Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Sposoby na ścieki: szambo i przydomowa oczyszczalnia ścieków

Monika Wach
Wywóz szamba - Fot. Shutterstock

Jeśli nie mamy możliwości podłączenia domu do miejskiej sieci kanalizacyjnej, jednym z ze sposobów odprowadzania ścieków jest montaż bezodpływowego zbiornika, zwanego szambem.

Domowa oczyszczalnia ścieków - Fot. Shuterstock
Domowa oczyszczalnia ścieków - Fot. Shutterstock

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Możemy też wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków, ale tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Musimy wziąć pod uwagę kilka elementów, między innymi wielkość działki, warunki gruntowe (należy zlecić badania geologiczne) oraz możliwości finansowe. Ostatecznie może okazać się, że szambo to jedyne rozwiązanie, gdyż mamy albo zbyt mały teren i brakuje miejsca na oczyszczalnię, albo jest zbyt wysoki poziom wód gruntowych, który nie pozwala na rozsączanie oczyszczanych ścieków bezpośrednio do gruntu. Z szambem nie ma takich problemów. Trzeba jedynie zachować minimalną odległość zbiornika od okien i drzwi (zgodnie z obowiązującym prawem jest to 5 m).

Więcej: Wszystko o ściekach

Szambo

Budując szambo, powinniśmy odpowiednio dobrać jego pojemność (liczy się tu liczbę osób w gospodarstwie domowym i ilość zużywanej wody) oraz dopilnować tego, by było szczelne. Zbiorniki na szambo wykonywane są zazwyczaj z tworzywa sztucznego (polietylenu), dostępne są również zbiorniki betonowe i żelbetowe. Niezależnie od tego, który model znajdzie się na naszej działce, mamy obowiązek zapewnić wywóz nieczystości z szamba. W tym celu musimy podpisać umowę na odbiór ścieków. W żadnym wypadku nie wolno tego robić samemu, czyli wylewać zawartości szamba np. na okoliczne pola.

Jak odprowadzać ścieki z poziomu piwnicy

Ile kosztuje wywóz szamba

Za wywóz szamba trzeba zapłacić. Cena wywozu jest zróżnicowana, w zależności od regionu Polski. Wpływ na nią ma też to, czy zawieramy umowę z lokalnym przedsiębiorstwem wodociągów i kanalizacji czy z firmą prywatną. Jeśli z firmą prywatną, musi ona wykazać, iż ma uprawnienia do odbioru i transportu ścieków z danego obszaru, z którego dowozi ścieki.  I tak np. w województwie łódzkim za tę usługę zapłacimy 180-200 zł. W innych miastach koszt może przekroczyć nawet 300 zł.

Ścieki - rodzaje instalacji kanalizacyjnej

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Ważne elementy uzupełniające wewnętrzną instalację kanalizacyjną
Szambo ekologiczne - czy warto się na nie zdecydować?
Jak działa przepompownia ścieków w domu?

Skomentuj:

Sposoby na ścieki: szambo i przydomowa oczyszczalnia ścieków

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej