Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 9
Andrzej Król
Wykonywanie podkładu z betonu - Fot. Katarzyna Wangin
Ocieplenie podłogi na gruncie to nie koniec prac. Trzeba jeszcze ułożyć podkład z betonu, izolację przeciwwilgociową i jastrych, na którym będzie wykonana posadzka parteru.
1 z 2Wykonywanie podkładu z betonu - Fot. Katarzyna Wangin
2 z 2Izolacja przeciwwilgociowa podłogi na gruncie - Fot. Tomasz Krakowczyk
Najważniejszą z tych warstw jest izolacja przeciwwilgociowa, która zabezpiecza pomieszczenia parteru przed wilgocią z gruntu. Musi być szczelna. Trzeba ją też połączyć z izolacją poziomą ścian fundamentowych.
Podkład z betonu
Warstwa izolacji termicznej musi być przykryta warstwą podkładu podłogowego. Zwykle wykonuje się go z betonu klasy C12/15 (dawniej oznaczanej jako B15). Najlepiej zamówić gotową mieszankę wraz z dowozem i wyładunkiem za pomocą pompy (około 230 zł/m3). Beton wylewa się na grubość 5-7 cm. Istotne jest odpowiednie wypoziomowanie podkładu; pomocne są drewniane lub metalowe listwy prowadzące. Powierzchnię podkładu zaciera się, by była równa i gładka. Beton należy też chronić przed zbyt szybkim wysychaniem. Aby nie popękał wskutek skurczu, należy przez pierwsze dni zraszać go wodą.
Koszt wykonania podkładu betonowego na powierzchni 100 m2 wynosi około 2,5 tys. zł.
Izolacja przeciwwilgociowa
Aby odciąć dom od wilgoci znajdującej się w gruncie, trzeba oddzielić go szczelną izolacją przeciwwilgociową. Z reguły wystarczy, jeśli ułożymy na całej powierzchni podłogi taki sam materiał, jak na ścianach fundamentowych - jedną lub dwie warstwy papy na lepiku lub folii izolacyjnej o grubości co najmniej 0,4 mm. Materiał łączy się z izolacją poziomą ścian fundamentowych szczelnie (za pomocą lepiku lub kleju) na 15-20-centymetrowy zakład. Najłatwiej jest to wykonać, gdy poziom podkładu betonowego wypada dokładnie na wysokości wierzchu ścian fundamentowych.
Z układaniem izolacji przeciwwilgociowej podłogi nie należy się spieszyć, ponieważ podczas prowadzenia dalszych prac łatwo ją zniszczyć. Dlatego tę izolację zwykle układa się później, kiedy wykonane są już ściany i dach domu. Minusem tego rozwiązania jest to, że niewprawni wykonawcy mogą zniszczyć wystające ze ściany fragmenty papy lub folii do połączenia z izolacją podłogi. Jeżeli obawiamy się zniszczenia takiej izolacji, możemy ją przykryć wylewką betonową, zwłaszcza wtedy, gdy nie robimy ogrzewania podłogowego.
Jastrych
To ostatnia warstwa niewykończonej podłogi na gruncie. Na niej będziemy układać już tylko posadzkę (parkiet, panele lub płytki). Powinno się ją wykonać jako monolityczną płytę betonową, oddzieloną od wszystkich ścian dylatacjami z pasków styropianu lub taśm z pianki poliuretanowej. Pozwala to na swobodne rozszerzanie się wylewki (co jest szczególnie ważne, gdy są w niej przewody ogrzewania podłogowego) i zapobiega przenoszeniu się dźwięków uderzeniowych.
Dla poprawienia sztywności jastrychu oraz jego odporności na zarysowanie i pękanie, powinno się go zbroić, najlepiej specjalnymi stalowymi siatkami o oczkach 10×10 cm lub 15×15 cm, wykonanymi z prętów o średnicy 3-4 mm.
Czytaj także pozostałe części cyklu Pieniądze leżą na budowie:
Skomentuj:
Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 9