Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budowa dobrze zaplanowana

Tekst Marcin Śniegowski

Budowa domu jest ogromną inwestycją finansową, i do tego stresującą. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobry plan budowy, aby oszczędzić sobie i nieplanowanych kosztów, i nie potrzebnych nerwów.

Plan budowy
Plan budowy
Fot.: SHUTTERSTOCK.COM

Budowa domu jednorodzinnego to – jak wspomnieliśmy – duże wyzwanie. Nie każdy, dla kogo jest to pierwszy raz, ma bowiem wiedzę na temat organizacji budowy, harmonogramu prac i innych istotnych kwestii, które mają duży wpływ na cały proces wznoszenia domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by go przyspieszyć i sprawnie doprowadzić całą realizację do szczęśliwego finału.

Dobry plan na dom to nie tylko koncepcja architektoniczna, ale również droga do spełnienia marzenia o własnym miejscu. Plan na dom to proces, który obejmuje wybór projektu, kolejne etapy budowy, ale także skrupulatne przemyślenie każdego detalu, od aranżacji wnętrz po instalacje.

Zaczynamy… od formalności

Załatwianie spraw urzędowych to etap, który może wydawać się skomplikowany, ale ważne jest, aby być cierpliwym i skrupulatnym. Prawidłowe przejście przez wszelkie wymagane procedury, uzyskanie pozwoleń czy zgłoszeń, to klucz do spokojnej i bezproblemowej budowy.

Mpzp. To skrót od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. MPZP to nic innego jak plan urbanistyczny dla Twojej okolicy. To dokument, który precyzyjnie określa, jak można zagospodarować dany teren, jakie budynki można wybudować, jaką maksymalną wysokość może mieć dom w okolicy i na Twojej działce, jaki jest procent powierzchni biologicznie czynnej i wielu innych kwestii. Dzięki MPZP możesz mieć pewność, że Twój dom powstaje w harmonii z otoczeniem i zgodnie z przepisami. Plan zagospodarowania przestrzennego skomplikowany dokument, którego zapisy mogą być trudne do zrozumienia dla przeciętnej osoby. To wtedy przychodzi na pomoc architekt adaptujący lub biuro projektowe, z którym współpracujmy przy zakupie projektu domu. Zarówno architekt adaptujący jak i biuro projektowe mają wiedzę i doświadczenie, które pozwalają przeanalizować MPZP i dostosować projekt domu do jego zapisów. To ogromne ułatwienie, gdyż nie musimy już samodzielnie rozpracowywać zawiłych przepisów.

Warunki zabudowy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to regulacja prawa lokalnego. Jednak może się zdarzyć, że Twoja okolica nie będzie objęta MPZP. Co w takiej sytuacji? Należy zwrócić się do urzędu miasta lub właściwego urzędu gminy o wydanie Warunków Zabudowy czyli popularnej WZ-ki. Dokument o warunkach zabudowy określa wymagania dla pojedynczej działki. Decyzja dotycząca warunków zabudowy jest wydawana, kiedy brak jest Planu zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru. Warunki zabudowy zazwyczaj wywodzą się z już istniejącej zabudowy w otoczeniu naszej działki.

Zanim kupimy działkę, musimy wiedzieć, co możemy na niej wybudować. Realizacja inwestycji, która nie jest dopuszczona dokumentach, jest zabroniona.
Zanim kupimy działkę, musimy wiedzieć, co możemy na niej wybudować. Realizacja inwestycji, która nie jest dopuszczona dokumentach, jest zabroniona.
Fot. Shutterstock

Wybieramy projekt i…

Jeżeli mamy już MPZP lub WZ-kę, pora na wybór projektu domu. Warto bardzo dokładnie zgłębić ten temat i wybrać taki projekt, który odpowiada preferencjom i potrzebom. Warto wyobrazić sobie jakiego domu potrzebujemy teraz, a jakiego będziemy potrzebować za 20 lat. Trzeba też pamiętać o swoim guście i marzeniach. Przecież podejmując decyzję o budowie domu na pewno pojawiły się marzenia o porannej kawie na tarasie 😊

Skąd wziąć projekt domu? Można poszukać wśród gotowych projektów domów dostępnych na rynku. Większość biur projektowych prezentuje swoje projekty na stronach internetowych. Można też zlecić architektowi z uprawnieniami opracowanie indywidualnej propozycji, skrojonej specjalnie dla nas i pod nasze oczekiwania.

… go zmieniamy

A konkretnie dopasowujemy do działki i swoich potrzeb. Fachowo nazywamy to adaptacją. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem?

Adaptacja to proces dostosowywania istniejącego projektu domu do specyficznych wymagań lokalizacyjnych oraz przepisów określonych w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub Warunkach Zabudowy. W praktyce oznacza to, że projekt, który może wydawać się idealny, musi być poddany pewnym modyfikacjom, aby spełniał normy i regulacje danego obszaru. Chodzi tutaj o dostosowanie go np. do lokalnej strefy wiatrowej, strefy śniegowej, strefy przemarzania oraz ułożenie względem stron świata. To proces, który pozwala zachować pierwotny charakter projektu, jednocześnie dostosowując go do unikalnych wymogów danego terenu.

Reasumując, dzięki współpracy z architektem w procesie adaptacji projektu, będziemy mieli pewność, że nasz dom będzie zgodny z regulacjami prawnymi i planistycznymi. To także okazja do wprowadzenia ewentualnych usprawnień, które podniosą funkcjonalność i atrakcyjność Twojego przyszłego domu.

Adaptacja projektu budowlanego to gwarancja naszego komfortu i bezpieczeństwa, a także trwałości domu, który sobie wymarzyliśmy...
Adaptacja projektu budowlanego to gwarancja naszego komfortu i bezpieczeństwa, a także trwałości domu, który sobie wymarzyliśmy...
Fot. HOMEKONCEPT

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie

Pozwolenie na budowę to oficjalny dokument, który poświadcza zgodność projektu z przepisami budowlanymi oraz innymi regulacjami. Procedura uzyskania pozwolenia obejmuje przedstawienie projektu władzom odpowiedzialnym za planowanie przestrzenne, uzyskanie opinii i ewentualne dostosowania projektu zgodnie z ich zaleceniami. Jednym zdaniem - pozwolenie na budowę – to pisemna decyzja właściwego urzędu, na podstawie której możesz wybudować dom.

Alternatywnie, jeśli nasz projekt spełnia określone warunki i nie wymaga znaczących zmian w otoczeniu, możesz zdecydować się na zgłoszenie budowy. To uproszczona procedura, w której nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia. Inaczej mówiąc to tzw. milcząca zgoda urzędu na rozpoczęcie przez nas inwestycji.

Podkreślmy w tym miejscu, iż po ostatnich zmianach w prawie budowlanym nowe przepisy dotyczące budowy domu wolnostojącego, nie więcej niż dwukondygnacyjnego o powierzchni zabudowy do 70 m. kw. umożliwiają inwestorom rozpoczęcie budowy zaraz po wysłaniu zgłoszenia. W ramach uproszczonej procedury Inwestorzy nie muszą też zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy. W praktyce oznacza to, że każdy może zbudować dom 70 m2 samodzielnie tzw. metodą gospodarczą.

Czas na konkrety

Kiedy już zakończy się procedura uzyskania pozwolenia na budowę lub gdy zgłosisz swoją inwestycję, otwiera się kolejny etap - faktyczna budowa wymarzonego domu. To moment, kiedy zaplanowane idee i koncepcje nabierają rzeczywistości, a pomysły zaczynają się materializować.

Ogrodzenie. Warto rozpocząć budowę domu od ogrodzenia działki. Przede wszystkim, zapewni nam to prywatność i bezpieczeństwo podczas trwających prac budowlanych. Ogrodzenie chroni teren przed niepowołanymi osobami, a także zwiększa poczucie intymności dla przyszłych mieszkańców. Ponadto, budowa ogrodzenia na początku procesu pozwala na dokładne wytyczenie granic działki, co ułatwia organizację i planowanie całej budowy.

Fundamenty. Budowa fundamentów w domu to pierwszy i kluczowy etap budowy domu jednorodzinnego. Prace te wpływają na stabilność, bezpieczeństwo i trwałość całej konstrukcji. Porządne fundamenty są niezbędne, aby zapewnić solidne oparcie dla budynku i zapobiec późniejszym problemom konstrukcyjnym. Do tej części budowy trzeba się naprawdę mocno przyłożyć - wyeliminuje to praktycznie możliwość wystąpienia usterek, które są kosztowne i niezwykle trudne do usunięcia.

Ważnym elementem prac jest jeszcze przygotowanie drenażu wokół fundamentów. Drenaż jest ważny, gdyż pozwala odprowadzać nadmiar wody i chronić fundamenty przed wilgocią.

Murowanie ścian. W procesie planowania budowy domu, istotną decyzją jest wybór technologii, w jakiej zostanie zrealizowany wymarzony projekt. Ta decyzja, którą podejmujemy najpóźniej na etapie adaptacji projektu, ma kluczowe znaczenie dla finalnego efektu.

Rynek budowlany oferuje nam różnorodność opcji do wyboru. mamy tradycyjną technologię murowaną, ciepłą i naturalną konstrukcję drewnianą czy innowacyjne podejście w postaci systemów prefabrykowanych. Jednak bez względu na wybór, kluczowe jest, aby dostosować technologię do swoich potrzeb, warunków lokalnych oraz estetyki, nie zapominając rzecz jasna o starannym, precyzyjnym wykonaniu tego etapu prac.   

Pokrycie dachowe. Budową dachu domykamy bryłę budynku. Dach nadaje też budynkowi charakterystycznego wyglądu oraz zapewnia komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom i profesjonalnemu wykonaniu, otrzymamy dach spełniający swoje funkcje. Ale niezależnie od tego, czy nasz dach jest dwuspadowy, płaski czy wielospadowy, należy powierzyć jego wykonanie doświadczonym specjalistom. Bezpieczeństwo i jakość to priorytety w tej fazie budowy. Pamiętajmy, że solidny dach to gwarancja bezproblemowego użytkowania domu przez lata.

Montaż stolarki. Wybór i montaż stolarki okiennej, drzwiowej oraz bramy garażowej to kluczowy moment w procesie budowy domu. Oprócz wizualnej strony budynku, stolarka wpływa na komfort użytkowania i efektywność energetyczną domu.

Okna i drzwi odgrywają istotną rolę w tworzeniu charakteru domu, dodając mu indywidualności i stylu. Jednak ich funkcje idą dalej – wpuszczają naturalne światło, zapewniają wentylację i izolację akustyczną oraz termiczną. Dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości produkty, które przyczynią się do oszczędności energii i wygodnego, codziennego życia.

Brama garażowa to kolejny ważny element. Odpowiednio dobrana nie tylko zabezpieczy nasze auto, ale także stanowi integralną część elewacji. Bezproblemowe otwieranie i zamykanie, trwałość oraz ochrona przed warunkami atmosferycznymi to cechy, o których warto pamiętać, decydując się na określony model.

Budowa domu to długa, wieloetapowa droga. I choć początek inwestycji może wydawać się przytłaczający, to jednak na końcu czeka nas wspaniała nagroda – zamieszkanie we własnym domu
Budowa domu to długa, wieloetapowa droga. I choć początek inwestycji może wydawać się przytłaczający, to jednak na końcu czeka nas wspaniała nagroda – zamieszkanie we własnym domu
Fot. Shutterstock

Instalacje wewnętrze

W procesie budowy każdego domu, kluczowe znaczenie ma zapewnienie niezawodnych i dobrze przemyślanych instalacji. Oprócz podstawowych, takich jak wodno-kanalizacyjna, elektryczna czy centralnego ogrzewania, istnieje wiele innych, które wcześnie czy później zagoszczą w naszym domu. Mamy tutaj na myśli instalację teletechniczną, fotowoltaikę, pompę ciepła, rekuperację czy klimatyzację.

Ustalając przebieg instalacji podstawowych zastanówmy się jednocześnie nad aranżacją wnętrz. Na przykład planując instalację elektryczną, zwróćmy uwagę na strategiczne umiejscowienie punktów świetlnych i gniazdek. Współczesne życie wymaga dostępu do prądu w wielu miejscach, a precyzyjne rozmieszczenie oświetlenia pozwoli na efektywną aranżację wnętrza.

Jeśli myślimy np. o dodatkowych udogodnieniach, takich jak chociażby rolety zewnętrzne, warto je uwzględnić już na etapie projektowym domu. Dzięki temu łatwość ich sterowania czy też zintegrowanie ich z systemem smart home stanie się znacznie łatwiejsze.

Wykończenie

Wraz z decyzją o zakupie projektu i podjęciem procesu budowy domu, warto równocześnie zacząć planować aranżację wnętrz. To etap, który pozwala przenieść nasze marzenia i wyobrażenia na płaszczyznę rzeczywistości.  Aranżacja wnętrz to sztuka balansu między estetyką a funkcjonalnością. Nie tylko nasz gust, ale również codzienne potrzeby i styl życia domowników powinny wpływać na wybór kolorów, mebli i akcesoriów.

Praktyczność odgrywa tu kluczową rolę. Meble i rozwiązania przestrzenne powinny być dostosowane do naszych potrzeb, a układ wnętrza – zapewnić swobodę poruszania się i komfort użytkowania. Dlatego warto wykorzystać doświadczenie projektantów wnętrz, którzy potrafią mądrze to wszystko połączyć. funkcjonalnością.

Zakończenie budowy i odbiór domu

Zakończenie prac budowlanych nie jest (niestety) ostatnim etapem budowy. Zanim będziemy mogli w nim zamieszkać, musimy spełnić kilka warunków.

Zamknięcie budowy. Na początku upewnijmy się, że wszystkie prace budowlane zostały zakończone zgodnie z projektem i wymaganiami budowlanymi. Wszystkie elementy domu, takie jak fundamenty, ściany, pokrycie dachowe, stolarka otworowa, oraz instalacje, powinny być wykonane w sposób rzetelny i zgodny z przepisami.

Odbiór techniczny. Skontaktujmy się z odpowiednim organem kontrolnym, najczęściej jest to Urząd Miasta lub Gminy, aby umówić się na odbiór techniczny budynku. Podczas odbioru technicznego inspektor sprawdzi, czy dom został zbudowany zgodnie z projektem, przepisami budowlanymi i czy spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Dokumentacja. Przygotujmy kompletną dokumentację dotyczącą budowy, w tym projekty budowlane, zgody na budowę, protokoły z kontroli oraz wszelkie inne dokumenty. Zawsze dobrze jest mieć je pod ręką w celu ewentualnego przekazania organowi kontrolnemu podczas odbioru technicznego.

Wnioski i opłaty. W niektórych przypadkach może być konieczne złożenie dodatkowych wniosków lub opłat, związanych na przykład z odbiorem mediów (woda, prąd, gaz) czy uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.

Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Po pomyślnym odbiorze technicznym, możemy złożyć wniosek o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku. Pozytywne załatwienie tego wniosku potwierdza, że dom spełnia wymagania bezpieczeństwa i jest gotowy do zamieszkania.

Przeprowadzka. Po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie, możemy wreszcie przystąpić do zamieszkania w swoim wymarzonym domu.

Uwaga! Warto pamiętać, że procedury zakończenia budowy mogą się różnić w zależności od lokalnych przepisów i wymogów. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lokalnymi władzami budowlanymi i uzyskać odpowiednie informacje na temat procedur w danym regionie.

W czasie budowy mamy kilka ważnych punktów na naszej drodze do zamieszkania we własnym domu. Każdy z nich jest ważny i każdy jest niezbędny w całym tym procesie
W czasie budowy mamy kilka ważnych punktów na naszej drodze do zamieszkania we własnym domu. Każdy z nich jest ważny i każdy jest niezbędny w całym tym procesie
Fot. HOMEKONCEPT
    Więcej o:

Skomentuj:

Budowa dobrze zaplanowana