Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Domy z drewnem w roli głównej

opracowanie Monika Karda, Ewa Stroik, Monika Wach
Dom leśny - Bartek Zaranek

Aby stworzyć wyjątkowy dom, zachwycający swoim wyglądem i funkcjonalnością, należy wybrać właściwe materiały oraz kolorystykę, która z biegiem lat nie straci na aktualności. Na tego typu projektach doskonale znają się architekci, których domy pokazujemy. Wyczarowali oni wyjątkowe budynki, których podstawę stanowi solidny i piękny materiał, jakim jest naturalne drewno.

Dom leśny

Kamienna elewacja domu nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na tym terenie. Natomiast wrażenie masywności czarnej bryły minimalizują wnęki, które zostały wykończone jasnym drewnem. W części, w której znajduje się pokój dzienny, znajduje się także wejście do domu. W wiatrołapie nie ma typowej garderoby, lecz szafy wnękowe. Dalej przechodzimy do przestronnego pokoju dziennego gabinetu, z których mamy wyjście na duży zadaszony taras. Co więcej, okna gabinetu skierowane są na ulicę, dzięki czemu widoczne jest wejście do budynku.

Staramy się, jeśli jest taka możliwość, aby architektura była dopasowana do kontekstu przyrody. Gdy są drzewa, żeby nie był to materiał tak mocno bijący po oczach, że można odnieść wrażenie, że zaraz wyskoczy z działki, tylko niech się spróbuje zgrać z tymi drzewami – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.
Natomiast elementem, który rozdziela funkcję pokoju dziennego od kuchni, jest zielony bufor z jednobiegową klatką schodową. Kuchnia z jadalnią tworzą jedną przestrzeń z dużym przeszkleniem na dwie strony działki. Takie ułożenie sprawia, że mamy wrażenie, iż natura z zewnątrz otacza nas także w środku domu. Nietypowym rozwiązaniem jest oddzielenie garażu od głównego wejścia do domu. Wynika to z możliwości zabudowy na działce, ale dzięki wprowadzeniu dodatkowej garderoby przy garażu rozwiązanie to zdaje egzamin doskonale.

Dom można było postawić tylko na jednym fragmencie wyznaczonego terenu, aby więc w pełni wykorzystać możliwości zabudowy działki musieliśmy odpowiednio przystosować parter. Wpłynął on na kształt i charakter całego budynku, w wyniku czego z wnętrza domu nie widzimy czarnej elewacji, ale jasne drewniane wykończenia, które idealnie wkomponowują się w leśny klimat – dodaje Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.
Piętro stanowi jedną zwartą bryłę, która została „położona” na bryłę parteru. Podzielone jest na dwie strefy – pokój dziecka z garderobą i łazienką oraz sypialnię główną z garderobą i łazienką. Dzięki temu przestrzeń domowników została wyraźnie oddzielona. Od strony ulicy znajduje się zadaszony taras, a okna zostały przysłonięte drewnianymi przesuwnymi żaluzjami. Od strony północnej bryłę piętra nadwieszono dużym wspornikiem, tak aby stworzyć zadaszone miejsce postojowe dla samochodu.
Inwestorzy rzeczywiście byli otwarci na nowoczesną architekturę, dużo rozmawialiśmy o różnych materiałach. Pamiętam, że właścicielka początkowo była sceptycznie nastawiona do czerni łupka na zewnątrz. Bała się czarnego domu. Staraliśmy się ją przekonać, mówiąc, że w środku będzie widoczne drewno, łupek zaś tylko w momencie wchodzenia do budynku – nie będzie widoczny z pozycji wnętrza i tarasu.

Łupek wraz z drewnem dobrze wpisywał się w otoczenie lasu — to był argument numer jeden za wyborem tego materiału – podsumowuje Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.

Lokalizacja: Izabelin
Projekt: Pracownia 81.WAW.PL
Projekt: 2015
Realizacja: 2019
Powierzchnia użytkowa: 295 m2

Nagrody: Iconic Awards 2021 w kategorii One-family house 

Zastosowane rozwiązania

KONSTRUKCJA
ściana jednowarstwowa – pustak ceramiczny wypełniony wełną mineralną

MATERIAŁY
ściana obłożona kamieniem naturalnym (łupek);
deska elewacyjna abachi

INSTALACJE
piec gazowy,
ogrzewanie podłogowe,
rekuperacja,
klimatyzacja

Dom leśny - Bartek Zaranek
Dom leśny - Bartek Zaranek
Dom leśny - Bartek Zaranek

Dom modny II

Projekt jest nowoczesnym połączeniem domu z płaskim i skośnym dachem. Wpisuje się w naturalne oraz zurbanizowane otoczenie. Część płaska domu, mimo że stanowi niewielki fragment dachu, jest ważnym elementem całej bryły. Nadaje jej dynamiczny, horyzontalny charakter. Powierzchnia użytkowa jest stosunkowo niewielka, jednak mieści wszystkie niezbędne pomieszczenia, łącznie z dużym zapleczem gospodarczym. Dzięki temu dom jest wygodny i funkcjonalny. Budynek wyposażony jest w wentylację mechaniczną z rekuperacją, co podnosi komfort oraz energooszczędność. Projekt spełnia wymogi aktualnych warunków technicznych. Przegrody budynku mają lepsze parametry od tych wymaganych rozporządzeniem, np.: dach skośny z izolacją z wełny mineralnej grubości 30 cm to U = 0,114 (warunek min. U = 0,15), podłoga na gruncie z izolacją ze styropianu grubości 15 cm to U = 0,187 (warunek min. U = 0,3), ściana zewnętrzna z izolacją ze styropianu grubości 20 cm to U = 0,143 (warunek min. U = 0,2). Zapotrzebowanie budynku na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji to EUcow = 24,0 kWh/m2/rok, czyli zgodnie z charakterystyką energetyczną budynek spełnia wymogi stawiane dla domów energooszczędnych, gdzie EUcow nie powinno być większe niż 40 kWh/m2/rok.

Projekt: 2015
Realizacja: 2021
Projekt: doomo studio architektoniczne (doomo.pl)
Autorzy: Jarosław Krysiak, Barbara Borowik-Krysiak
Lokalizacja: woj. śląskie
Powierzchnia użytkowa: 129,9 m2 + 44,5 m2 garaż i pom. gosp.
Powierzchnia zabudowy: 175,53 m2
Powierzchnia całkowita: 286,15 m2

Zastosowane rozwiązania

KONSTRUKCJA
ławy żelbetowe, ściany fundamentowe z bloczków betonowych; nad parterem strop żelbetowy monolityczny; więźba dachowa o konstrukcji krokwiowo-jętkowej rozparta na ścianach zewnętrznych; schody stalowe zabiegowe

MATERIAŁY
elewacja – deski typu rhombus z modrzewia syberyjskiego układane poziomo w odstępach około 1 cm

INSTALACJE
ogrzewanie podłogowe, grzejniki drabinkowe; wentylacja mechaniczna z rekuperacją; przewody instalacji prowadzone w przestrzeni sufitów podwieszanych oraz w przestrzeni termicznej izolacji krokwiowej dachu; inst. elektryczna i odgromowa, instalacja fotowoltaiczna

 

Dom modny II - doomo
Dom modny II - doomo
Dom modny II - doomo

Nadzwyczajna stodoła

Oto, co może powstać, gdy spotkają się miłośnicy drewna i natury. Z pasji właścicieli – Oli i Przemka – ich determinacji i miłości do drewna powstał niezwykły dom. Nadzwyczajna stodoła, która w rzeczywistości jest ekologicznym domem pasywnym o doskonałych parametrach oraz przytulnym wnętrzu. Do dyspozycji mieszkańców są trzy pokoje, dwie łazienki i salon z aneksem kuchennym oraz pomieszczenie techniczne i pomieszczenie gospodarcze, a także garaż z miejscem na rowery i kosiarkę.
Na elewacji znalazła się m.in. deska elewacyjna Thermo Sosna. Produkowana w zrównoważony sposób, jest pozbawiona typowych bolączek mokrego drewna iglastego. Termo Sosna to piękne i stabilne wymiarowo deski. Produkowane są za pomocą termowania, czyli obróbki cieplnej drewna, polegającej na wygrzewaniu desek w specjalnych piecach. Podczas wygrzewania, wilgotność drewna zostaje zredukowana do bezpiecznego zakresu 4-6 %, dzięki czemu właściwości izolacyjne wzrastają aż o 25%. Metoda ta wywodzi się z mroźnej Finlandii i najlepsze efekty przynosi w przypadku sosny, świerku i jesionu.

Nazwa: Green Box_135.7
Projekt gotowy: Green Collective
Wykonawstwo: Przemysław i Aleksandra Knychas (właściciele) z Green Collective
Lokalizacja: Radojewo, Poznań
Realizacja: 2017
Powierzchnia zabudowy: 130,10 m2
Powierzchnia użytkowa: 103,77 m2

Zastosowane rozwiązania

KONSTRUKCJA
fundamenty – płyta fundamentowa
ściany i stropy – technologia szkieletowa drewniana

MATERIAŁY
produkty JAF POLSKA – drewno konstrukcyjne KVH,
podbitka świerkowa,
deska podłogowa świerkowa,
deska elewacyjna Thermo Sosna oraz Modrzew Syberyjski,
deska tarasowa Thermo Jesion,
Osmo 3065 (twardy wosk olejny)
i inne produkty Osmo,
blaty bukowe

INSTALACJE
ogrzewanie – elektryczne
wentylacja – mechaniczna z rekuperacją
instalacja PV 7,7 kWp

 

Nadzwyczajna stodoła - JAF POLSKA
Nadzwyczajna stodoła - JAF POLSKA

Ambitna rekonstrukcja na kalifornijskim wybrzeżu

Pewnego deszczowego dnia w 2008 roku, w cichym miejscu, oddalonym od gęstych zabudowań San Francisco, obecny właściciel odkrył owinięty żółtą taśmą ostrzegawczą dom. Budynek był w opłakanym stanie, ale wystarczyło się rozejrzeć, aby spostrzec, że miejsce, w którym stoi, jest wyjątkowe. Wtedy pojawił się ambitny pomysł przeprowadzenia niezwykłej renowacji.
Bardzo dużo pracy od inwestora i architekta wymagało wykonanie zamierzonego celu. W realizacji śmiałej wizji pomogły okna dachowe FAKRO. Wyjątkowa konstrukcja okien balkonowych pozwoliła na otwarcie sypialni na poddaszu na ogród oraz na bezkres Oceanu Spokojnego. Cztery okna balkonowe FAKRO FGH-V Galeria po otwarciu tworzą balkon, zwiększając powierzchnię użytkową poddasza oraz pozwalają na wpuszczenie do sypialni świeżego powietrza i uspokajającego szumu oceanu. Konstruktorzy okien zadbali również o ich estetykę oraz doskonałe parametry.

W renowacji budynku wykorzystano deski z recyklingu, z których stworzono drewniany taras na parterze, a także balkon, na którym umieszczono saunę. Wnętrze budynku zostało przystosowane do zamieszkania. W dolnej części budynku rozległą przestrzeń wypełniła otwarta kuchnia w formie baru oraz dobrze doświetlona, przestronna jadalnia. Blat baru został wykonany ze starej akacjowej deski. Również sufit nad wejściem wykończony został odzyskanym drewnem.
Pradawna japońska metoda, polegająca na opalaniu desek posłużyła do wykończenia drewnianej elewacji domu, zapewniając odporność drewna na szkodniki i zwiększając jego trwałość.
Obecnie budynek jest oferowany do wynajęcia – każdy, kto przebywa w okolicach San Francisco, może go wynająć i sam doświadczyć tego, co zapewnia unowocześniona konstrukcja oraz lokalizacja na wybrzeżu. Turyści, którzy wynajmowali tę nieruchomość, deklarują, że jeszcze do niej wrócą. Warto więc tam zajrzeć. Wystarczy stanąć w otwartym oknie FGH Galeria i podziwiać piękno natury.

Nazwa: Country Home w Bolinas
Architekt: Alethea Patton
Lokalizacja: Bolinas, Marin County, Kalifornia, USA

Country Home w Bolinas - FAKRO
Country Home w Bolinas - FAKRO
Country Home w Bolinas - FAKRO
Country Home w Bolinas - FAKRO

Dom w Żabiej Woli

Zgodnie z życzeniem inwestora, założeniem była prostota architektury i redukcja zbędnych elementów. Mamy więc kubiczną bryłę będąca kompozycją przesuniętych względem siebie „pudeł”. Prostopadłościan garażu jest jej uzupełnieniem. Dom prawie niepostrzeżenie wpisuje się w krajobraz. Elewacja z rytmicznymi pasami pionowych desek elewacyjnych jest jakby w dialogu z pniami sąsiadujących drzew. Brązowa kolorystyka drewna na fasadach (szczególnie jesienią) zlewa się z drzewostanem otoczenia – dom wydaje się przybierać barwy ochronne. W otoczeniu jest wiele brzóz – białe obwódki okien są kolorystyczną odpowiedzią na ich białą korę. Zastosowanie drewna właśnie w tej lokalizacji jest zdaniem architekta idealnym rozwiązaniem. Różnorodna kolorystyka i faktura, dziury pod gwoździach, brak perfekcji – wszystko to w bardziej naturalny sposób koresponduje z drzewostanem i otoczeniem, niż nowe perfekcyjne okładziny drewniane. Kolejną zaletą jest fakt, że taka „nieperfekcyjna” elewacja może się dobrze starzeć: ewentualne uszczerbki, plamy itp. nie będą właściwie zauważalne. Te stare deski są niepowtarzalne, jak odcisk palca – elewacje domu są jednorazowe, indywidualne.
Zastosowane drewno pochodzi z odzysku – z rozbiórki starego domu. Krótką historię jego obróbki można zobaczyć tu: https://vimeo.com/157937257
Także we wnętrzach króluje drewno z odzysku – konkretnie odzyskane z wydobytych z ziemi drewnianych fundamentów. Ma ono kilkaset lat. Wykonano z niego m.in. stopnie schodów, medialną niszę i stolik w pokoju dziennym, a także zabudowę ściany w sypialni rodziców.

Autorzy: Piotr Kuczia
Architektura wnętrz: Piotr Kuczia
Architektura krajobrazu: Kamila Tomasiewicz/Piotr Kuczia
Konstrukcja: MES Arkadiusz Jakubowski
Generalny wykonawca: Arthim Artur Soczewka
Inwestor: prywatny
Powierzchnia terenu: 1000 m2
Powierzchnia zabudowy: 150 m2
Powierzchnia użytkowa: 175 m2
Powierzchnia całkowita: 230 m2
Kubatura: 750 m3
Liczba mieszkań: 1

Nagroda: Dom w Żabiej Woli zdobył wyróżnienie specjalne w renomowanym światowym konkursie INTERNATIONAl DESIGN AWARD w Los Angeles

Zastosowane rozwiązania

KONSTRUKCJA
fundamenty – płyta fundamentowa
ściany ceramiczne, stropy żelbetowe

MATERIAŁY
zewnętrzne – deski z rozbiórki, szyby częściowo z recyklingu
wewnętrzne – drewno odzyskane z historycznych pali fundamentowych

INSTALACJE
ogrzewanie gazowe, wentylacja z rekuperacją

Dom w Żabiej Woli - Marcin Czechowicz, Radek Gałczyński
Dom w Żabiej Woli - Marcin Czechowicz, Radek Gałczyński
Dom w Żabiej Woli - Marcin Czechowicz, Radek Gałczyński
Dom w Żabiej Woli - Marcin Czechowicz, Radek Gałczyński
Dom w Żabiej Woli - Marcin Czechowicz, Radek Gałczyński

Dom wiatrak

Zaczyn pod projekt powstał w 2014 roku w ramach międzynarodowego konkursu Współczesny Dom Wiejski. Praca Tomasza Padło i Michała Kucharskiego została wyróżniona na etapie krajowym. Projekt został dostrzeżony po latach przez inwestora z Lubelszczyzny, który znalazł się w posiadaniu starego wiatraka. Wstępna koncepcja przeszła niezbędne modyfikacje, została dostosowana do wymagań klienta i uwarunkowań technicznych oraz lokalnych.
Budynek został zaprojektowany jako wpisujący się w wiejski krajobraz. Jego forma to znany, charakterystyczny i mocny element tradycyjnej zabudowy wsi polskiej. Jednocześnie budynek stara się sprostać nowoczesnemu charakterowi użytkowania i wypełniać należycie swoją nową funkcję – mieszkaniową. Stary młyn zyskuje drugie życie i unowocześniony wygląd, nie tracąc swojego pierwotnego wyrazu i formy. Nowymi elementami są: kondygnacja podziemna, taras, duże przeszklenia na parterze i mniejsze na kolejnych piętrach. Obiekt ma także niestandardową elewację z wykorzystaniem starych desek. Na elewacji użyto desek ze starej konstrukcji. Wiele innych drewnianych elementów z pierwotnej konstrukcji i wykończenia także znalazło swoje miejsce w nowym budynku.

Pomysł pierwotny: Michał Kucharski, Tomasz Padło
Projekt koncepcyjny: Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski
Projekt budowlany i wykonawczy: Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski (http://o4architekci.pl/), Sylwia Ciesielska
Instalacje sanitarne: Kozmik Projekt (http://www.kozmik.pl/)
Wsparcie techniczne: Arkadiusz Szałyga
Inwestor: prywatny
Lokalizacja: woj. lubelskie, okolice Lubartowa
Powierzchnia użytkowa: 148,5 m2

Zastosowane rozwiązania

KONSTRUKCJA
stropy żelbetowe
dach dwuspadowy krokwiowo-jętkowy

MATERIAŁY
elewacja – deski ze starej konstrukcji
pokrycie dachu – gont drewniany

INSTALACJE
ogrzewanie – kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem c.w.u. (kocioł jest zasilany z indywidualnego podziemnego zbiornika na paliwo gazowe); ogrzewanie podłogowe; wentylacja tradycyjna, grawitacyjna

Dom wiatrak - Rafał Chojnacki Fotografia Architektury
Dom wiatrak - Rafał Chojnacki Fotografia Architektury

Energooszczędny Dom Miejski MIDI

Największym wyzwaniem przy projektowaniu domu była trudna działka, konieczność wpisania się w kontekst oraz duży program funkcjonalny. Dom musiał być zwarty, a jednocześnie rozrzeźbiony, tak aby nie tracić powierzchni zabudowy i energii, ale jednocześnie eksponować widok na las. Intencją architektów było to, aby forma domu nawiązywała do przyrody, klimatu dzielnicy i projektów Franka Lloyda Wrighta. Mamy więc budynek skrojony na miarę, w typie mieszczańskiej willi, odpowiadający potrzebom mieszkańców. Na elewacji zastosowano cztery materiały, między innymi drewno. Jest ono obecne wszędzie tam, gdzie z elewacją kontakt ma człowiek: czyli wokół wejścia, od strony tarasów i ogrodu.

Projekt: Pracownia MIDI Architekci, midi@midi-architekci.pl
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Inwestor: prywatny
Powierzchnia: 295,6 m2
Powierzchnia działki: ok. 705 m2

Dom Miejski MIDI został wyróżniony w konkursie Najlepsza Gdańska Realizacja Architektoniczna 2018-2019

Zastosowane rozwiązania

KONSTRUKCJA
fundamenty – żelbetowa płyta fundamentowa
ściany i stropy – konstrukcja monolityczna żelbetowa

MATERIAŁY
beton architektoniczny, deski elewacyjne – drewno teakowe,
blacha tytanowo-cynkowa na rąbek stojący w kolorze antracytowym

INSTALACJE
ogrzewanie – gazowy kocioł kondensacyjny, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Energooszczędny Dom Miejski MIDI - Piotr Karaś
Energooszczędny Dom Miejski MIDI - Piotr Karaś
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Zrównoważone budownictwo na Górze Parkowej w Krynicy Zdroju
Zaciszna nowoczesność
Ekologiczne innowacje w architekturze. Dom w Portugalii z certyfikatem A+

Skomentuj:

Domy z drewnem w roli głównej

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej