Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zapach szamba w toalecie czyli zła wentylacja kanalizacji

Paweł Nowotniak, Beata Zielińska

Napływanie gazów z kanalizacji do łazienki, osobnej toalety czy też pralni spowodowane jest zazwyczaj wysysaniem wody z syfonów. Dzieje się tak wówczas, gdy zamontowana w domu wentylacja kanalizacji nie jest właściwie wykonana.

łazienka, projektowanie łazienki, wanna, prysznic, drewno w łazience
Problemów z brzydkimi zapachami z kanalizacji można uniknąć odpowiednio projektując wentylację kanalizacji, ale także dbając o to, żeby przewody odprowadzające ścieki miały odpowiednio dobrane średnice i były ułożone z odpowiednim spadkiem
Fot. Kaldewei

Jak zlikwidować zapach szamba w domu?

W łazience na parterze dość często z brodzika wydobywa się brzydki zapach, który rozchodzi się po całym domu. Ścieki z domu odprowadzane są do szamba, i po każdym ich wywiezieniu zapach staje się jeszcze bardziej uciążliwy. Jak sobie z tym poradzić? Barbara K.

Zapach szamba w domu - skąd napływają nieprzyjemne zapachy?

Jeśli wewnętrzna instalacja kanalizacyjna nie jest odpowiednio napowietrzana, czyli nie wentylacja kanalizacji nie funkcjonuje dobrze, wtedy spływające ścieki wypełniają cały przekrój rury kanalizacyjnej, powodując w ten sposób powstanie podciśnienia. W wyniku tego zostaje wyssana woda z syfonu (zamknięcia wodnego) z urządzenia sanitarnego, na przykład z brodzika. Przez taki otwarty syfon wyziewy z kanalizacji przedostają się do łazienki lub toalety, a stąd do pozostałych pomieszczeń w domu.

Podobnie dzieje się, gdy opróżniany jest zbiornik szamba. Wóz asenizacyjny przetłaczając ścieki wywołuje podciśnienie w zbiorniku. Gdy szambo nie ma zapewnionego dopływu powietrza przez specjalny kominek, to wówczas podciśnienie przenosi się do całej instalacji i powoduje wysysanie wody z syfonów w domu. Jeszcze inną przyczyną brzydkich zapachów może być nieszczelna instalacja kanalizacyjna - na szczęście zdarza się to dość rzadko.

Syfon znajdujący się na odpływie każdego urządzenia sanitarnego powinien być zawsze wypełniony wodą, aby skutecznie chronił wnętrze domu przed nieprzyjemnymi zapachami z kanalizacji. Jeśli wyjedziemy z domu na dłużej i woda w syfonie wyparuje, wystarczy uzupełnić zamknięcie wodne, dolewając trochę wody.

Unikniemy problemów z kanalizacją, gdy będzie ona nie tylko właściwe wentylowana, ale przewody odprowadzające ścieki miały odpowiednio dobrane średnice i zostaną ułożone z odpowiednim spadkiem

Zapach szamba w toalecie - jaka powinna być wentylacja kanalizacji? 

Ścieki w wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej będą spływały bez żadnych zakłóceń, gdy co najmniej jeden pion kanalizacyjny zostanie wyprowadzony ponad dach. Na jego wylocie montuje się rury wywiewne, nazywane popularnie wywiewkami. Coraz częściej też stosuje się gotowe zakończenia, czyli kominki.

Rura wywiewna nie tylko zapewnia wymaganą ilość powietrza w instalacji, ale też umożliwia usuwanie gazów i przykrych zapachów pochodzących z kanalizacji. Dlatego należy umieszczać ją co najmniej w odległości 4 m od okien połaciowych i kominów wentylacyjnych. Wysokość, na jaką wyprowadza się wywiewkę, zależy od kąta nachylenia dachu i wynosi minimum 1 m, jeśli jest płaski, i 0,5 m - gdy stromy. Dzięki temu unikniemy zakrycia jej śniegiem zimą.

Ważna jest również średnica rury wywiewnej. Powinna być ona równa lub większa od obsługiwanego przez nią pionu. Gdy będzie zbyt mała, pomocna może okazać się nasada kominowa.

Uwaga! Nie wolno wprowadzać rur wywiewnych do kanałów wentylacyjnych i przewodów spalinowych.

Wielu producentów pokryć dachowych, oferuje gotowe kominki. Ich kolor i wygląd dopasowane są do pozostałych elementów dachu

Zapach szamba w toalecie - gdzie montować zawory napowietrzające kanalizację? 

Jeśli w domu nie ma pionu kanalizacyjnego wyprowadzonego ponad dach, należy przynajmniej zapewnić dopływ powietrza do instalacji kanalizacyjnej za pomocą zaworów napowietrzających. Przeznaczone są one do montażu na:
  • pionach niezakończonych wywiewkami - taki zawór umieszcza się najczęściej pod stropem najwyższej kondygnacji lub na strychu;

  • podłączeniach kanalizacyjnych, w których spływanie ścieków jest utrudnione, bo są za długie, mają za małą średnicę, składają się z więcej niż 3 kolanek.

    W takiej sytuacji zawór montuje się za ostatnim przyborem podłączonym do podejścia lub w zestawie odpływowym ostatniego przyboru.

    Aby do zaworu mogło dopływać powietrze, nie powinno się go zabudowywać. Jeżeli jednak taka obudowa z płyty gipsowo-kartonowej lub cegły jest niezbędna, trzeba w ściance wykonać kratkę wentylacyjną. Średnicę zaworu napowietrzającego dobiera się do średnicy rury kanalizacyjnej.

    Zawory napowietrzające działają tylko w jednym kierunku - wpuszczają odpowiednią ilość powietrza do kanalizacji, ale nie mają możliwości usuwania z niej gazów i zapachów. Do wyboru są modele m.in. umieszczane przy syfonach, na pionach, w podejściach do pralki lub zmywarki

Zapach szamba w toalecie? - prawidłowa wentylacja szamba

Jeżeli zbiornik szamba nie jest właściwie wentylowany, wtedy gromadzące się w nim gazy mogą przenikać do kanalizacji wewnętrznej. Aby tego uniknąć, szambo musi być napowietrzane rurą z kominkiem wyprowadzoną 0,5 m nad poziom terenu. Jej odległość od domu nie może być mniejsza niż 5 m, a od granicy działki - 2 m. Średnica rury wywiewnej powinna mieć 50-100 mm, a kominka - około 100 mm.

Natomiast jeśli ścieki odprowadzane są do przydomowej oczyszczalni, wówczas wywiewką powinien być pion kanalizacyjny wyprowadzony ponad dach. Można też poprowadzić rurę wentylacyjną po elewacji bądź ukryć ją wśród roślinności. Pamiętajmy również o tym, że także przydomową oczyszczalnię trzeba wyposażyć w kominki napowietrzające wyprowadzone 0,5 m ponad poziom terenu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:

    Więcej o:

Skomentuj:

Zapach szamba w toalecie czyli zła wentylacja kanalizacji