Nadbudowa domu - cz. 6: system ogrzewania oraz instalacja wodna i kanalizacyjna
Przebudowa dachu oznacza zwiększenie kubatury domu, a zatem zwiększenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania.
Podstawowym elementem systemu ogrzewania, który należy dostosować do nowych warunków, jest źródło ciepła, czyli najczęściej kocioł. Jeśli istniejąca instalacja jest sprawna i szczelna, trzeba ją tylko przepłukać, dzięki czemu zostanie usunięty osad i przywrócona drożność rur.
Oczywiście należy również przedłużyć piony i – po usunięciu istniejących elementów odpowietrzających – zamontować na nich indywidualne odpowietrzniki. Trzeba również wprowadzić obieg pompowy zamiast grawitacyjnego i zamontować dodatkowe grzejniki z zaworami termostatycznymi, umożliwiającymi regulację temperatury w nowych pomieszczeniach.
Zamiast grzejników możliwe jest również wprowadzenie innego systemu, na przykład podłogowego. W pomieszczeniach mieszkalnych można także zastosować piec wolno stojący (kozę), kominek z dystrybucją gorącego powietrza (DGP) lub z płaszczem wodnym (szczególnie w połączeniu z kolektorami słonecznymi).
Odprowadzenie spalin
Jedną z konsekwencji nadbudowania poddasza i podniesienia dachu albo zmiany jego nachylenia jest konieczność wydłużenia przewodów kominowych tak, by w nowej sytuacji nic nie zakłócało ich działania. Przeróbki komina nie da się raczej uniknąć, ponieważ zwykle jest za krótki nawet wtedy, gdy stoi z dala od kalenicy, przy ścianie zewnętrznej, w miejscu, gdzie wysokość budynku zmienia się najmniej – tylko o wielkość ścianki kolankowej (czasem jedynie 30-40 cm).
Należy wydłużyć istniejące przewody spalinowe i dymowe (lub też wybudować nowe, jeśli poddasze miałoby być ogrzewane innym źródłem ciepła), odprowadzające produkty spalania z zainstalowanych urządzeń grzewczych. Poza wydłużeniem komina, trzeba też dostosować go do rodzaju paliwa i parametrów kotła.
Instalacja wodna i kanalizacyjna
Przy wykonaniu nadbudowy rozkład pomieszczeń najlepiej dostosować do istniejącej części budynku. Dotyczy to zwłaszcza kuchni, łazienek i toalet. Wówczas ani instalacja wodna, ani kanalizacyjna nie stwarzają raczej problemów – wystarczy przedłużyć piony.
Trudniej jest, jeśli zmienia się usytuowanie tych pomieszczeń względem niższej kondygnacji. Małe przekroje nowoczesnych rur wodnych i małe spadki umożliwiają ukrycie ich w bruzdach lub pod posadzką. Jednak podłączenie do kanalizacji wymaga poprowadzenia nowych pionów przez wszystkie kondygnacje lub też podejść do wszystkich urządzeń pod stropem poddasza.
Jeśli nie jest to możliwe, warto zastosować nowoczesne ciśnieniowe systemy odprowadzania ścieków, w których średnice przewodów odprowadzających są znacznie mniejsze i nie jest konieczne wykonanie odpowiednich spadków, dzięki czemu łatwo je zamaskować.
ZOBACZ TEŻ:
Nadbudowa domu - cz. 5: konstrukcja dachu>>
Nadbudowa domu - cz. 4: ściany zewnętrzne>>
Nadbudowa domu - cz. 3: nośność stropu>>
Skomentuj:
Nadbudowa domu - cz. 6: system ogrzewania oraz instalacja wodna i kanalizacyjna