roślin, ale wyrastają także ze śpiących pąków na starszych pędach, a nawet bezpośrednio na pniu i konarach. To rzadkie zjawisko zwane kauliflorią występuje u niektórych roślin tropikalnych (np. u kakaowca). Kwitnące judaszowce wyglądają, jakby całe oblepione były kwiatami. U judaszowca kanadyjskiego kwiaty są trochę mniejsze i rozwijają się nieco później.
Owoce judaszowców to niewielkie płaskie strąki (o długości około 10 cm). U drzew rosnących w Ameryce Północnej czy na południu Europy utrzymują się długo, ale w naszych warunkach klimatycznych rzadko się zawiązują.
Judaszowiec - uprawa
Judaszowce osiągają do 10 m wys., rosną powoli. Ich pokrój jest długo nieregularny, a pień często pochylony.
Judaszowce preferują gleby żyzne, przepuszczalne i zasobne w wapń. Potrzebują miejsc dobrze nasłonecznionych, nie wymagają natomiast podlewania. Letnie susze znoszą bez uszczerbku. Zabójcze mogą się jednak okazać zimowe spadki temperatur, dlatego powinniśmy sadzić te rośliny w miejscach zacisznych i osłoniętych od mroźnych wiatrów. Dobrym wyborem będzie stanowisko przy południowej ścianie domu albo w półkolu roślin iglastych, choćby żywotników czy cisów. Na takim gładkim tle wiosenne kwiaty judaszowców będą doskonale widoczne. Miejsce wybierajmy z rozwagą, bo krzewy źle znoszą przesadzanie, szczególnie w starszym wieku.
Judaszowiec zimą
W Polsce delikatne judaszowce uważane są za rośliny krótkowieczne; w ostrzejsze zimy nierzadko przemarzają. Za młodu rosną bardzo powoli i co najmniej przez kilka pierwszych lat trzeba je okrywać na zimę. Można też uprawiać je w większych donicach i ozdabiać nimi tarasy czy placyki, a na zimę przenosić do pomieszczeń, gdzie temperatura oscyluje wokół zera. Cięcie roślin ograniczamy do usuwania przemarzniętych gałęzi. Nawozimy bardzo ostrożnie i jedynie wiosną.
Judaszowce są wrażliwe na mrozy, mają kruche gałęzie, które mogą być rozłamywane przez śnieg. Krótkowieczne, w różnym stopniu odrastają po przemarznięciu. Wymagają ściółkowania i zabezpieczania przed mrozem, np. słomą. Starsze okazy źle znoszą przesadzanie.
Gdzie posadzić judaszowiec? Zastosowanie
Judaszowiec jest idealny jako soliter w ogrodzie. Jego wyjątkowe kwiaty i liście przyciągają wzrok i stanowią piękny punkt centralny w krajobrazie. Ze względu na swoje rozmiary i formę, judaszowiec doskonale nadaje się także do tworzenia alei oraz żywopłotów.
Mniejsze odmiany judaszowca można uprawiać w dużych pojemnikach, co pozwala na dekorowanie tarasów i balkonów. Kwiaty judaszowca przyciągają pszczoły i inne owady zapylające, co sprzyja bioróżnorodności w ogrodzie.
Kiedy sadzić judaszowiec?
Judaszowca można sadzić jesienią lub wczesną wiosną.
Judaszowiec - odmiany
W polskich szkółkach odmiany judaszowców pojawiają się sporadycznie.
- Judaszowiec południowy dostępny bywa w odmianach 'Alba' o białych kwiatach i 'Variegata' o lekko nakrapianych liściach.
- Judaszowiec chiński oferowany jest także w obficie kwitnącej odmianie 'Avondale' oraz 'Melon Beauty'
- Najwięcej odmian ma judaszowiec kanadyjski. Białokwiatowe to 'Alba', 'Royal White' i 'Texas White'. 'Flame' ma kwiaty pełne, a 'Forest Pansy' nieco większe niż gatunek, a ponadto purpurowe liście, które latem brązowieją.
- Judaszowiec kanadyjski Lavender Twist 'Covey'
Judaszowiec - sadzonka
Jeśli zdecydujemy się na kupno sadzonki to trzeba wybrać roczny albo dwuletni okaz w doniczce - koniecznie dobrze ukorzeniony ponieważ drzewo trudno się przyjmuje. Warto zainwestować ww sadzonkę z dobrego źródła - zdrową w dobrej kondycji.
Judaszowiec - cena
Judaszowiec świetnie sprawdzi się jako soliter w ogrodzie jak i ozdoba tarasu czy balkonu w donicy. Cena sadzonki różni się jej wielkością - waha się pomiędzy 20 a 50 zł (kanadyjski).
Judaszowiec południowy - Cercis siliquastrum