Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Kostki brukowe: jak je wykorzystać wokół domu?

Monika Karda
fot. producent

Różne rodzaje, wzory, faktury i kształty kostek brukowych pozwalają na tworzenie oryginalnych kompozycji wokół domu i w ogrodzie. Kostki doskonale sprawdzają się zarówno jako trwały materiał do budowy ciągów komunikacyjnych, jak i ozdobny element do aranżacji tarasów, schodów czy ścieżek ogrodowych.

fot. producent

Współczesny taras

Wielkoformatowe płyt typu wet-cast, które do złudzenia przypominają naturalny kamień, łączą w sobie solidność z elegancją i zwiększają możliwości wykończenia tarasu. Bogata oferta tego typu płyt pozwala zaplanować przestrzeń wypoczynkową na działkach o różnym charakterze i stylu. Płyty, które naśladują niejednolitą fakturę oraz delikatną kolorystykę skał wapiennych, pozwalają uzupełnić aranżacje minimalistyczne i w stylu industrialnym.

fot. Semmelrock Stein+Design

Natomiast te o surowym wyglądzie płomieniowanego granitu doskonale sprawdzają się w projektach modernistycznych. Z kolei płyty imitujące deski dopełniają projekty inspirowane stylem skandynawskim oraz nurtem eko.

fot. Bruk-Bet

Jak w dworku

Tradycyjne kostki brukowe zawsze cieszyły się popularnością w szlacheckich dworach. Wykładano nimi ogrodowe ganki, podjazdy oraz wnętrza altan. Ich współczesne odpowiedniki zawdzięczają popularność rozmaitym tonacjom barwnym, wyszukanym kształtom oraz nietypowym zastosowaniom. Kostki postarzane czerpią z tradycji i łączą ją z zaletami nowoczesnych technologii. Aranżacje współczesnych ogrodów coraz częściej są inspirowane realizacjami z przeszłości. Czasami moda na minimalizm ustępuje miejsca pomysłowym syntezom różnych stylów.

fot. Polbruk

W ogrodzie kluczową rolę odgrywają kolory, nadając mu charakter i kształtując przestrzeń. Do tej stylistyki pasują melanżowe kompozycje, które wpisują się w otoczenie ogrodów klasycznych rezydencji, jak i nowoczesnych domów. Ponadto pełne wybarwienie każdej takiej kostki sprawia, że kolor jest widoczny ze wszystkich jej stron. Dzięki temu można ją wykorzystać do budowy murków ogrodowych, kwietników, podstawy siedzisk. Nadaje się też do obudowy grilla lub innych elementów ogrodu. Dzięki nim można zbudować stopnie schodów, które będą spójne stylistycznie z resztą nawierzchni.

fot. bruk-bet

Odrobinę południowoeuropejskiej atmosfery możemy wprowadzić na swoje posesje za pomocą kostek brukowych przypominających klasyczny stary bruk. W tej roli sprawdzą się kostki celowo postarzane, których obijana, nieregularna krawędź brzegowa imituje bruk naznaczony duchem czasu.

fot. Ziel-Bruk

Zdycyplinowany ład

Jeśli we wnętrzu domu przeważają geometryczne motywy, kubistyczne kształty, jeżeli na pierwszym miejscu jest minimalistyczna prostota zamiast feerii form,  z chęcią przenosi się uporządkowanie na zewnątrz posesji czy też przemyca ulubiony styl w elementach małej architektury. Całość powinna być przemyślana w najdrobniejszym szczególe, by minimalizm i proporcjonalność użytych faktur czy materiałów pozwalały osiągnąć pełną harmonię.

fot. SEMMELROCK

Aranżacje powinny opierać się na regularności i konsekwencji w wyznaczaniu ścieżek, podjazdów, tarasów, a także na dbałości o funkcjonalność przestrzeni. Prostota kompozycji może zostać odzwierciedlona w wyborze nawierzchni, na przykład w prostym geometrycznie kształcie kostki. Symetryczne kształty oraz powtarzalne wzory stworzą poczucie równowagi, której dopełnieniem może - ale nie musi - być minimalistyczna kolorystyka.

fot. Bruk-Bet

Z prostym, inspirowanym modernizmem projektem architektonicznym najlepiej współgrać będzie również nawierzchnia skomponowana w odcieniach szarości, np. wykonana z płukanej kostki brukowej w kolorze grafitowym i szarym. Ciekawym pomysłem dekoracyjnym może okazać się ułożenie na przemian pasów z szarej i grafitowej kostki lub też przełamanie jednolitej nawierzchni geometrycznym wzorem wykonanym z kostki w innym odcieniu.

