Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak odprowadzać ścieki z poziomu piwnicy

tekst: Grzegorz Borysowki

Planujemy rozbudowę domu i chcielibyśmy w swojej piwnicy urządzić w.c., albo jeszcze chętniej - dodatkową łazienkę z pralnią. Problem tylko w tym, że kanalizacja w ulicy położona jest dwa metry wyżej niż podłoga piwnicy, w związku z czym ścieki z piwnicy nie mogłyby do niej spływać. Słyszałam jednak, że są produkowane jakieś urządzenia umożliwiające przepompowywanie ścieków. Czy trzeba na nie dużo miejsca? Czy są bezpieczne? Skoro pompują, zapewne wymagają podłączenia do prądu. Czy w razie awarii nie grożą zalaniem piwnicy ściekami? Sandra B., Ustrzyki

Urządzenie rozdrabniająco-przepompowujące, podłączone do w.c. Cena: 1202 zł.
Urządzenie rozdrabniająco-przepompowujące, podłączone do w.c. Cena: 1202 zł.
Fot. Borysowski
Co ze ściekami z piwnicy?

Odprowadzanie ścieków z poziomu piwnicy, z której nie mogą one spływać grawitacyjnie ze względu na położenie poniżej kolektora, umożliwiają małe urządzenia rozdrabniająco-pompujące. Tłoczą one ścieki w takie miejsce i na taką wysokość, by dalej mogły spływać w sposób grawitacyjny do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej.

Najczęściej stosowane urządzenia

Tylko w.c. Urządzenie toalety w pomieszczeniu usytuowanym poniżej kolektora umożliwia kompakt z wbudowaną pompą i rozdrabniaczem. Można go zainstalować nawet sześć metrów poniżej istniejącej kanalizacji zewnętrznej. Ścieki z kompaktu odprowadzane będą rurką kanalizacyjną o średnicy 32 mm, która - w przeciwieństwie do klasycznie układanych przewodów kanalizacyjnych - nie musi być ułożona ze spadkiem. Kompakt taki jest niewielki (45×37×40 cm) i nie ma spłuczki: podłącza się go bezpośrednio do instalacji wodnej i elektrycznej (230 V). Spłukiwanie uruchamia się przyciskiem umieszczonym na obudowie urządzenia. Do takiego kompaktu nie można podłączyć żadnych innych przyborów.

Łazienka z pełnym programem. W usytuowanej poniżej kolektora łazience z umywalką, natryskiem oraz pralką można zastosować osobne urządzenie rozdrabniające i przepompowujące w niewielkiej białej skrzynce. Do niej podłącza się wszystkie urządzenia, z których mają być wypompowywane ścieki.

Zależnie od modelu, skrzynki takie mogą przetłaczać ścieki z następujących urządzeń:

- z samej muszli ustępowej;

- z muszli oraz innych przyborów łazienkowych i kuchennych, w tym pralki lub zmywarki;

- z wszystkich przyborów sanitarnych zainstalowanych na kondygnacji, to znaczy wanny, natrysku, umywalki, bidetu, zlewozmywaka, pralki czy zmywarki (oprócz muszli ustępowej).

Skrzynkę taką montuje się bezpośrednio za zwykłą muszlą ustępową lub - jeśli nie będzie odprowadzała ścieków z muszli - w pobliżu urządzeń, które będzie obsługiwać: na przykład w szafce łazienkowej albo w pomieszczeniu za ścianą, jeśli nie ma na nią miejsca w łazience.

Jeżeli urządzenie ma odprowadzać ścieki z brodzika, to podłoga brodzika musi być podniesiona 20 cm wyżej niż podłoga, na której stoi skrzynka przepompowująca ścieki.

Przetłaczanie ścieków włącza się automatycznie.

Gdy nie ma prądu

Z pojedynczych urządzeń wypompowujących ścieki z piwnicznych przyborów sanitarnych nie można korzystać podczas awarii zasilania.

Jeśli mieszkańcom zależy na korzystaniu z piwnicznych przyborów sanitarnych bez ograniczeń, to w rejonach, w których często pojawiają się przerwy w dostawie prądu, bezpieczniej będzie zamontować małą przepompownię ścieków w podłodze piwnicy. Taka przepompownia może gromadzić i przepompowywać ścieki nawet z całego domu, więc w razie braku zasilania czy awarii pompy nie grozi zalaniem piwnicy. Przepompownia składa się z hermetycznego zbiornika o pojemności od 130 do 170 l, w którym zamontowana jest specjalna pompa do rozdrabniania i tłoczenia ścieków, włączająca się, gdy poziom ścieków w zbiorniku osiągnie określony poziom. Zasilanie: 230 V.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak odprowadzać ścieki z poziomu piwnicy