Ulmus
Pora kwitnienia
wiosnaStanowisko
słońceWilgotność gleby
wilgotnaWysokość
powyżej 5 mZastosowanie
rośliny ogrodoweWiąz (Ulmus) Drzewa i krzewy zrzucające liście na zimę, mrozoodporne. Kwiaty niepozorne, obupłciowe, wiatropylne. Liście pojedyncze, podwójnie piłkowane. Owoc- spłaszczone orzeszki otoczone skrzydełkiem.
Rozmiary Wysokość od 90 cm do 20 m w zależności od gatunku i odmiany.
Gatunki i odmiany Ulmus x hollandica 'Wredei' - drzewo wąskie, o stożkowatym pokroju. Liście gęste i szerokie o złocisto-żółtym odcieniu. Po 10 latach osiąga 4 m wysokości i 2 m szerokości. Ulmus x hollandica 'Jacqueline Hillier' - zimozielony krzew wolno rosnący, wytwarza odrosty. Liście ciemnozielone, szorstkie i podwójnie ząbkowane. Nadaje się na żywopłoty. Po 10 latach wysokość jest równa szerokości i wynosi 1,2 m, ostatecznie dorasta do 1,8 m. Wiąz syberyjski (Ulmus pumila) - krzew lub niskie drzewo, wytrzymały na suszę, odporny na chorobę wiązów. Wiąz górski (Ulmus glabra) - odmiana 'Camperdownii' - odmiana zwarta o zwisających pędach, tworzących kopułę. Liście szorstkie, grubo ząbkowane, zielone przebarwiają się jesienią na żółto.
Kwitnienie III-IV
Wymagania Gleba żyzna, przepuszczalna i wilgotna. Stanowisko słoneczne.
Uprawa i pielęgnacja Drzewa z gołymi korzeniami sadzimy późną jesienią lub wczesną wiosną, a drzewa z pojemników o każdej porze.
Rozmnażanie Sadzonki z renomowanych szkółek. Nasiona, szczepienie.
Cięcie Nie wymaga.
Podlewanie i nawożenie Podlewać w okresach suszy, rzadko a obficie.
Choroby i szkodniki Gąsienice, mszyce, wielkopąkowiec powodujący galasy. Holenderska choroba wiązów (grafioza) powoduje brązowienie liści, usychanie gałęzi, a nawet śmierć drzewa, a jej wektorami są chrząszcze.
Zastosowanie Drzewo sadzone w parkach, przy ulicach, na osiedlach odmiany o mniejszych rozmiarach nadają się do ogrodów przydomowych.
Czytaj więcej o "Wiąz"