Jak odkamienić czajnik? Sprawdzone sposoby na odkamienianie
Raz na jakiś czas każdy zastanawia się, jak odkamienić czajnik. Pokryty nieestetycznym osadem nie tylko źle wygląda, ale też nie zachęca do parzenia kawy czy herbaty. Dowiedz się, jak w prosty i szybki sposób pozbyć się kamienia z czajnika.
Skąd kamień na dnie i ściankach czajnika? Jakość wody
Kamień to częste zjawisko, które możemy zaobserwować na powierzchniach wystawionych na częsty (i długi) kontakt z wodą. Jest to szczególnie palący problem tam, gdzie mamy do czynienia z tak zwaną twardą wodą. Co to takiego? To woda, w której są obecne rozpuszczone sole między innymi wapnia i magnezu, odpowiadające za tworzenie się osadu. Nie są one groźne dla zdrowia, ale powstający przy ich udziale kamień może znacząco skrócić żywotność domowych sprzętów, jak zmywarka, ekspres do kawy czy pralka. Ponadto kamień osadza się w rurach i na wylotach kranów w kuchniach i łazienkach. Warto regularnie pozbywać się kamienia tam, gdzie jest to możliwe - w ten sposób nie tylko poprawimy wygląd naszej kuchni czy łazienki, ale zadbamy też o przedłużenie żywotności AGD. Jak usunąć kamień z czajnika?
Domowe sposoby na odkamienianie czajnika
Jednym ze sposobów czyszczenia wnętrza czajnika jest użycie roztworu sody oczyszczonej i wody. Roztwór ten należy rozpuścić w czajniku, ale również pozostawić go tam do namoczenia na okres do dwudziestu minut. Jeśli kamień jest szczególnie uporczywy, należy powtórzyć ten proces. Ponadto należy dokładnie wypłukać czajnik po użyciu. Proces ten trzeba powtarzać co dwa do trzech tygodni. Jeśli nie możesz usunąć kamienia za pomocą tego rozwiązania, użyj innej substancji, na przykład octu.
Cytryna z octem - sposób na kamień w czajniku
Innym świetnym sposobem na wyczyszczenie czajnika jest użycie białego octu i soku z cytryny w proporcji 1:1. Wymieszaj dokładnie roztwór i pozostaw go na co najmniej 30 minut w czajniku. Po tym czasie należy dokładnie wypłukać czajnik. Istnieje wersja tego sposobu zakładająca zagotowanie mieszaniny, ale nie jest to konieczne. Nie trzeba obawiać się, że smak octu "przejdzie" do przygotowywanej później herbaty czy kawy - dokładne wypłukanie czajnika temu zapobiegnie.
Wskazówka! Nie wylewajmy od razu mikstury z octem i sokiem z cytryny z czajnika - można ją wykorzystać do odkamienienia dna zlewu - włącznie z metalowym sitkiem i korkiem. Wystarczy zatkać odpływ zlewu (lub umywalki - podobny zabieg przyda się też w łazience) i wlać mieszankę (jeśli mamy jej mało, można dolać wody). Pozostawić na 30 minut, a następnie przetrzeć miękkim zmywakiem (gąbką), spuścić i opłukać czystą wodą.
Woda z octem do usuwania kamienia
To najprostsza metoda wśród domowych sposobów na czyszczenie różnych powierzchni. Nie pachnie przyjemnie, ale jest skuteczna - a przecież o to nam chodzi. W razie, gdyby znoszenie tego specyficznego zapachu przychodziło z trudem, można dodać do mieszaniny na bazie octu kilka kropli olejku eterycznego (w przypadku na przykład mycia blatów). Usuwanie kamienia z czajnika przeprowadzamy z użyciem samej wody i octu - dla przyspieszenia procesu możemy całość zagotować. W zależności od stopnia zabrudzenia czajnika stosujemy roztwory o różnym stężeniu. Przeważnie wystarcza wymieszanie octu z wodą w proporcjach 1:4, czyli na jedną miarkę octu mają przypadać cztery miarki wody. W przypadku dużej ilości kamienia stężenie należy zwiększyć.
Odkamienianie czajnika sokiem z cytryny
Cytryny są znane ze swoich właściwości wybielających i mogą być używane jako odkamieniacz w czajniku. Wystarczy wycisnąć cytrynę do kubka i dodać 500 ml wody. Pozwól mieszance gotować się przez kilka minut w czajniku, zanim ją usuniesz. Następnie użyj miękkiej szmatki, aby wytrzeć wszelkie pozostałości i wypłucz. Po zakończeniu tego procesu możesz podłączyć czajnik i używać go ponownie. Sok z cytryny jest świetną alternatywą dla ostrych środków chemicznych. Oprócz tego, że jest naturalnym odkamieniaczem, sok z cytryny również przyjemnie i świeżo pachnie!
Zobacz także:
Jak usunąć z kubków osad po herbacie?
Ocet do sprzątania - jak go wykorzystać?
Pandemia COVID-19 a sprzątanie – czy sprzątamy częściej i lepiej?
Sprzątanie po remoncie - jak przeprowadzić je sprawnie i szybko?
Ekologia w polskich domach
Oczyszczanie powietrza w domu
Wiosenne porządki w domu
Rosnące raty kredytów hipotecznych - jak sobie poradzić?
Co robisz w toalecie, Europo? Wyniki raportu „Geberit Hygiene Study 2021”
Skomentuj:
Jak odkamienić czajnik? Sprawdzone sposoby na odkamienianie