Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaka wentylacja do domu jednorodzinnego?

red.

W domach jednorodzinnych stosuje się dwa rodzaje wentylacji: grawitacyjną (nazywaną też naturalną) i mechaniczną nawiewno-wywiewną.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Elementy wentylacji mechanicznej - centrala z rekuperatorem
Fot. Rekuperatory.pl
Grawitacyjna, choć najbardziej popularna, jest mało skuteczna. Jej siłą napędową jest różnica gęstości powietrza zimnego (na zewnątrz domu) i ciepłego (wewnątrz). Zimne, świeże powietrze napływa do domu przez np. nawiewniki w oknach, a ciepłe, zużyte jest usuwane na zewnątrz przez kominy wentylacyjne. Wentylacja naturalna działa dobrze tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest w granicach 10-12°C. Gdy jest zimniej, wymiana powietrza jest zbyt intensywna, a gdy temperatury się wyrównują przestaje działać w ogóle. Działanie wentylacji naturalnej można poprawić przez zastosowanie nasad zwykłych lub hybrydowych.

Nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła (z rekuperatorem). Działa jednakowo, niezależnie od czynników atmosferycznych: zarówno nawiew powietrza świeżego, jak i usuwanie na zewnątrz zużytego odbywają się w sposób wymuszony. Ważną jej zaletą jest możliwość odzyskiwania ciepła z usuwanego powietrza. Służą do tego rekuperatory (pozwalają zmniejszyć straty ciepła przez wentylację nawet o 90%).

Zobacz także:

Po co nam wentylacjaRekuperatory - odzysk ciepła z wentylacjiWentylacja mechaniczna - fakty i mityWentylacja grawitacyjna - fakty i mityZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Jaka wentylacja do domu jednorodzinnego?