Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ile kosztuje wstępne krycie dachu, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 15

Andrzej Król
Membrana dachowa jest przytwierdzona do krokwi zszywkami dekarskimi i kontrłatami - Fot. Grzegorz Otwinowski

Do wstępnego krycia dachu do wyboru mamy deskowanie pokryte papą lub wysokoparoprzepuszczalne folie, zwane membranami dachowymi.

To, które z tych rozwiązań wybrać, zależy przede wszystkim od rodzaju pokrycia i kąta nachylenia połaci.

Membrana dachowa. Koszt jej zakupu w skali całości wydatków na materiały do budowy i wykończenia domu, jest stosunkowo niewielki - 2-7 zł/m2 (tylko za nieliczne produkty trzeba zapłacić 10-16 zł/m2). Jednak jej rola i znaczenie dla trwałości dachu są trudne do przecenienia. Warto dołożyć starań, a nawet i funduszy, aby zakup membrany był trafiony. Oszczędzanie na membranie dachowej to ryzykowne posunięcie, które może okazać się fatalne w skutkach. Tym bardziej, że kosztownych napraw i niepotrzebnego stresu można uniknąć. Membrana dobrej jakości będzie służyć przez długie lata, pod warunkiem że konstrukcja i montaż tej izolacji dachu wykonane będą profesjonalnie i precyzyjnie oraz zgodnie z zaleceniami producenta.

Dla membrany wytrzymałość to - obok paroprzepuszczalności - bardzo ważny parametr. Pierwszy test z wytrzymałości membrana przechodzi już na etapie montażu, za który zapłacimy 2-8 zł/m2, oraz układania pokrycia dachowego. Im membrana jest mocniejsza, tym łatwiej jest dekarzowi ją rozpiąć i zamontować pokrycie; mniejsze są też szanse jej uszkodzenia. Mimo że rozpinanie wymaga niewielkiej siły, bo membrany montuje się z lekkim naprężeniem, to właśnie na tym etapie prac najczęściej dochodzi do uszkodzeń tego materiału.

Papa na deskowaniu. Koszt zakupu materiałów wykorzystywanych przy tym tradycyjnym rozwiązaniu jest o około trzy razy większy niż koszt ułożenia membrany dachowej.

Kosztowne są przede wszystkim deski - 700-800 zł/m3. Jeśli chcemy wykonane z nich sztywne poszycie zaimpregnować, znów trzeba sięgnąć do kieszeni.

Lepiej więc zastosować wodoodporne płyty wiórowe (OSB lub V-100 - 15-22 zł/m2) albo sklejkę (22-37 zł/m2). Trzeba jeszcze kupić papę. Jej cena to 8-19 zł/m2.

Robocizna też jest droga, trzeba bowiem zapłacić raz - za przybicie poszycia (9 zł/m2), a potem - za ułożenie i przymocowanie papy (8 zł/m2).

Jeżeli wstępne pokrycie będzie leżało dłużej niż rok, może się okazać, że konieczne będzie przesmarowanie papy lepikiem, aby zabezpieczyć ją przed pękaniem, a w połączeniach pasm - przed przeciekaniem. To również są dodatkowe koszty.

Łącznie koszt wykonania sztywnego poszycia z papą wyniesie 47-105 zł/m2. Będzie ono jednak potrzebne tylko wtedy, gdy dach ma niewielki spadek (poniżej 20°), zdecydowaliśmy się na wiotkie pokrycie dachu, na przykład gonty bitumiczne, lub gdy ostateczne krycie dachu przekładamy na następny sezon, a dach trzeba prowizorycznie przykryć na zimę.

Czytaj także pozostałe części cyklu Pieniądze leżą na budowie:

Planowanie budowy domu, część 1;

Ekipa budowlana, część 2;

Ile kosztują prace przed wykonaniem fundamentów, część 3;

Ile kosztują fundamenty, część 4;

Ile kosztują ściany fundamentowe, część 5;

Ile kosztuje izolacja fundamentów, część 6;

Ile kosztują prace przygotowawcze przed wykonaniem podłogi na gruncie, część 7;

Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie, część 8;

Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa, część 9;

Ile kosztują ściany zewnętrzne, część 10;

Ile kosztują ściany jednowarstwowe, część 11;

Ile kosztuje strop nad parterem, część 12;

Ile kosztują ściany dwuwarstwowe, część 13;

Ile kosztuje więźba dachowa, część 14.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Wstępne krycie dachu - co jest lepsze: folia czy papa?
Po co robi się wstępne krycie dachu?
Membrana dachowa: właściwości

Skomentuj:

Ile kosztuje wstępne krycie dachu, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 15

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej