Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Materiały wykończeniowe bezpieczne dla dzieci

Wojciech Belka
Do malowania pokojów dziecięcych, a najlepiej całego domu, wybierajmy farby wodorozcieńczalne i zawierające jak najmniejszą ilość lotnych związków organicznych - Fot. Dulux

Wybierając materiały wykończeniowe, nie da się uniknąć chemii, ale można zminimalizować ryzyko, kupując produkty przeznaczone specjalnie dla dzieci.

Dzieci są wrażliwsze niż dorośli - często źle i mocno reagują na środki chemiczne, na pleśń, na wydzielające się z wielu materiałów opary. Objawia się to kaszlem, swędzeniem, pieczeniem spojówek. Czasami jest to tylko przejściowa reakcja, niekiedy jednak może oznaczać alergię, a ta - jeśli nie usuniemy jej źródła - może prowadzić do groźnych powikłań. Na półkach pojawia się coraz więcej farb, klejów i ekologicznych tekstyliów, które nie emitują szkodliwych substancji i nie wywołują podrażnień.

Farby

Do pokoi dziecięcych poleca się farby wodorozcieńczalne - akrylowe, lateksowe lub winylowe. Nie zawierają rozpuszczalnika, nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, szybko schną i nie wywołują podrażnień. Najlepiej wybierać farby z certyfikatem E.L.F., które mają minimalne stężenie lotnych związków organicznych (do 0,7 g/l, a więc ponad trzydziestokrotnie mniej niż dopuszczają unijne przepisy). Lotne związki organiczne utrzymują się w powietrzu - pomimo codziennego wietrzenia - nawet przez kilka miesięcy po malowaniu, a to właśnie one są główną przyczyną kłopotów z układem oddechowym i krwionośnym.

Inne znane znaki potwierdzające bezpieczeństwo stosowania farb

Kleje i lakiery

W większości sklepów można już kupić ekologiczne kleje do tapet czy wykładzin oraz lakiery do drewna - wodorozcieńczalne, szybkoschnące i niewydzielające nieprzyjemnego zapachu. Powinno się unikać klejów poliuretanowych. Odpowiednie oznaczenia zawsze są podane na opakowaniu, więc warto dokładnie czytać etykiety.

Wykładziny i dywany

Łatwo zbiera się w nich kurz, często stają się też siedliskiem roztoczy i pleśni. Najlepiej więc kupować takie, które łatwo utrzymać w czystości. Dobrze sprawdzają się okładziny korkowe i wykładziny wykonane z tworzyw sztucznych - elastyczne albo dywanowe z krótkim, gęstym runem z poliamidu, akrylu lub polipropylenu. Można pokusić się też o wykładzinę z powłoką antyalergiczną, która ogranicza wnikanie kurzu w głębsze warstwy.

Silikony i fugi

Stosuje się je głównie w łazienkach, gdzie są stale narażone na działanie wilgoci i podwyższonej temperatury, co w połączeniu z gromadzącym się w szczelinach kurzem szybko prowadzi do rozwoju bakterii i pleśni. Ponieważ zarodniki grzybów są bardzo szkodliwe - nie tylko dla dzieci - lepiej unikać ryzyka i wybierać silikony oraz fugi sanitarne z efektem perlenia, który ułatwia spływanie kropel wody, oraz z dodatkami hamującymi rozwój mikroorganizmów.

Kilka najbardziej znanych znaków potwierdzających bezpieczeństwo produktów dla użytkownika:

- E.L.F.

- Znak Zielonego Liścia

- Błękitny Anioł (Blauer Engel) - niemiecki znak ekologiczny)

- Ecolabel - certyfikat przyznawany przez niezależnych ekspertów i obowiązujący w 25 krajach Unii Europejskiej

- E - polski znak ekologiczny dla lakierów i farb wzorowany na niemieckim znaku Błękitny Anioł

- Eko-znak - polski znak ekologiczny

- Łabędź (Svanen) - skandynawski znak ekologiczny

- Stokrotka (Margerytka, The Flower) - znak ekologiczny UE

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Kupujemy okna bezpieczne dla dzieci
Murek oporowy - z czego budować
Ściany działowe - z czego je zbudować?

Skomentuj:

Materiały wykończeniowe bezpieczne dla dzieci

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej