Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trzy sposoby na blat kuchenny

mat. prasowe

W kuchni z blatu korzystamy najczęściej. Jest niczym taśma produkcyjna, na której szykowane są potrawy. Ma również duży wpływ na estetykę kuchni. A oto modne i praktyczne patenty na blat.

Model na bazie Z1, blat Lapitec
Model na bazie Z1, blat Lapitec
ZAJC

W kuchni spotykamy obecnie dwa skrajne podejścia do grubości blatu. Bardzo cienkie, wręcz niewidoczne oraz specjalnie pogrubione, masywne. Wszystkie powstają z tych samych materiałów, jak Lapitec, spieki kwarcowe, Corian, czy kamienie naturalne. Co ciekawe, obecnie najpopularniejsze są blaty z powierzchnią matową, a nawet chropowatą, przypominającą łupek lub skałę wulkaniczną.

Dyskretny

Cienki blat podkreśla nowoczesne wzornictwo kuchni. Dodaje jej lekkości i jednolitego wyrazu, szczególnie, gdy dobrany jest pod kolor frontów. W tym celu najlepiej sięgnąć po płyty wykonane z nowoczesnych materiałów. Wspomniany Lapitec, spieki kwarcowe i Corian, mogą mieć zaledwie 12 mm grubości, czyli są cieńsze od standardowych frontów kuchennych. A mimo to są bardzo wytrzymałe i samonośne – nie wymagają żadnego wzmocnienia od spodu. Z kolei jeśli decydujemy się na marmur lub granit, to warto pamiętać, że minimalna ich grubość to 2 cm. Innym patentem jest uzyskanie efektu cienkiego blatu poprzez zacięcie od spodu jego krawędzi pod kątem 45 stopni. Pozwala to ukryć jego grubość, poprzez wpuszczenie go częściowo do szafek. Ewentualnie, unieść go nieco ponad ich linię, co da efekt „lewitowania” i lekkości.

Cienki blat Lapitec
Cienki blat Lapitec
ZAJC

Obecny

Popularne i modne jest również stosowanie blatu o zwiększonej grubości. Jest to niemal naturalnym wyborem w kuchniach tradycyjnych lub stylizowanych na retro. Ale pojawia się też w nowoczesnych zabudowach. W tym wypadku blat jest tak mocno zaakcentowany, że konkuruje z wykończeniem frontów. To swego rodzaju estetyczna gra płaszczyzn pionowych z poziomymi. W ten sposób rozwiązana kuchnia jest mocnym elementem aranżacji i wymaga dla siebie przestrzeni i oddechu. Masywne blaty powstają w wyniku sklejenia ze sobą kilku płyt naturalnego kamienia lub nowoczesnych odpowiedników – czyli znów wracamy do wspomnianego Lapitecu, spieków kwarcowych i Corianu. W ten sposób uzyskujemy blat o grubości 6-8 cm, w którego krawędzi obsadzimy gniazda elektryczne czy też pokrętła od płyty grzewczej.

Blat pogrubiony
Blat pogrubiony
ZAJC

Zintegrowany

Stosowane obecnie blaty to często coś więcej niż idealnie płaska powierzchnia. Kuchnia staje się coraz bardziej wielofunkcyjna i ma to też wpływ na powierzchnie robocze.

Blat pogrubiony kompozytowy
Blat pogrubiony kompozytowy
ZAJC

Blat niezależnie od grubości powinien mieć jednolity charakter. Podkreśli to zlewozmywak z tego samego materiału. W przypadku kamienia naturalnego jednak jest to rozwiązanie trudne w pielęgnacji. Z blatem zintegrowany może zostać niewielki barek. Z kolei obniżona płaszczyzna posłuży jako sporej wielkości stół. W blacie ukryjemy dodatkowe gniazda elektryczne czy okap, które wysuwane są z powierzchni w razie konieczności. Ciekawym zabiegiem jest zamontowanie w powierzchni blatu dodatkowych schowków na przyprawy lub donic na zioła z odpływem i systemem nawadniania. Praktycznym patentem jest też rant okalający blat. Dzięki niemu nic przypadkowo nie spłynie lub nie stoczy się na podłogę.

komentuje Justyna Zajc, współwłaścicielka marki produkującej kuchnie.

www.zajc.pl

Spiek kwarcowy
Spiek kwarcowy
ZAJC
Blat granitowy
Blat granitowy
ZAJC
Blat marmurowy
Blat marmurowy
ZAJC
Model Phantom, blat granitowy
Model Phantom, blat granitowy
ZAJC
Kuchnia Z4, blat zacięty pod kątem
Kuchnia Z4, blat zacięty pod kątem
ZAJC
    Więcej o:

Skomentuj:

Trzy sposoby na blat kuchenny