fot. Bruk-Bet

Zróżnicowane kształty

Jeżeli zależy nam na niebanalnych rozwiązaniach przestrzeni przed domem i w ogrodzie można nadać nietuzinkowy charakter - na przykład ułożyć mozaikę, która przyciąga wzrok pozorną nieregularnością albo zastosować wyszukane wzory.

fot. Jadar

Do aranżacji nieoficjalnych traktów warto jednak wybrać drobniejszą, trapezowatą kostkę, z której łatwo jest formować zakręty. Nie oznacza to jednak, że dające tę możliwość kolekcje kostki nie sprawdzą się również na większych przestrzeniach. Lekka nieregularność dodaje uroku takiej kompozycji i nie wymaga docinania kostki do tworzenia wzorów. Często takie małe elementy doskonale uzupełniają wzory układane z dużych elementów, tworząc z nimi jednolitą stylistycznie nawierzchnię. Klasyczne, otwarte przestrzenie dobrze się prezentują, gdy ich powierzchnia jest dość regularna. Efekt harmonii da jej skomponowanie całości z prostokątnych lub kwadratowych elementów. Właśnie tu wymieszanie płyt o większych rozmiarach z mniejszą kostką brukową ułatwia i przyspiesza utwardzanie terenu wokół domu i w ogrodzie.

fot. Libet

Jeśli zależy nam na oryginalnych i ciekawych kształtach, z których będzie można układać zarówno proste powierzchnie, jak i ciekawe wzory na większym terenie, można wybrać elementy o zaokrąglonych krawędziach i kolekcje z wieloma różnymi elementami, które sprawdzą się w tworzeniu łuków i okręgów.

fot. Pol-Bruk - fot. Pol-Bruk

Bogactwo kolorów

Aranżując otoczenie domu, pamiętajmy, żeby nie łączyć ze sobą więcej niż trzech odcieni kostki brukowej jednocześnie. Zbyt wiele różnorodnych barw rozprasza wzrok i wprowadza chaos kompozycyjny. Dobierając kolory, kierujmy się ich temperaturą. Łączenie ciepłych z ciepłymi (źółcienie, czerwienie i brązy) oraz chłodnych z chłodnymi (szarości, grafity i zielenie) jest bezpieczne i nigdy nie powoduje estetycznych dysonansów. Podobnie rzecz ma się z melanżami.
Jeżeli jednak zdecydujemy się na kontrastowe zestawienia kostki brukowej, niech będą przemyślane. Niech ożywiają przestrzeń, przyciągają uwagę i nadają zestawieniu wyrazistości. Możemy zatem pokusić się o zestawienie bieli i grafitów lub barwy jesieni wzbogacić odcieniami fioletu. Jeśli nie jesteśmy pewni naszego wyboru, poprośmy o pomoc specjalistów i zdajmy się na ich wiedzę i gust.

fot. Pol-Bruk

O doborze kolorów najczęściej przesądza charakter i styl otoczenia. Nowoczesne bryły budynków i przestrzenie minimalistyczne zdecydowanie lepiej wyglądają w otoczeniu chłodnych połączeń oraz czystych odcieni szarości. Z kolei przestrzenie o sielankowym charakterze - swojskie, proste i naturalne - doskonale ocieplą melanże kawowe z dodatkiem z brązu.

fot. Polbruk - fot. Polbruk

Różne faktury

Kolor nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na wybór kostki brukowej. Różne odcienie odmiennie się bowiem prezentują w zależności od faktury. Do wyboru mamy powierzchnie płukane z łatwo wyczuwalnym kruszywem o różnej frakcji, dzięki czemu struktura wyglądem przypomina naturalny granit czy sprasowany piasek - odpowiednie do posesji w stylu śródziemnomorskim. Kostki o wzorze starych desek dobrze będą wyglądać przy domach w stylu góralskim, z kolei gładkie kostki z nieregularnie łamanymi krawędziami, powstającymi w wyniku procesu zwanego obijaniem, odwzorowują starobruk, który odpowiednio prezentuje się w przestrzeniach stylizowanych na pochodzące z przeszłości, a także tych w stylu vintage - łączących elementy tradycji z nowoczesnością. W końcu w ofercie producentów możemy też znaleźć powierzchnie pofałdowane. Specjalnie uformowana faktura nawiązuje stylistycznie do falistej struktury morskiego dna. Kostki o powierzchni pofałdowanej, dostępne w ciepłych barwach, sprawdzają się zarówno w otoczeniu swojskim, jak i tym, które inspirowane jest egzotyką.

fot. 4GLOBE BETONOWE DREWNO OGRODOWE

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Ścieżki w ogrodzie: jak je zaprojektować?
Jak zrobić podjazd z betonu?
Sposób na zapadnięte fragmenty kostki betonowej

Skomentuj:

Kostki brukowe: jak je wykorzystać wokół domu?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej