Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Czy stromy dach to najlepszy wybór?

opracowanie: Iwona Szczepaniak
Dach stromy - Fot.: Creaton Polska

Dach stromy? Większość decyzji dotyczących dachu nieświadomie podejmujemy już na etapie projektowania domu. Kształtu, nachylenia połaci, rodzaju konstrukcji nie da się później zmienić, a ma to konsekwencje zarówno finansowe, jak i funkcjonalne. Dlatego wybór dachu warto przemyśleć jak najwcześniej.

Każda decyzja dotycząca układu pomieszczeń ma niemały wpływ na wydatki związane z dachem. Jego kształt wynika bowiem z bryły budynku. Im bardziej skomplikowana forma domu i w związku z tym dachu, tym większe będą nakłady finansowe, które poniesiemy. Przyjęło się, że tańszy w budowie będzie więc prosty dach jedno- lub dwuspadowy, bez dekoracyjnych lukarn i innych detali architektonicznych, droższy – dach wielopłaszczyznowy z ozdobnymi elementami, zwłaszcza wolimi okami. Wynika to nie tylko z konieczności zakupu większej ilości materiałów potrzebnych do wykonania wszystkich warstw dachu, ale także dużych nakładów pracy. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Dach stromy - definicja

Istnieją dwa główne typy dachów – strome i płaskie. Zarówno dachy płaskie, jak i strome mogą być jednospadowe, dwuspadowe, a nawet wielospadowe. Najbardziej popularne są dachy dwuspadowe, ponieważ są prostsze i wyglądają dość estetycznie. Czym cechuje się dach stromy. Definicja tego typu poszycia zakłada dwie połacie, skierowane ukośnie w dół od kalenicy w przeciwnych kierunkach. Dach stromy to dach w którym połać dachowa została podniesione względem stropu. Forma ta bardzo dobrze sprawdza się w trudnych warunkach klimatycznych. W przypadku opadów deszczu oraz śniegu. 

Inną cechą dachu stromego jest to, że jego system krokwi nie wymaga wzmocnienia, ponieważ te mają mały kąt rozbieżności i mogą doskonale podtrzymywać dach bez użycia bardzo złożonego systemu mocowania. Zmniejsza to obciążenie ścian i fundamentu.

Dach stromy jaki kąt?

Stromym dachem możemy nazwać dach, który ma kąt pochylenia większy niż 20°. Kąt nachylenia dachu bezpośrednio wpływa na jego wydajność. W budownictwie rozróżnia się 3 rodzaje konstrukcji takich jak dach stromy. Jaki kąt może mieć takie poszycie? Wyróżniamy dachy
• Strome z nachyleniem 45-60°.
• Z nachyleniem- 30-45 °.
• O delikatnym nachyleniu - 20-30 °.

Pokrycia dachowe z łupek, dachówek, układa się na dachach o nachyleniu 22 °. Wskaźnik ten wynika z faktu, że w tym przypadku woda nie gromadzi się na połączeniach elementów pokrycia dachowego. Podczas pracy z materiałami rolkowymi, takimi jak pokrycia dachowe, ważne jest wcześniejsze określenie liczby warstw. Jeśli planowane jest ułożenie 2 warstw, kąt dachu powinien wynosić co najmniej 15 °, przy układaniu 3 warstw wartość tę można zmniejszyć do 2-5 °, ale wtedy nie mówimy już o dachu stromym.

Dach stromy ile ma stopni?

Zatem o jakim kącie nachylenia możemy powiedzieć, że jest to dach stromy. Ile ma stopni kąt nachylenia połaci dachowej do powierzchni? Według obowiązujących w Polsce norm dach stromy musi mieć minimalny kąt nachylenia 12 stopni.

 

Jakie materiały będą potrzebne na budowę dachu stromego? 

Zacznijmy od tego, że warto znaleźć ekipę dekarską, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Kiedy już prace ruszą trudno będzie znaleźć firmę, która zgodzi się na wykonanie dachu „z dnia na dzień”. Dla usprawnienia robót dobrze jest wybrać ekipę, która wykona dach kompleksowo – od zamówienia  materiałów aż po wykonanie dachu.

Rodzaj pokrycia dachowego jest zapisany w projekcie. Wskazuje on jednak tylko na materiał, ale już konkretny model musimy wybrać sami. Nie jest to łatwe ze względu na duży wybór produktów na rynku. Trudno też sobie wyobrazić, jak pokrycie będzie wyglądać na dachu stromym. Wybór koloru i odcienia z katalogu może być mylący, ponieważ druk na papierze może odbiegać od rzeczywistości. Efekt końcowy może być inny niż zamierzony. Warto wybrać się do profesjonalnej hurtowni dachowej ze specjalną ekspozycją. Z fragmentami pokryć ułożonych na stojakach wewnątrz hurtowni jest podobnie jak z katalogiem – kolory mogą się różnić z powodu oświetlenia. Dlatego większość wystaw pokryć dachowych jest ustawiona na zewnątrz.

Przy wyborze konkretnego modelu pokrycia również należy sprawdzić, jak długiej gwarancji udziela producent. Warto zasięgnąć opinii dekarzy, szczególnie obecnie, kiedy rynek dachowy oferuje szeroki wybór materiałów i nowoczesnych rozwiązań systemowych, do których kolejni sprzedawcy mogą nas przekonywać. Nie zawsze się to opłaca.

Zakup materiałów najwygodniej powierzyć firmie dekarskiej. Znając termin rozpoczęcia budowy dachu stromemgo, zamówi ona wszystkie materiały odpowiednio wcześnie, ponieważ może się okazać, że niektóre na niektóre z nich – na przykład na sprowadzane z zagranicy modele dachówek ceramicznych – trzeba długo czekać.

Dokładnego wyliczenia potrzebnych materiałów wykonują firmy specjalizujące się w sprzedaży pokryć dachowych. Zależnie od wielkości połaci dachu i jego kształtu, uwzględnią oni wszystkie niezbędne elementy montażowe, takie jak taśmy, wiatrownice, wkręty, klamry, uchwyty itp. Jeśli zamówimy pokrycie w takim miejscu, firma zajmie się również jego dostarczeniem na plac budowy. Dodatkową zaletą jest to, że w takich zaprzyjaźnionych firmach dachowych dekarze otrzymują dość duże rabaty. Z pewnością będzie taniej niż kupowalibyśmy materiały na dach sami.

Dach powinni wykonać fachowcy, z solidnych i trwałych materiałów. Warto więc korzystać z oferty renomowanych producentów pokryć dachowych - Fot.: Budmat

Jaka więźba dachowa do dachu stromego?

Konstrukcja dachu stromego zależy od jego kształtu i jego rozpiętości. Oprócz tych dwóch podstawowych informacji przy projektowaniu uwzględnia się również rodzaj pokrycia dachowego, kąt nachylenia połaci i dodatkowe obciążenia uzależnione od miejsca budowy domu (między innymi wiatrem i śniegiem). Każda więźba dachowa podlega odbiorowi technicznemu. Właściwe wykonanie prac i ewentualne poprawki znajdują swoje odzwierciedlenie w postaci wpisu do dziennika budowy.

Tradycyjna

Tradycyjne więźby dachowe montują cieśle z elementów dostarczonych z tartaku lub firmy sprzedającej drewno.  Bardzo często zakup drewna na więźbę bywa lekceważony.  Oprócz wytrzymałości drewna ważnym jest jego wilgotność. Wiąże się z nią odkształcalność podczas wysychania, czyli skurcz – wskutek schnięcia i pęcznienie – przy wzroście wilgotności. Pod wpływem zmian wilgotności zmienia się też wytrzymałość drewna. Mokre ma niską wytrzymałość i sprężystość. Dlatego nie warto robić pozornych oszczędności i lepiej kupić drewno suszone przemysłowo do wilgotności 18%, a przygotowanie więźby powierzyć cieślom z doświadczeniem.

Prefabrykowana

Więźba dachowa nie musi powstawać od podstaw na placu budowy. Może zostać przygotowana w ciepłej i suchej hali fabrycznej, a następnie przywieziona  na budowę i szybko zmontowana.

Tego rodzaju więźbę wykonuje się z drewna suszonego przemysłowo i czterostronnie struganego. Dzięki niemu gotowe wiązary są lżejsze niż tradycyjne i dokładne wymiarowo. Można budować z nich dachy strome o sporej rozpiętości, bez przedzielania przestrzeni na poddaszu słupami. Po przywiezieniu elementów z fabryki montuje się je na dachu maksymalnie w trzy dni, a dzięki precyzji, z jaką są wykonywane, połacie mają idealnie równe powierzchnie. Tak przygotowana więźba może być zamontowana na budynku jednorodzinnym w ciągu 2-3 dni. Jedyną „niedogodnością” jest wykonanie nowego projektu dachu.

Wybór materiału na więźbę dachową jest wyborem na cały okres życia budynku. Niezmiernie rzadko wymienia się elementy konstrukcji lub całą więźbę - Fot.: JAF

Zdaniem Eksperta

Dach stromy - czy ciężar pokrycia ma znaczenie dla więźby dachowej?

Każda konstrukcja, a zatem i więźba dachowa ma swoją określoną nośność. Projektując budynek, uwzględnia się szereg parametrów, między innymi odległości między ścianami zewnętrznymi, przeznaczenie przestrzeni pod dachem, kąt nachylenia połaci, ale również lokalizację budynku. Planując dom, tym samym dach, zanim wybierzemy określony rodzaj pokrycia, musimy się zastanowić nad tymi kluczowymi aspektami. Warto, a nawet trzeba brać pod uwagę warunki atmosferyczne rejonu, w którym zlokalizowany jest budynek, o czym wielu z nas niestety zapomina, a pamiętajmy, że wiatr i opady nie są tutaj bez znaczenia.  Każdy z nas widział sytuacje, kiedy gwałtowne nawałnice czy duże opady śniegu naruszają konstrukcje dachowe. Aby tego uniknąć, musimy pamiętać o uwzględnieniu wszystkich czynników, ale też o tym, że nie zawsze najcięższy będzie oznaczał najbezpieczniejszy, a to przecież zasadnicza kwestia. Solidny i trwały dach gwarantuje spokój zarówno nam i naszym najbliższym, jak i otoczeniu.

Pokrycie zawsze powinno być dostosowane do konstrukcji więźby dachowej. Co zatem wybrać na dach? To zależy. Jeśli dach jest lekko spadzisty, warto wybrać pokrycie lekkie, na przykład blachodachówkę, którą można kłaść na połaciach o nachyleniu już od 9°. Lekkie pokrycie nie potrzebuje skomplikowanej konstrukcji więźby dachowej, co też obniżyć może koszty inwestycji, gdyż nie wymaga dodatkowego wsparcia, jak chociażby większego zagęszczenia krokwi lub zwiększenia przekroju drewna w celu uzyskania lepszej nośności.

Każdy materiał ma różny ciężar, a wśród dostępnych obecnie na rynku pokryć jednymi z najlżejszych i najtrwalszych jest blachodachówka modułowa, na przykład Como – nowość w ofercie Budmat – czy panele dachowe Iron Click.

Dawid Plewik, kierownik ds. wsparcia i rozwoju w firmie Budmat, mistrz w zawodzie dekarz

Wstępne krycie dachu stromego

Zadaniem pokrycia jest bowiem przede wszystkim sprawne odprowadzanie wody opadowej w dół poza okap. Wbrew potocznym opiniom, nie pełni ono funkcji izolacji przeciwwilgociowej. Dlatego też w dachach stromych jest potrzebna skuteczna izolacja, która zabezpieczy wnętrza przed wodą opadową. Taką warstwą jest wstępne krycie. Obecnie najczęściej wykonuje się je z membrany dachowej lub papy na sztywnym poszyciu.

Membrany wstępnego krycia

To tańsze i łatwiejsze do wykonania rozwiązanie niż papa na sztywnym poszyciu, stosuje się je pod pokryciem z dachówek, blachodachówek oraz paneli z blachy płaskiej. Kupując membranę, należy zwrócić uwagę na stopień jej paroprzepuszczalności, określany współczynnikiem Sd. Powinien mieć on wartość mniejszą niż 0,3 m.

Membrany można także układać jako dodatkową warstwę pod sztywne poszycie kryte papą, a także zamiast papy na deskowanie. Jeżeli membrana ma być układana na pełnym deskowaniu, powinna mieć też wysoką gramaturę i grubość. Im jednak jest grubsza (ma większy ciężar powierzchniowy, większą gramaturę), tym para wodna trudniej przez nią przenika. Dlatego powinno się układać się membrany o gramaturach około 200 g/m², ale nie powinno się stosować membran lżejszych niż 130 g/m².

Papa na sztywnym poszyciu

Ten rodzaj wstępnego krycia stosuje się pod dachówki bitumiczne. Jest ono także niezbędne przy małym nachyleniu połaci dachu z pokryciami układanymi na łatach. Papę na sztywnym poszyciu stosuje się także wtedy, gdy ułożenie pokrycia zasadniczego odkłada się w czasie, na przykład na kolejny sezon budowlany.

Sztywne poszycie wykonuje się z dobrze wysuszonego drewna. Dzięki temu płaszczyzna poszycia jest równa i odporna na deformację. Dodatkowo drewno powinno być zabezpieczone impregnatem zwiększającym jego odporność na pleśń, owady i ogień. Zamiast tradycyjnych desek można wykorzystać wodoodporne płyty MFP, wiórowe V-100 i OSB. Płyt nie trzeba też impregnować. Na sztywnym poszyciu najlepiej zastosować zgrzewalną papę podkładową (bez posypki) o grubości 3-5 mm, zbrojoną tkaniną szklaną lub poliestrową.

Pod pokrycia z blachy płaskiej zamiast papy stosuje się maty strukturalne, które umożliwiają odprowadzanie skroplin z dolnej powierzchni blachy płaskiej, gdzie często dochodzi do wykraplania się pary wodnej. Takie podłoże nie hamuje rozszerzalności termicznej blachy, która może swobodnie się po nim przesuwać.

Zdaniem Eksperta

Dach stromy - jak właściwie dobrać membranę dachową?

Dach stromy jest elementem domu najbardziej narażonym na działanie warunków atmosferycznych. Nawet zwykły deszcz może być zagrożeniem dla źle wykonanej konstrukcji dachu. Warto zatem wybrać poszycie, które zapewni optymalną ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i zastosować wysokiej jakości materiały – nie tylko te widoczne, ale również te ukryte pod dachówkami. Bezkonkurencyjne w tym zakresie będą wielowarstwowe membrany dachowe, które stanowią skuteczną i trwałą ochronę dachu przez lata. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Najistotniejszymi cechami tych materiałów jest ich wodoszczelność i paroprzepuszczalność. Pierwszy parametr określa ochronę ocieplenia oraz konstrukcji dachu przed wodą przenikającą przez jego pokrycie i jest mierzony wysokością słupa wody, przy którym przez określony czas nie dochodzi do przeciekania membrany. Dla przykładu, membrany Koramic mają klasę wodoszczelności W1 – oznacza to, że wykazały one pełną wodoszczelność podczas badania, w którym przez 2 godziny poddawano je działaniu słupa wody o ciśnieniu 20 barów. Paroprzepuszczalność natomiast odpowiada za właściwe odprowadzanie pary wodnej z wnętrza budynku. Do określenia tego parametru używa się współczynnika oporu dyfuzyjnego Sd, którego wartości podawane są w metrach. Im wyższa jest paroprzepuszczalność materiału, tym niższa wartość współczynnika Sd. Dla membran Koramic współczynnik ten wynosi 0,02 do 0,04 m, co oznacza, że parze wodnej stawiają taki opór, jak warstwa powietrza od 2 do 4 cm.

Inną istotną cechą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze membran, jest ich wytrzymałość na rozdzieranie. Jest to szczególnie ważne podczas montażu, gdy może dojść do mechanicznego uszkodzenia membrany. Im gramatura membrany jest większa, tym bardziej jest ona odporna na tego typu uszkodzenia.

Oferta membran dachowych jest dzisiaj rozbudowana, warto jednak wykorzystać te rozwiązania, które są elementem kompletnego systemu dachowego – mamy wówczas pewność prawidłowego, a wręcz idealnego wykonania dachu za pomocą sprawdzonych i dokładnie do siebie dopasowanych elementów. Podobnie jak wszystkie akcesoria systemu dachowego Koramic, membrany dachowe to produkty najwyższej jakości, które cechują się najlepszymi parametrami, co wpływa na długoletnią trwałość dachu i bezpieczeństwo mieszkania.

Maciej Brzozowski, menedżer produktu ds. pokryć dachowych w firmie Wienerberger

Pokrycie dachowe dachu stromego

Wybór pokrycia dachu to jedna z ważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć, budując dom. Teoretycznie możemy wybrać każde, ale nie zawsze jest to rozwiązanie ekonomiczne. Wiele zależy od kształtu dachu.

Dachówki ceramiczne i betonowe

Ich wielkość, wygląd i kolor są zróżnicowane, więc jest z czego wybierać. Ponieważ zwykle w projekcie jest określony jedynie rodzaj pokrycia i jego kolor, wybierając model dachówki, warto dodatkowo zwrócić uwagę na ich format. Te mniejsze sprawdzą się na dachach z wieloma załamaniami połaci, lukarnami (zwłaszcza typu wole oko) i wykuszami. Ułatwiają one kształtowanie krzywizny dachu i dają swobodę obróbek. Jest jeszcze jeden aspekt – ekonomiczny. Przy dopasowywaniu materiału do skosów połaci będzie mniej odpadów.

Z warunkami lokalnymi często wiążą się wytyczne planów zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Może się zdarzyć, że w danej okolicy są narzucone cechy dachu, najczęściej jego kolor. Wynika to z potrzeby zachowania ładu przestrzennego. Z kształtem dachu wiąże się także nachylenie połaci. Dla dachówek wynosi ono około 30° – przy takim jest zapewniona szczelność dachu. Dachówki można też układać na dachach o nachyleniu mniejszym niż zalecane, ale z zastosowaniem dodatkowych zabezpieczeń, czyli szczelnego poszycia pod pokryciem. Przy większym nachyleniu trzeba się liczyć z koniecznością dodatkowego mocowania dachówek.

Kupując dachówki, trzeba także mieć na uwadze warunki panujące w miejscu, gdzie stanie dom. Jeśli dom jest budowany na terenach uprzemysłowionych, o zanieczyszczonym powietrzu, najczęściej polecane są dachówki glazurowane, o gładkiej powierzchni, z której zabrudzenia zmywa deszcz. Jeżeli będzie położony blisko lasu lub dużego skupiska drzew, dach będzie szczególnie podatny na porastanie mchem. Warto wtedy wybrać dachówki angobowane lub glazurowane, ponieważ są one bardziej odporne na to zjawisko. Mech rośnie na nich mniej chętnie niż na porowatych dachówkach naturalnych.

Blachodachówki

Różnią się wyglądem i właściwościami, niełatwo wybrać konkretny model. Jeśli dach ma prostą formę i zależy nam na stosunkowo niskich kosztach, możemy wybierać pokrycia wielkoformatowe, takie jak blachodachówka w arkuszach lub blacha płaska w zwojach lub panelach. Nie trzeba się martwić o straty materiału, a dodatkowo jego układanie przebiega szybko.

Przy skomplikowanym dachu stromym warto wybrać pokrycie w postaci modułów lub paneli. Ich przycinanie na końcach połaci lub przy oknach dachowych jest ograniczone do minimum.

Trzeba też pamiętać, że pokrycia z blachy stalowej ocynkowanej są zabezpieczone odpowiednio dobranymi powłokami. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie blachy przed korozją, wywołaną wilgocią powietrza i płowieniem koloru pod wpływem promieniowania UV. Każda z tych powłok jest też inaczej odporna na zabrudzenie. To właśnie z uwagi na rodzaj powłok ochronnych niektóre blachodachówki nadają się do stosowania w klimacie wilgotnym, inne – z zanieczyszczonym powietrzem.

Do krycia dachu domu położonego w pobliżu lasu, na zadrzewionej działce najlepiej kupić blachodachówkę lub blachę płaską z powłoką z połyskiem, odporną na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, które mogą powodować spadające gałęzie, szyszki, igliwie. Na gładkiej, błyszczącej osadza się znacznie mniej zabrudzeń, a jeśli już są, bardzo łatwo się je zmywa.

Z kolei nad morzem, na terenach o wysokiej wilgotności powietrza, zasoleniu i na terenach przemysłowych zanieczyszczonych związkami siarki, chloru i azotu, zalecane jest stosowanie powłok poliuretanowych o wysokiej klasie korozyjności RC5. Pokryte nimi blachodachówki mają większą odporność na zwykły brud, sadzę oraz na agresywne czynniki atmosferyczne.

Blacha płaska

Najczęściej spotykane są pokrycia z blachy ze stali ocynkowane oraz z blachy cynkowo-tytanowej, łączonej na rąbek stojący. Można je kupić w postaci paneli zatrzaskowych, arkuszy łączonych na rzemieślniczy rąbek stojący i łusek.  Najefektowniej na dachu wyglądają długie pasy blachy płaskiej bez połączeń poprzecznych (rąbków leżących). Zazwyczaj jest to możliwe, ponieważ większość dostępnych na rynku produktów ma maksymalną długość 10 m. Trzeba pamiętać, że im arkusz dłuższy, tym bardziej się odkształca (rozszerza się i kurczy). To grozi fałdowaniem blachy i rozszczelnianiem połączeń. Jest na to jednak sposób. Na rynku są dostępne panele dachowe na rąbek o różnym wykończeniu powierzchni – od gładkiej po profilowaną z podłużnymi przetłoczeniami. Zastosowanie wzdłużnego profilowania na panelach ma za zadanie ograniczyć ewentualne pofalowanie powierzchni na skutek rozszerzalności termicznej materiału. Wytłaczana struktura zwiększa sztywność pokrycia, eliminuje falowanie i umożliwia zastosowanie paneli o maksymalnej długości. Wykonanie z nich pokrycia bez poziomych połączeń sprawi, że pokrycie stworzy na dachu estetyczny „rysunek”.

Dobrze jest też wiedzieć, że dla zredukowania hałasu, spowodowanego przez wiatr i opady, na konstrukcji (szczególnie stalowej) zaleca się pod pokryciem z paneli ułożenie maty wygłuszającej.

Płytki włóknocementowe

Są dostępne w wielu różnorodnych kształtach. Możemy wybierać wśród płytek zwykłych prostokątnych, kwadratowych o ściętych przeciwległych narożnikach (zwanych karo), kwadratowych ze ściętym narożem w kształcie łuku i prostokątnych ze ściętymi lub zaokrąglonymi narożnikami. Również krawędzie mogą być gładkie lub karbowane, co daje efekt naturalnego postarzenia pokrycia. Mały format płytek włóknocementowych daje możliwość dowolnego architektonicznego kształtowania dachów (a także całej elewacji lub jej fragmentów), dzięki różnorodnym wzorom krycia.

Do tego płytki są dostępne w różnych kolorach i fakturach. Oferowane są w odcieniach od bieli przez żywe, intensywne kolory, aż po ciemne. Niektóre z nich są dostępne również w wersji do samodzielnego malowania. Dlatego łatwo dobrać je do kolorystyki budynku. Powierzchnia włóknocementu może by gładka, matowa, z połyskiem, lub też – z czego najbardziej są znane – z wyraźną fakturą doskonale imitującą naturalny łupek.

Przy wyborze materiału na dach trzeba uwzględnić nie tylko jego wygląd i cenę, ale także ciężar i kąt nachylenia połaci dachu - Fot.: Wienerberger
W niektórych rejonach, na przykład na Podhalu, wybór pokrycia dachowego narzucają warunki zagospodarowania przestrzennego - Fot.: Blachy Pruszyński
Włóknocement jest jednym z materiałów umożliwiających wykonanie dachu i okładziny elewacji budynku - Fot.: Cedral

Zdaniem Eksperta

Dach stromy - w jaki sposób mocuje się dachówki?

Dachówki − zarówno ceramiczne, jak i cementowe − należą do pokryć ciężkich, co przekłada się na ich większą stabilność. Dzięki dużej wadze stawiają większy opór działającym na nie siłom. Kluczowe znaczenie dla stabilności dachówek ma jednak przede wszystkim poprawność ich montażu. Poprawne mocowanie pokrycia jest szczególnie ważne w tych regionach kraju, w których występują gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak wichury, burze czy gradobicia, czyli na przykład na terenach górskich.

Do montażu dachówek stosuje się specjalne wkręty montażowe i klamry − wbijane lub podwieszane. Umożliwiają one sprawne, precyzyjne, a przede wszystkim trwałe mocowanie. Przy ich pomocy dachówki ułożymy równo i dokładnie, równocześnie zabezpieczając je przed działaniem wiatru. Klamry przeznaczone do produktów marki CREATON wykonane zostały z wysokiej jakości stopów metali lub elastycznej stali kwasoodpornej. Dlatego pozostają niezwykle wytrzymałe, a także odporne na rdzę.

Zasady prawidłowego montażu wymagają, aby mocować przynajmniej co trzecią dachówkę z przesunięciem o jedną w prawą lub lewą stronę w kolejnych rzędach. Szczegółowe wytyczne, których obowiązkowo należy się trzymać, określa precyzyjnie projektant budynku, uwzględniając konkretny rodzaj dachówek, kąt nachylenia połaci dachu oraz warunki pogodowe panujące w okolicy.

Bezwzględnie mocować należy dachówki boczne umieszczone na szczytach połaci, dachówki w strefie kalenicy i naroży lub znajdujące się wokół kominów, okien lub wyłazów dachowych. Zabezpieczenia wymaga także rząd dachówek znajdujących się bezpośrednio nad okapem.

Na grzbietach dachowych mniejsze dachówki cięte (gdy nie jest możliwy tradycyjny montaż na łacie) trzeba zabezpieczyć za pomocą drutu podwieszonego do elementu drewnianego znajdującego się powyżej, a każdą całą dachówkę znajdującą się najbliżej grzbietu należy zamocować tradycyjnie przy użyciu klamry lub wkrętu.

Michał Kacprzak, kierownik Akademii CREATON

Zdaniem Eksperta

Dach stromy - jak przygotować podkład pod panele z blachy płaskiej?

Panele dachowe na rąbek mogą być montowane na dachu wentylowanym, a także z pełnym deskowaniem. Na przygotowanej podkonstrukcji możemy bezpośrednio rozłożyć folię wstępnego krycia, która ma wysoką paroprzepuszczalność – dach oddycha wtedy całą powierzchnią, więc nie ma potrzeby zostawiać pustki powietrznej. Rozkładamy ją równolegle do okapu. Kolejne warstwy powinny nachodzić na siebie na około 10 cm. Należy pamiętać, aby łączyć folię w miejscu mocowania kontrłaty. Folia powinna być podklejona taśmą dwustronnie klejącą. Newralgicznym miejscem jest pas nadrynnowy – jeśli nie podkleimy taśmy w tym miejscu, to będzie ona targana wiatrem. Mocowanie folii na okapie może odbyć się na dwa sposoby:

  • do rynny – skropliny spływają wtedy do rynny, ale czapy śnieżne mogą blokować wtedy kalał wentylacyjny,
  • pod rynnę – wentylacja przechodzi swobodnie, niezależnie od pogody – jest to zalecane rozwiązanie.

Po zamocowaniu folii wstępnego krycia należy podkleić i przymocować kontrłaty o wymiarach 40 x 50 cm (dopuszczalne także 25 x 50 cm lub 32 x 50 cm). Jako łaty zaleca się deski, których nabijanie należy zacząć od okapu. Rozstaw pomiędzy nimi powinien wynosić 20-30 cm. Wspomniane deski mają wymiary 32 x (80/100/120) cm lub 25 x (100/120) cm. Dopuszcza się również stosowanie łat o wymiarach 40 x 50 cm, jednak pamiętajmy w tym przypadku o konieczności gęstego montażu 15-20 cm w zależności od kąta nachylenia dachu.

Należy zwrócić szczególną uwagę na wentylację w okapie i kalenicy – jest ona kluczowa.

Zanim zaczniemy układać panele na dachu, sprawdźmy, czy kalenica i okap są proste, a przekątne dachu równe. Okap to baza do montażu – jeśli będzie krzywy, to panele również.

Kierunek montażu jest dowolny, należy jednak pamiętać, że powinniśmy montować panele w kierunku przeciwnym do najczęściej występujących wiatrów w tej okolicy.

Tomasz Herner, zastępca dyrektora handlowego firmy Blachy Pruszyński

Zdaniem Eksperta

Dlaczego warto wybrać płytki włókno-cementowe?

Płytki z włókno-cementu to materiał, który idealnie wpisuje się we współczesne trendy architektoniczne oraz oferują wiele możliwości aranżacyjnych.  Do ich produkcji używa się wyłącznie z naturalnych surowców: cementu, włókien celulozowych, mączki wapiennej, wody i powietrza. Dzięki znakomitym właściwościom – lekkości, wytrzymałości, trwałości – materiał ten spełnia wszystkie wymagania konstrukcyjne i designerskie. Płytki Cedral charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami: są trwałe, niepalne, odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak na przykład promieniowanie UV czy mróz. Decydując się na nie, inwestorzy otrzymują:

  • bezpieczeństwo potwierdzone wieloletnią gwarancją na produkty Cedral oraz niepalność w klasie A2;
  • nowoczesny atrakcyjny wygląd dachu – płytki są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, różnych kształtach, fakturach powierzchni i krawędzi i układane w kilku rodzajach krycia; istnieje możliwość wykończenia nimi również elewacji;
  • trwałość – pokrycie dachu z płytek nie wymaga konserwacji i jest odporne na gnicie, działanie pleśni, bakterii, owadów, a także warunków atmosferycznych.
Grzegorz Radzyński, Country Manager Polska, Dywizja Etex Exteriors

Akcesoria dachowe na dach stromy 

Choć są niewielkie – pełnią bardzo ważną funkcję. To one też w dużym stopniu wpływają na koszt wykonania dachu, jego trwałość oraz estetykę. Wszystkie niezbędne do montażu pokrycia dachowego elementy najczęściej wyliczają przy użyciu programów komputerowych sprzedawcy lub dekarze. Widząc liczbę akcesoriów dachowych, uwzględnionych w projekcie lub wyliczonych przez hurtownię, inwestorzy zastanawiają się czasem, czy na pewno wszystkie są niezbędne. Niestety, tak. Akcesoria dachowe, choć małe i liczone na sztuki, wpływają zasadniczo na koszt zakupu całego pokrycia. Szacując cenę dachu, często o tym zapominamy. Tymczasem nie wystarczy pomnożenie powierzchni połaci przez zużycie dachówek podstawowych na 1 m². Dlatego jeśli mamy bardzo napięty budżet, powinniśmy koszt akcesoriów wyliczyć jeszcze przy wyborze projektu. Może ze względów finansowych warto wybrać dach prostszy, mniej efektowny, ale za to lżejszy dla portfela?

 Od akcesoriów zależy tak ważna dla wszystkich warstw dachu wentylacja. Bez nich niemożliwa byłaby dachowa komunikacja do komina czy szczelność w miejscach przeprowadzenia niektórych elementów z wnętrza domu na dach, na przykład anten. Bezpośrednio wpływają one także na wygląd całego dachu, zapewniając mu estetyczne wykończenie i bezpieczeństwo. Rodzaj i rozmieszczenie akcesoriów powinny być uwzględnione już w projekcie. Zwykle najlepiej jest wybrać całe pokrycie wraz z akcesoriami od jednego producenta. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wszystkie elementy do siebie pasują, mają to samo wykończenie powierzchni i barwę. Całość tworzy estetyczne i trwałe pokrycie dachowe, łatwiej jest również przeprowadzić reklamację.

Według przepisów akcesoria do komunikacji dachowej nie są niezbędne, ale warto je instalować podczas układania pokrycia - Fot.: Röben

Zdaniem Eksperta

Które akcesoria są na dachu konieczne, a z których można zrezygnować?

Do wykonania pokrycia dachowego nie wystarczą same dachówki podstawowe. Trzeba pamiętać o akcesoriach dachowych, które zapewnią trwałość i bezpieczeństwo dachu. Umożliwiają one estetyczne wykończenie krawędzi połaci, dostęp do komina czy też wykonanie poprawnej wentylacji. Bez nich żaden dach nie będzie w pełni trwały i szczelny.

Przykładowo, dachówki wentylacyjne pomagają w prawidłowej cyrkulacji powietrza pod pokryciem, chroniąc więźbę przed zawilgoceniem. Gąsiory osłaniają kalenicę, a klamry zabezpieczają przed wichurami i gwałtownymi anomaliami pogodowymi.

