Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Domy z poddaszem użytkowym

Tekst architekt Magdalena Wąsowicz i Anna Czyż z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG
Fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Domy z poddaszem użytkowym od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Projekty z tej kategorii chętnie wybieramy ze względu na funkcjonalność i ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni, które doskonale sprawdza się na działce o niewielkiej powierzchni.

Kiedy warto wybrać dom z poddaszem?

Dom z poddaszem użytkowym sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy dysponujemy małą i wąską działką, gdyż zajmuje mniejszą powierzchnię posesji niż budynek parterowy o takim samym metrażu. Zdarza się również, że ograniczeniem dla gabarytów budynku jest wymóg zachowania niewielkiej powierzchni zabudowy, bądź dużej powierzchni biologicznie czynnej terenu działki – również w takich wypadkach dom z poddaszem użytkowym będzie znakomitym rozwiązaniem.

Czytelny podział stref

Dużym atutem domów z poddaszem użytkowym jest czytelny podział stref, który wyraźnie dzieli przestrzeń na część dzienną usytuowaną na parterze oraz nocną zaplanowaną na poddaszu. Ważnym aspektem są ponadto bardzo dobre parametry cieplne – zwarta bryła domu, którego funkcja rozkłada się na dwie kondygnacje sprzyja energooszczędności. Oprócz tego domy z poddaszem łatwiej jest usytuować na działce korzystnie względem dziennych operacji słońca niż domy parterowe. Dzięki spiętrzeniu pomieszczeń możliwe jest również wygospodarowanie na posesji większego ogrodu, który można podziwiać zarówno z okien na parterze, jak i z zaprojektowanych na poddaszu tarasów, balkonów lub loggi.

Możliwość etapowania inwestycji

Dom z poddaszem użytkowym oraz z poddaszem do późniejszej adaptacji będzie świetnym wyborem w przypadku planowanego etapowania inwestycji. Często w pierwszej fazie budowy wykończony zostaje parter, a strop nad nim ocieplony, dzięki czemu kubatura konieczna do ogrzania jest ograniczona do kondygnacji parteru. Jeśli planujemy w przyszłości zagospodarowanie poddasza, dobrze jest przewidzieć wyprowadzenie instalacji na poddasze już na etapie budowy. W kolejnej fazie inwestycji, często wraz z powiększaniem się rodziny, możliwe jest zaadaptowanie poddasza na cele użytkowe bez ingerencji w konstrukcję budynku. Prace budowlane ograniczają się do przeniesienia ocieplenia pomiędzy krokwie połaci dachowej (możliwe jest ponowne wykorzystanie materiału ułożonego wcześniej na stropie), postawienia ścianek w technologii suchej zabudowy oraz doprowadzenia instalacji do nowych pomieszczeń. Dodatkową przestrzeń na drugiej kondygnacji można przeznaczyć, np. na osobne pokoje dla dzieci, wygodną pracownię lub zaciszną sypialnię rodziców z własną łazienką i garderobą.

Doświetlenie poddasza

Istotny pod kątem komfortu użytkowania poddasza jest kształt dachu. Dachy dwuspadowe pozwalają na zagospodarowanie większej powierzchni na poddaszu, niż dachy czterospadowe i wielospadowe. Przestrzeń można powiększyć optycznie za pomocą dużych okien połaciowych, np. polskiego producenta, firmy FAKRO. Okna połaciowe dostarczają do wnętrz więcej światła niż okna w ścianach pionowych, dlatego pomimo faktu, że pomieszczenia na poddaszu mają często niewielką powierzchnię użytkową (ze względu na skos) to optycznie mogą być one przestronne, dzięki łatwemu dostępowi światła do środka. Można również zdecydować się na rozwiązania okien dachowych wieloelementowych (z przeszkleniem pionowym w ściance kolankowej), balkonów dachowych oraz okien balkonowych przeznaczonych do dachów skośnych.

ZALETY DOMÓW Z PODDASZEM UŻYTKOWYM

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Poddasze: po pierwsze - dobry projekt
Wady (i zalety) urokliwego poddasza
Dom naprawdę wspaniały

Skomentuj:

Domy z poddaszem użytkowym

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej