Murłata - dlaczego jest taka ważna?
Murłata to ułożony na stropie lub ścianach kolankowych drewniany krawędziak stanowiący oparcie dla krokwi lub prefabrykowanych wiązarów dachowych.
Co to jest murłata?
Murłata to ważny element konstrukcji dachu. Murłata to drewniana belka układana na zewnętrznych ścianach budynku wzdłuż długich boków budynku lub jego obwodu.
Budowa dowolnego dachu rozpoczyna się od instalacji murłaty. Wyjątkiem jest konstrukcja dachu z drewnianej ramy, domu z bali. Belka (murłata) jest przymocowana do ścian za pomocą łączników. Do drewnianych belek stropowych - za pomocą gwoździ lub zszywek. W ścianie z cegły ze śrubami kotwiącymi lub zbrojeniem. Istnieje wiele sposobów mocowania murłaty, a ich głównym zadaniem jest zapewnienie niezawodności takiego mocowania,
Dlaczego murłata jest tak ważna?
Zadaniem murłaty jest przeniesienie i rozłożenie obciążenia z ciężaru dachu. Chodzi głównie o obciążenia śniegiem i wiatrem z krokwi lub belek stropowych na ściany budynku. Marmuła Przenosi ona obciążenia z więźby dachowej na ściany. Proces ten pozwala na zebranie obciążenia punktowego z krokwi i jego równomierne rozłożenie na całej długości ścian domu. Jednak rozkład obciążenia nie jest jedyną funkcją murłaty - łączy krokwie w jedną strukturę. Jest to szczególnie ważne w przypadku wiszącego systemu kratownicowego, w którym nie ma kalenicy. Bez murłaty rama dachu po prostu rozpadnie się na kilka trójkątów, które będą działać osobno. Ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami w postaci niskiej wytrzymałości i stabilności konstrukcji.
Namurnice wpływają bezpośrednio na parametry nośności i ogólną stateczność więźby dachowej
Jak wygląda? Mocowanie murłaty
Gdy na budowę dotrą cieśle i zaczną montaż więźby dachowej, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, jak będą mocować murłaty i jak przytwierdzą do nich krokwie. Istotne jest także to, aby mocować murłaty równolegle do krawędzi ściany domu. Murłatę łączy się z podłożem (wieńcem ściany kolankowej lub wieńcem stropowym) kotwami stalowymi o średnicy minimum 14 mm.
Murłaty powinny być zamocowane do ścian kolankowych za pomocą stalowych kotew wypuszczonych bezpośrednio ze słupków żelbetowych zakotwionych w wieńcu stropowym.
Oparcie krokwi na murłacie. Ma podstawowe znaczenie dla stabilności więźby dachowej krokwiowej i krokwiowo-jętkowej.
Często wykonywanym połączeniem jest trójkątne podcięcie krokwi i zamocowanie jej długimi gwoździami ukośnie wbitymi z obu jej boków do murłaty. Jednak samo podcięcie krokwi nie jest wystarczające. Nie tylko bowiem osłabia krokwie (zmniejsza ich przekrój), ale też umożliwia przesuwanie się ich na zewnątrz po murłatach.
Złącza ciesielskie - dobre połączenie krokwi i murłaty
Lepszym rozwiązaniem jest klasyczne połączenie ciesielskie: częściowe trapezowe nacięcie krokwi i trójkątne - samej murłaty. Właściwie wykonany zaczep uniemożliwia przesuwanie się krokwi po murłacie. Najlepsze połączenie to trapezowe podcięcie krokwi i podwójne trójkątne wycięcie murłaty, które powoduje klinowanie się krokwi w murłacie pod ciężarem dachu.
Kotwy mocujące murłaty do wieńca nie powinny kolidować z miejscem oparcia krokwi. Przed zabetonowaniem kotew trzeba dokładnie określić miejsca oparcia krokwi.
Mocowanie murłaty bez wieńca
W większości przypadków murłata jest mocowana do wieńca. W przypadku jego braku montaż jest również możliwy, ale ma nieco inny przebieg. Kluczową różnicą jest odległość między szpilkami. Jeśli w ścianie nie ma wieńca, to murłata jest kotwiona na szerokość rozstawienia trzpieni.
Ocieplenie murłaty
Choć rozwiązanie to jest niezwykle skuteczne i przynosi zadowalające efekty, wymaga dużej ilości pracy i metodycznego podejścia. Kawałki styropianu muszą być bowiem prawidłowo docięte – tak, aby tworzyły przekrój trójkątny i były prostopadłe do membrany dachowej.
Jakie wymiary powinna mieć murłata?
Przekrój poprzeczny murłaty jest obliczany podczas projektowania systemu kratownicowego.
Jaki wymiary murłaty? Podczas budowy domów prywatnych jest najczęściej wykonywana z drewna o wymiarach 150 × 150 mm lub 150 × 200 mm. Małe dachy można podeprzeć na belce 100 × 150 mm. Maksymalny przekrój dla domów prywatnych wynosi 200 × 200 mm. Taka belka jest stosowana do budowy dachów przestronnych domków letniskowych, a także do dachów średniej wielkości o łagodnych spadkach. Belka o większym przekroju sama w sobie mocno obciąży ściany budynku. Ponadto obowiązuje zasada: szerokość większego boku belki nie powinna być mniejsza niż 1/3 i większa niż 2/3 grubości ściany.
Koszty materiału oraz montażu
Koszt murłaty jest uzależniony od jej wymiarów, a także jakości użytych materiałów. Najczęściej stosuje się tu sosnę lub świerk. Dlatego każdorazowo należy zapytać o wycenę producenta i wykonawcę konstrukcji.
Skomentuj:
Murłata - dlaczego jest taka ważna?