Ze względu na panujący w Polsce klimat przydatnym elementem wykończenia dachu są również płotki śniegowe i rozbijacze śniegu, które mają zapobiegać osuwaniu się pokrywy śnieżniej z dachu. Grzebień razem z kratką wentylacyjną zabezpieczają szczelinę pozostawioną w okapie.

Z kolei akcesoria zalecane to takie, których zastosowanie nie jest absolutnie konieczne,  ale warto przemyśleć ich montaż na dachu. Są to między innymi stopnie i ławy kominiarskie, umożliwiające bezpieczne poruszanie się̨ po dachu.

Sebastian Bogunia, ekspert firmy Röben

System orynnowania dachu stromego

Dachy domów mają różny kształt, czasem skomplikowany, nietypowy. Dlatego wymagają indywidualnego dopasowania do nich nie tylko odpowiedniego pokrycia dachowego, lecz także systemu orynnowania.

Dobór wielkości

System orynnowania powinien być dobrany do indywidualnych wymagań każdego dachu. Przed wyborem systemu orynnowania, należy określić podstawową oraz maksymalną powierzchnię dachu. To ułatwi projektantowi wyznaczenie szerokości rynien i średnicy rur spustowych. Powierzchnia podstawowa to część dachu, którą trzeba odwodnić. Powierzchnia maksymalna to ta, którą można odwodnić rynną o danym przekroju oraz jedną rurą spustową. Tylko takie orynnowanie pozwoli na kontrolowany odpływ wody gromadzącej się na dachu.

Najczęściej wykorzystuje się rynny i rury spustowe w dwóch rozmiarach: 125/90 mm oraz 150/100 mm. Przyjęło się, że pierwszy z nich przeznaczony jest głównie do budynków małych (w tym domów jednorodzinnych), a drugi – do obiektów dużych (na przykład biurowych i przemysłowych). O tym, który z nich należy wybrać, decyduje jednak powierzchnia dachu, z którego odprowadzana będzie woda, oraz usytuowanie rur spustowych. Jeśli wybierzemy zbyt płytkie rynny, to może się okazać, że przy obfitych opadach deszczu nie będą one w stanie odprowadzić odpowiednio szybko wody z dachu i będzie się ona przelewać na zewnątrz, zawilgacając ściany domu. Dlatego ostateczną decyzję warto powierzyć doświadczonym specjalistom, którzy znajdą rozwiązanie optymalne. Jedno jest pewne – powinien to być kompletny system, w którego skład wchodzą wszystkie wzajemnie do siebie dopasowane elementy potrzebne do wykonania odwodnienia dachu.

Kolor orynnowania

Największy wpływ na wybór rozwiązania ma kolor orynnowania. Powinien współgrać zarówno z wyglądem dachu, elewacji, jak i stolarki okiennej. Nie oznacza to oczywiście, że rynny muszą być w tej samej barwie co pozostałe elementy. Wręcz przeciwnie. Kolory absolutnie nie powinny się ze sobą zlewać. Zróżnicowane, choć współgrające ze sobą barwy mogą bowiem tworzyć ciekawe, niespotykane efekty końcowe, które zachwycą i zaskoczą obserwatorów.

Najczęściej kolor orynnowania  dobiera się do barwy pokrycia dachowego. Jeśli dach przykryty jest klasyczną, ceglastą dachówką lub nowoczesną blachą, system orynnowania wybiera się tak, aby jak najbardziej był zbliżony barwą. Ze znalezieniem odpowiedniego produktu na ogół nie ma problemu. Wiele firm ma w swojej ofercie rynny zarówno plastikowe, jak i stalowe, które dostępne są w  8-10 kolorach. Właśnie takie rozwiązanie szczególnie często wykorzystywane jest wtedy, kiedy inwestor chce dyskretnie „ukryć” orynnowanie, tak aby nie rzucało się w oczy.

Widoczny czy ukryty?

Moda na proste, eleganckie bryły domów sprawia, że coraz chętniej ukrywamy wszelkie instalacje zewnętrzne, również rynny i rury spustowe. Ukrycie orynnowania wymaga jednak fachowego zaplanowania już na etapie projektu. W domach z dachem stromym najczęściej umieszcza się takie rynny na gzymsie lub na szczycie zewnętrznej ściany i od zewnątrz osłania je wysuniętą do góry okładziną elewacji. Aby ukryć rurę spustową w ścianie, najczęściej chowa się ją w szczelinie ukształtowanej w warstwie ocieplenia. W miejscu, gdzie izolacja jest cieńsza, czyli za rurą  spustową, trzeba zastosować materiał o lepszych parametrach cieplnych, inaczej ściana w tym miejscu może przemarzać.

Tradycyjnie rynny zawiesza się w części okapowej dachu, a rury spustowe prowadzi na elewacji - Fot.: Ruukki Polska
W dachach z krótkim okapem stosuje się specjalne rozwiązania, które pozwalają ukryć rynny i rury spustowe - Fot.: Galeco

Zdaniem Eksperta

Z jakiego materiału wybrać rynny?

Aby rynny mogły nam służyć przez długi czas, należy wybrać trwały materiał. System rynnowy jest bowiem narażony na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne (np. zalegający śnieg). Dlatego wybierając rynnę, warto zastanowić się nad materiałem. Który z dostępnych na rynku wybrać?

Rynny stalowe cechuje bardzo wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, produkowane są z najwyższej jakości blachy powlekanej o grubości 0,6 mm, zabezpieczonej czterema warstwami ochronnymi: cynkiem, warstwą pasywacyjną, podkładem oraz powłoką organiczną. Gwarantuje to zwiększoną odporność materiału na działanie czynników atmosferycznych, w tym zmiany  temperatury i korozję. Popularność stalowych systemów rynnowych determinuje to, że są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala na zaspokojenie indywidualnych potrzeb nawet najbardziej wymagających inwestorów.

System orynnowania od Galeco, wykonany z PVC, cechuje się wysoką jakością użytego do produkcji  tworzywa. Specjalnie opracowany materiał PVC posiada zwiększoną odporność na promieniowanie UV, zapewnia trwałość koloru w zmiennych warunkach atmosferycznych oraz wysoki i długotrwały połysk. Dzięki specjalnej technologii wykonania – koekstruzji, zwiększone są parametry wytrzymałościowe orynnowania, natomiast dzięki jasnemu wnętrzu elementów długich system nagrzewa się do 15% mniej. Odporność na uszkodzenia mechaniczne, zmiany objętości pod wpływem ciepła, zginanie i wysoka odporność na korozję, odbarwienia, zapewniają długoletnie funkcjonowanie systemu.

Bartłomiej Siwiec, doradca techniczno-handlowy Galeco

Dach stromy - panele fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne są obecnie chętnie montowane. Nic dziwnego, ogniwa fotowoltaiczne znajdujące się w panelach przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Podłączając system fotowoltaiczny do instalacji elektrycznej, uzyskujemy dostęp do tańszego prądu, który można wykorzystać między innymi do podgrzewania wody czy ogrzewania domu. Co więcej, nadmiar wyprodukowanej energii, można magazynować lub sprzedawać.

Panele fotowoltaiczne można zamontować na dachu. Do wyboru mamy kilka rozwiązań: montaż paneli na konstrukcji wsporczej, wykorzystanie „dachówek” fotowoltaicznych (panele są zintegrowane z dachówkami) oraz zastąpienie pokrycia dachu panelami fotowoltaicznymi. Niezależnie jednak od wybranego rozwiązania dach należy odpowiednio przygotować jeszcze na długo przed montażem systemu PV. Scenariusz, który pozwoliłby na największe uzyski energii elektrycznej, to postawienie całego budynku pod odpowiednim kątem, biorąc dodatkowo pod uwagę jak najmniejsze zacienienie. Pod uwagę trzeba wziąć ułożenie dachu względem kierunków świata,  kąt nachylenia połaci,  usytuowanie kominów, lukarn, wywietrzników i innych elementów, które mogą przysłonić panele fotowoltaiczne. Jeżeli przy budynku znajdują się drzewa, upewnijmy się, że nie będą one niedługo rzucać cień na panele.

Najwięcej korzyści można osiągnąć montując instalację fotowoltaiczną na dachu skierowanym w stronę południową o kącie nachylenia około 37°. To optymalny kąt dla naszej lokalizacji geograficznej, przekładający się przez cały rok na największe uzyski energii elektrycznej. Zacienione ogniwa mają mniejszą wydajność, która w najgorszym razie może spaść nawet do zera.

Innowacyjne rozwiązania sprawiają, że panele fotowoltaiczne przestają być nieestetycznym dodatkiem do dachu, a stają się jego integralną częścią, idealnie wkomponowaną i podkreślającą nowoczesny charakter budynku - Fot.: BMI Braas

Zdaniem Eksperta

Czy panele fotowoltaiczne można „wbudować” w pokrycie dachowe?

Inwestorzy z coraz większym zainteresowaniem podchodzą do tego ekologicznego, ale również coraz bardziej opłacalnego przedsięwzięcia, jakim jest instalacja systemu fotowoltaicznego na nowo budowanym dachu. W ich opinii, coraz nowo­cześniejsze rozwiąza­nia sprawiają, że panele stanowiące część całego systemu „elektrowni dachowej” przestają być nieestetycznym dodat­kiem do dachu, a wręcz stają się jego integralną częścią, idealnie wkompo­nowaną i podkreślającą nowoczesny charakter budynku. Ciekawym rozwią­zaniem jest system paneli PV Premium BMI Braas zlicowanych z powierzchnią dachu. Jest to produkt niestandardowy, przystosowany do trzech konkretnych modeli dachówek płaskich (Teviva, Te­galit oraz Turmalin) i wybierany przez klientów, którzy doceniają unikatowość systemu oraz jego niepodważalne walory estetyczne. Panele PV, dzięki zintegrowaniu z połacią dachową, dają nieograniczone możliwości aranżacji, oferując przy tym bardzo estetyczną formę wizualną. Z punktu widzenia dekarzy jest również łatwy w montażu, natomiast z punktu widzenia inwestorów, system ten – dzięki strukturze modułowej – umożliwia układanie w dowolnej wiel­kości i formie. Po ułożeniu panele są w pełni zintegrowane z pokryciem dachowym i idealnie dopasowane do dachówek. Wyglądają naprawdę spektakularnie. Ten kompletny system wyposażony jest w fabryczne listwy montażowe ułatwiające i przyspieszające prace na dachu. W skład zestawu wchodzą ponadto zintegrowane przewody z złączkami DC4 oraz przewody uziemiające, a także wkręty i kołnierz uszczelniający naklejany na warstwę wstępnego krycia służący do przeprowadzania przewodów pod połać dachu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pokrycia dachowego?
Te dachy domów inspirują. Jak dach może grać główną rolę w budynku?
Magia rąbka stojącego

Skomentuj:

Czy stromy dach to najlepszy wybór?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej