Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

12 roślin do ogrodu na każdy miesiąc

Monika Wach
Magnolie w ogrodzie - Fot. Shutterstock

Piękny i zadbany ogród to marzenie wielu osób. Można je spełnić, decydując się na nasze roślinne propozycje. Odpowiednio dobrane krzewy, pnącza oraz drzewa, ich właściwa pielęgnacja i odrobina wysiłku sprawią, że takim ogrodem będziemy się cieszyć przez długie lata.

krzew ogrodowy - Fot. Shutterstock

Oczar na styczeń

Oczar. Ten krzew potrafi zakwitnąć nawet w środku zimy - przy kilkunastostopniowym mrozie. I co ciekawe, im jest cieplej, tym szybciej przekwita. Wymagania: oczary lubią żyzną, lekko kwaśną i wilgotną glebę. Nie należy ich sadzić w pobliżu starych drzew, które rzucają cień i wysuszają wokół siebie ziemię.

Czytaj więcej o oczarze

ciemiernik - Fot. Shutterstock

Ciemiernik na luty

Ciemiernik. Kiedy nasz ogród jest jeszcze pogrążony w zimowym śnie, również kwiaty tej rośliny mogą nam sprawić niespodziankę - wypuszczając w styczniu lub w lutym duże, piękne kwiaty. Wymagania: Ciemierniki lubią gleby żyzne, dobrze przepuszczalne i stale umiarkowanie wilgotne. Odczyn gleby powinien być zbliżony do obojętnego; gdy mamy w ogrodzie glebę kwaśną, to nie można zapomnieć o wapnowaniu.

Czytaj więcej o ciemierniku

Magnolie w ogrodzie - Fot. Shutterstock

Magnolie na marzec

Magnolie. Uchodzą za kapryśne, wrażliwe i niewdzięczne do uprawy. Jednak ich egzotyczna uroda może wynagrodzić ogrodnikowi te trudności. Wymagania: w uprawie magnolii bardzo ważną sprawą jest wybór miejsca i sadzenie. Magnolie lubią stanowiska słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Dobrym miejscem będzie na przykład zaciszny kącik przy południowej ścianie domu.

Czytaj więcej o magnoliach

konwalie - Fot. Shutterstock

Konwalie na kwiecień

Konwalie. Są popularnymi roślinami ozdobnymi. Ich uprawa nie sprawia wielu kłopotów, dlatego jest lubiana przez początkujących ogrodników. Wymagania: konwalie dobrze rosną na stanowiskach półcienistych, w żyznej glebie, umiarkowanie wilgotnej i bogatej w składniki pokarmowe.

róże - Fot. Shutterstock

Róże na maj

Róże. Ich urodą zachwycano się już w starożytności. Nie bez powodu jest nazywana królową kwiatów. Ponadto ma cudowny zapach i długo kwitnie. Wymagania: róże mogą rosnąć w różnych glebach, ale ziemia nie powinna być zbyt ciężka ani podmokła. Róże powinny być osłonięte od zimnego wiatru.

hortnesja pnąca - Fot. Shutterstock

Hortensja na czerwiec

Hortensja. To wyjątkowo oryginalne i efektowne pnącze na dobre zadomowiło się w naszych ogrodach. Jego największą ozdobą są duże białe kwiaty. Wymagania: hortensja pnąca lubi rosnąć w cieniu lub półcieniu i nie przepada za słońcem. Sadzenie najlepiej zaplanować na wiosnę lub jesień, kiedy nie ma upałów.

Czytaj więcej o hortensjach

powojniki - Fot. Shutterstock

Powojniki na lipiec

Powojniki. Zwane inaczej clematisami. Ich cechą charakterystyczną są ogromne kwiaty w bardzo zróżnicowanej palecie barw od bieli, przez purpurę, róż, fiolet, aż po kolor błękitny. Wymagania: powojniki są stosunkowo łatwe w uprawie. Sadzimy je w dobrze zdrenowanej i starannie przygotowanej próchniczej ziemi około 5-10 cm głębiej niż rosły dotychczas (jeśli kupiliśmy je w pojemnikach).

Czytaj więcej o powojnikach

budleja ogrodowa - Fot. Shutterstock

Budleja na sierpień

Budleja. Znana jest z tego, iż  przywabia do ogrodu motyle. Jej główna ozdoba to drobne, delikatnie pachnące kwiaty. Wymagania: budleja lubi w pełni słoneczne stanowiska i  ziemię żyzną oraz przepuszczalną. Podczas suszy należy krzew obficie podlewać, zwłaszcza jeśli jest młody.

Czytaj więcej o budlei

wrzosy - Fot. Lilianna Sokolowska

Wrzosy na wrzesień

Wrzosy. Są wspaniałą ozdobą ogrodu. Warto pokusić się o stworzenie z nich różnokolorowej kompozycji i nie trzeba się przy tym obawiać kolorystycznego bałaganu, ponieważ wszystkie odmiany wrzosów zawsze do siebie pasują. Wymagania: wrzosy i inne rośliny należące do grupy wrzosowatych lubią glebę kwaśną (o odczynie pH 3,5-5,5) i przepuszczalną. Powinny mieć stanowiska słoneczne, suche i osłonięte od wiatru.

Czytaj o zakładaniu wrzosowiska w ogrodzie

winorośl japońska - Fot. Wojciech Surdziel/Agencja

Winorośl japońska na październik

Winorośl japońska. To pnącze świetnie się czuje w naszych warunkach i wygląda - szczególnie jesienią - niezwykle oszałamiająco. Jest bardzo odporne na szkodniki i choroby i nie boi się mrozu, nawet najtęższego. Wymagania: winorośl można sadzić w dowolnej glebie i - o dziwo - im jest ona uboższa - tym piękniej przebarwiają się jej liście.

Czytaj więcej o winorośli japońskiej

dereń - Fot. GAP Photos / Medium

Dereń jadalny na listopad

Dereń jadalny. Choć niektórzy uważają, iż dereń jadalny jest najmniej urodziwym gatunkiem, to jednak ma on jedną niezaprzeczalną zaletę. Z jego owoców można zrobić pyszną nalewkę - dereniówkę. Poza tym podobno już w starożytności doceniano wartości odżywcze, a nawet lecznicze owoców derenia jadalnego. Dziś wiadomo, że zawierają one duże dawki witaminy C, a poza tym prowitaminę A, związki krzemu oraz flawonoidy. Wymagania: Dereń jadalny nie jest wymagający. Urośnie nawet na ubogich i suchych glebach, choć najbardziej lubi gliniasto-piaszczyste, próchnicze, zasobne w wapń.

Czytaj więcej o dereniu

Świerk - Fot. Medium/GAP

Świerk na grudzień

Świerk. To drzewo niewątpliwie kojarzy nam się z grudniem i z Bożym Narodzeniem. Kto zatem chce mieć u siebie zgrabną bożonarodzeniową choinkę, powinien pomyśleć właśnie o tej roślinie.  Wymagania: świerki są roślinami o bardzo przeciętnych wymaganiach glebowych (znacznie skromniejszych niż jodły). Są to drzewa wybitnie światłolubne, nie lubią zacienienia i nadmiernej bliskości innych wysokich roślin. W naszym klimacie są całkowicie mrozoodporne i nie wymagają żadnego zabezpieczania na zimę.

Czytaj więcej o świerku

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Hortensja czyli pnącze w cieniu
Złotokap - krzew kapiący złotem
Kwietniowa magnolia

Skomentuj:

12 roślin do ogrodu na każdy miesiąc

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej