Realizacje domów: nowoczesny dom z elewacją z kamieni
O takim domu można marzyć. Prosty, lecz dyskretnie elegancki. Wykonany z nietypowych materiałów, dzięki którym wtapia się w otoczenie. Ba - wręcz staje się naturalnym elementem krajobrazu. A przy tym oferuje wszystko, co nowoczesny dom mieć może. Plus godny pozazdroszczenia widok z okien.
Metryczka budynku:
- Powierzchnia domu: 215 m2
- Powierzchnia działki: 10 000 m2
- Autorzy projektu: Kropka Studio, Małgorzata Łapaj i Kuba Kowalczyk; kontakt: Kraków, ul. Studencka, Zawiercie, ul. Kmicica, tel. 500-559-071, biuro@kropka-studio.pl, www.kropka-studio.pl
- Konstruktor: Andrzej Cisowski
Ten nowoczesny dom powstał dla czteroosobowej rodziny - rodziców i dwojga dorosłych już dzieci, które przebywają na stałe w większych miastach, ale często przyjeżdżają do domu w weekendy. Wzniesiony jest na działce położonej pod Zawierciem, na terenach otuliny Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. W jej nieodległym sąsiedztwie znajduje się zabytkowy kamienny kościół. Malowniczy krajobraz okolicy tworzą też ruiny zamków w Morsku i Ogrodzieńcu oraz rozsiane po okolicy ostańce skalne, wznoszące się kilkanaście metrów ponad otaczający teren.
Nie chcieliśmy zbyt mocno przekształcać krajobrazu. Dlatego ogród tworzy dzika kwietna łąka, a "urządzona" zieleń została wprowadzona jedynie w najbliższym otoczeniu domu. Teren w przyszłości ma być ogrodzony tzw. leśną siatką.
Nowoczesny dom z elewacją z gabionów
- Inwestorzy oczekiwali od nas nowoczesnego domu, wpisującego się w otoczenie - opowiadają architekci. - Bryła budynku składa się z dwóch głównych części: strefy mieszkalnej oraz dwustanowiskowego garażu. Połączone są za pomocą ażurowego, drewnianego łącznika. Drewnem wykończono też te elementy bryły, które wychodzą poza obrys kamiennego monolitu.
Zarówno forma budynku, jak i użyte do jego wzniesienia materiały, mają osadzać go w krajobrazie, by stał się jego integralną częścią. Stąd pomysł na zastosowanie gabionów.- Jednym z prekursorów stosowania gabionów w architekturze była pracownia Herzog & de Meuron, której dziełem są prześwitujące ściany z gabionów budynku winnicy w amerykańskiej Napa Valley. Potem powstał jeszcze między innymi Gabion House niemieckiego architekta Titusa Bernharda - opowiada Małgorzata Łapaj. - Dziś wypełnione kamieniami gabiony na stałe weszły do repertuaru materiałów używanych przez architektów. kawałkami skał gabiony, tworzące ściany nowoczesnego domu w Zawierciu, zgodnie z koncepcją architektów z Kropka Studio, stanowią rodzaj "skóry", maskowania. Są też nawiązaniem do tradycyjnych kamiennych elewacji.
Kamień został sprowadzony z kamieniołomu Miedzianka, a jego dobór był podyktowany przede wszystkim odpowiednią wielkością. Drugim ważnym kryterium była kolorystyka. - Chcieliśmy uniknąć charakterystycznych dla dolomitu żółci - mówią projektanci. - Dlatego wybraliśmy kamień, w którym dominuje kolorystyka szaro-biała z domieszką barwy miedzianej, bardzo dobrze komponującej się z drewnianymi wykończeniami.
Dom na stałe i na weekendy
Styl życia i potrzeby mieszkańców mocno wpłynęły na organizację przestrzeni domu. Rodzice - inwestorzy i jego stali mieszkańcy - potrzebowali wydzielonej strefy prywatnej. Została ona zaplanowana na parterze i składa się z sypialni, łazienki i garderoby. Poddasze natomiast mieści dwa pokoje dla dzieci i wspólną, mniejszą łazienkę.
Równorzędnym celem, jaki inwestorzy postawili architektom, było zaprojektowanie wygodnej przestrzeni dla rodzinnych spotkań. Stanowi ją obszerny pokój dzienny - wysoki na dwie kondygnacje, doświetlony przez duże okno tarasowe. Jest połączony z otwartą kuchnią w formie wyspy, która stanowi centralny punkt wspólnej przestrzeni. Drugim, równie istotnym elementem wyposażenia, który jednak nie doczekał się jeszcze realizacji, ma być dwustronny kominek. Zostanie umieszczony w pokoju dziennym i wizualnie rozdzieli część jadalnianą od wypoczynkowej.
Dom nowoczesny w zgodzie z tradycją
Dużą zaletą domu jest jego energooszczędność. Zawdzięcza ją w znacznej mierze nowoczesnym technologiom - trzyszybowym przeszkleniom o niskim współczynniku przenikania ciepła i wentylacji mechanicznej z rekuperacją, które pozwoliły ograniczyć straty energii. Na niski koszt utrzymania budynku wpływ ma również pompa ciepła, która zasila ogrzewanie podłogowe.
Dzięki temu ostatniemu rozwiązaniu dom zyskał też nietypową posadzkę. Projektanci szukali materiału, który charakteryzuje się niskim oporem cieplnym, a przy tym będzie estetycznie wyglądał na dużej powierzchni. Dodatkowym kryterium były względy ekonomiczne. Wybór padł na powracające do łask lastriko, jest ono dziełem lokalnego wykonawcy. - Powstało z zastosowaniem drobnoziarnistego kruszywa o jednorodnej kolorystyce, które dobieraliśmy na podstawie wielu próbek - mówią architekci.
Wymierne oszczędności przynosi również usytuowanie budynku na działce. Dom jest lekko "przyczajony" w niewielkiej niecce, a garaż został częściowo wkopany w teren, co pozwoliło lepiej zintegrować całość z otoczeniem.
Dach został pokryty blachą płaskącynkowo-tytanową. Jest ona wstępnie patynowana, dzięki czemu ma charakterystyczny kolor antracytowy, zbliżony do odcienia naturalnego łupka. Długość pasów blachy dopasowano do długości połaci. Dzięki takiemu zabiegowi połączone zostały tylko krawędzie prostopadłe do okapu. Spośród kilku rodzajów połączeń wybrano tradycyjny sposób - rąbek stojący. Uzyskuje się go przez odpowiednie profilowanie i zaginanie blachy, wykonywane najczęściej przy użyciu specjalnych urządzeń, które znacznie ułatwiają i skracają czas montażu pokrycia. Przy okapie zostały ukryte półokrągłe rynny wykonane z?powlekanej blachy stalowej. Aby było to możliwe, została cofnięta krawędź dachu. (red.)
Konstrukcja ścian i osadzenie dachu
Budowa ściany jest bardzo zbliżona do tradycyjnej ściany trójwarstwowej. Podstawową konstrukcję stanowią bloczki silikatowe, a w górnej części ściany (między innymi nad dużym oknem
tarasowym) jest to konstrukcja żelbetowa. Jako ochrona przed wilgocią na ścianach została zastosowana membrana wiatroizolacyjna, a do ocieplenia użyto płyt PIR, co pozwoliło zminimalizować grubość izolacji termicznej, a tym samym ograniczyć wielkość fundamentu, który jest wspólny dla ściany konstrukcyjnej i okładziny z gabionów. W nadprożach gabiony opierają się na stalowej półce, osadzonej w żelbetowej konstrukcji.
Okna osadzono techniką tzw. ciepłego montażu - rama okienna jest wysunięta przed lico muru i dodatkowo docieplona. Całość jest wykończona membraną EPDM, wywiniętą na ścianę konstrukcyjną.
Zobacz schemat konstrukcji ściany
Autorzy projektu domu z elewacją z kamieni
Małgorzata Łapaj - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Laureatka nagrody Dyplom Roku krakowskiego oddziału SARP w 2009 r. Od 2010 r. prowadzi pracownię Kropka Studio. Kuba Kowalczyk - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Jego projekt dyplomowy zdobył nagrodę Dyplom Roku krakowskiego oddziału SARP w 2008 oraz II wyróżnienie w konkursie SARP im. Zbyszka Zawistowskiego za najlepszy projekt dyplomowy w Polsce.
Oboje zdobywali doświadczenie pracując w renomowanych pracowniach w Amsterdamie i Krakowie. Wraz z zespołem brali udział w konkursach m.in. firmy KOŁO na toaletę na szlaku do Morskiego Oka (II nagroda), na projekt przystanku w ramach Triennale Architektury w Krakowie (II nagroda) czy Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (II nagroda). W 2013 roku ich wspólny projekt "Dom na Jurze" zdobył Nagrodę Architektura Roku Województwa Śląskiego w kategorii dom jednorodzinny.
Skomentuj:
Realizacje domów: nowoczesny dom z elewacją z kamieni