Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Okleina na meble kuchenne, czyli jak odnowić stare szafki. Okleina meblowa samoprzylepna

Joanna Zawadzka/MŚ/AI
Jaka okleina na meble kuchenne? - timltv/Shutterstock

Okleina na meble kuchenne to świetny sposób na odnowienie aranżacji kuchni. Możemy ozdobić nią stare laminowane szafki kuchenne, których z różnych przyczyn nie chcemy malować farbą. Czy wciąż można gdzieś kupić okleiny na meble? Czy można samemu okleić meble?

Wciąż modna okleina meblowa samoprzylepna

Okleiny meblowe wciąż są dostępne w sprzedaży. Jak się okazuje, dzięki dużemu wyborowi kolorów i wzorów, cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Można je kupić m.in. w marketach z wyposażeniem wnętrz oraz w sklepach internetowych. Oklejanie mebli laminowanych jest lepszym pomysłem na odnowienie niż malowanie. Dlaczego? Farby do laminowanych mebli są drogie, efekt nie zawsze jest w pełni zadowalający, ponadto łatwo jest uszkodzić pomalowaną powierzchnię, szczególnie, kiedy mamy do czynienia z szafkami kuchennymi, czyli miejscem roboczym.

Istotną zaletą okleiny na meble kuchenne jest też łatwość jej usuwania, kiedy już się znudzi. W kilku szybkich ruchach pozbędziemy się tego wykończenia i w razie potrzeby położymy nowe. Okleiną pokryjemy nie tylko fronty na szafkach kuchennych, ale również blat stołu czy blat kuchenny, co pozwoli uniknąć czasochłonnego i drogiego remontu kuchni. Ile kosztuje okleina meblowa? To koszt kilkunastu złotych za arkusz, dlatego oklejone meble to szybka i niedroga metamorfoza wnętrza.

Jaka okleina na meble kuchenne? - Serghei Starus/Shutterstock

Odświeżenie aranżacji kuchni - jaką okleinę meblową wybrać?

Jak wybrać dobrą okleinę na meble kuchenne, która zda egzamin, będzie ładnie wyglądać i nie zniszczy się zbyt szybko? Okleiny na meble muszą spełniać kilka warunków:

  1. Wytrzymałość okleiny - samoprzylepna okleina meblowa do kuchni musi być solidna. Dlatego okleina powinna być pokryta grubym laminatem, który będzie odporny na niewielkie zadrapania, zarysowania czy zmiany temperatur (co jest szczególnie ważne w pomieszczeniu, jakim jest kuchnia).
  2. Wzór okleiny meblowej trzeba dobrać do wielkości płaszczyzny, aby pokryć płaszczyznę mebla. Nie każdy wzór w skali 1:1 nadaje się na małe powierzchnie. Przykładowo - duża "ceratowa" krata zniknie na niewielkich frontach szuflad. Zakup okleiny dobrze więc skonsultować ze sprzedawcą lub postarać się o wizualizację mebli kuchennych po oklejeniu.
  3. Okleiny często mają wzory uniwersalne, jak np. "ceratkowa" czerwono-biała krata czy grochy. Wiele osób wciąż wybiera klasykę gatunku. Z kolei okleina meblowa z wymyślnym wzorem dekoracyjnym potrafi nadać całej aranżacji nowego charakteru. 

Jaka okleina na meble kuchenne - z folią samoprzylepną

Okleiny na meble wykonane są z grubej folii samoprzylepnej, pokrytej laminatem. Okleiny (podobnie jak tapety samoprzylepne) są odporne na działanie mechaniczne i termiczne. Pozwala to oklejać nimi takie powierzchnie jak blaty stołów, szafki kuchenne i łazienkowe, stoliki nocne. Wzór na okleinach to tzw. pattern, co oznacza, że wzór jest zapętlony, powtarzający się. Nie ma ryzyka nieładnego spasowania się grafiki na okleinie. Lewa strona pasuje do prawej, a góra do dołu, dzięki czemu wzór może się powtarzać w nieskończoność. Okleiny kupuje się w określonych wymiarach lub mogą być zrobione na zamówienie.

Cechy, które mają różne rodzaje oklein meblowych: laminowane, zmywalne, samoprzylepne, przycinane do formatu, odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jaka okleina na meble kuchenne? - Iglenas/Shutterstock

Jaka okleina na meble kuchenne? Samodzielne oklejanie szafki

Okleina na meble kuchenne może być łatwa w montażu.

  1. Pierwsza rzecz, o której należy pamiętać przy oklejaniu szafki kuchennej, to rozmiar. Kupujemy okleinę w odpowiednim rozmiarze dla swoich szafek - nie ma sensu kupować większej ilości niż potrzebujemy. Okleina meblowa powinna być lekka i elastyczna, a także łatwa w obróbce.
  2. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie szafki z kurzu i brudu. Do odtłuszczania używamy mydła i wody, a następnie wycieramy powierzchnię suchym ręcznikiem papierowym. Jeśli szafka jest bardzo brudna, używamy specjalnego preparatu do czyszczenia mebli.
  3. Następnie przygotowujemy narzędzia, których będziemy potrzebować do oklejania szafki: nożyczki, ostrze do tapet (lub inne narzędzie do cięcia oklein), miotełkę i pacynkę.
  4. Rozwijamy arkusz okleiny i przycinamy go tak, aby pasował do szafki - jej frontu, boku lub wnętrza, w zależności od potrzeb. Pamiętajmy o pozostawieniu marginesu wokół krawędzi szafki.
  5. Następnie odklejamy papier ochronny z tylnej strony arkusza i przykładamy okleinę do szafki.
  6. Używamy miotełki lub pacynki, aby dokładnie przytwierdzić okleinę do powierzchni mebla.
  7. Na koniec nożyczkami lub innym narzędziem należy odciąć nadmiar oklein tak, aby była ona równa ze wszystkimi krawędziami szafki (chyba, że planujemy zrobić z okleiny zakładki).
Jaka okleina na meble kuchenne? - Raisa Suprun/Shutterstock

Jaka okleina na meble kuchenne? Zobacz także:

Jaka okleina na meble kuchenne? - Serghei Starus/Shutterstock

Zobacz także:

Jaka okleina na meble kuchenne? - Ventura/Shutterstock
Udostępnij

Przeczytaj także

Parawan nawannowy - alternatywa dla kabiny prysznicowej
Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki

Polecane

Jesień: praca plastyczna – inspiracje na kreatywne zajęcia dla dzieci i dorosłych
Słomiane dekoracje świąteczne – powrót do tradycji
Ozdoby z kasztanów – naturalne dekoracje do każdego domu

Skomentuj:

Okleina na meble kuchenne, czyli jak odnowić stare szafki. Okleina meblowa samoprzylepna

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej