Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiosenne porządki w domu

Tekst: Edyta Jabłońska

Wiosna to dobry moment na zrobienie generalnych porządków. Ciepłe i słoneczne dni do tego zachęcają, a w czystym, uporządkowanym domu przyjemniej i bezpieczniej się mieszka.

Robot sprzątający odkurza i myje w sposób zaprogramowany zgodnie z potrzebami użytkownika.
Robot sprzątający odkurza i myje w sposób zaprogramowany zgodnie z potrzebami użytkownika.
irobot.pl

Zmiana pór roku często budzi w nas wprowadzenie zmian we własnym życiu, np. uprządkowania przestrzeni w której żyjemy. Ta potrzeba pojawia się często wiosną, dni są dużo jaśniejsze i cieplejsze, wreszcie możemy na dłużej otworzyć okno - i wpuścić do domu świeże powietrze. To z kolei budzi w nas chęć pozbycia się zalegającego kurzu, który gromadzi się np. w wyniku włączonego ogrzewania. Nie ma co zwlekać, warto wykorzystać ten przypływ energii i posprzątać dom. 

Nawilżacz powietrza STADLER FORM Karl K-004
Nawilżacz powietrza STADLER FORM Karl K-004
Fot.: STADLER-FORM.PL

Wiosenne porządki w domu: zamiecione, odkurzone i umyte

Gruntowne porządki warto zacząć od przejrzenia i posegregowania rzeczy w szafach, na półkach i regałach. Przy okazji warto, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, meble wytrzeć z kurzu, a w razie potrzeby umyć używając środków czystości przeznaczonych do danej powierzchni. Kolejnym etapem sprzątania jest wyczyszczenie  dużych powierzchni. Oczywiście prace zaczynamy zawsze od wyższych partii, czyli od sufitów, następnie czyścimy ściany, a na końcu wszystkich prac podłogę. Przy okazji odkurzamy meble tapicerowane oraz myjemy pozostałe wyposażenie – stół, krzesła itd. Gruntowne porządki to dużo pracy, warto więc podzielić ją na etapy, w przypadku dużych przestrzeni zaplanować pracę nawet na kilka dni lub kilka wolnych weekendów. Pracę ułatwią też odpowiednio dobrane akcesoria, środki czystości i sprzęt. Oprócz szerokiej gamy ściereczek, różnej wielkości szczotek, zmiotek oraz środków czystości, w ofercie producentów jest obecnie wiele przydatnych urządzeń –odkurzacze przewodowe, bezprzewodowe, ręczne czy też sprzęt z dodatkowymi funkcjami, np. urządzenia czyszczące na mokro czy myjące podłogi. Dużą pomocą mogą okazać się roboty sprzątające, które codzienne odkurzanie czy mycie podłogi mogą wykonać prawie bez naszego udziału. To dobre rozwiązanie dla osób zapracowanych (zwłaszcza, że możemy sterować nimi zdalnie), posiadających duże rodziny, zwierzęta lub tych z nas, którzy zwyczajnie nie przepadają za odkurzaniem lub czynność ta sprawia im dużą trudność.    

Po zakończeniu sprzątania warto zadbać o jakość powietrza w domu. W  tym pomogą wszelkiego typu oczyszczacze, osuszacze czy nawilżacze powietrza. Są to zazwyczaj wolno stojące, często niewielkie urządzenia o ładnym wyglądzie, które możemy postawiać w dowolnym miejscu zapewniając jedynie dostęp do prądu. Natomiast o nasze dobre samopoczucie zadbają aromatyzery, zapachowe świece czy kominki na olejki eteryczne.

Wiosenne porządki w domu: pozmywane i wyszorowane

Najwięcej pracy czeka nas w kuchni i łazience, gdzie musimy sprzątać zdecydowanie częściej niż przy zmianie pór roku. Tu pomogą dobre nawyki, np. ustalenie, że w regularnych odstępach czasowych będziemy czyścić zlew, umywalkę, kabinę prysznicową, płytki na ścianach itd. I w tym przypadku pomogą akcesoria przeznaczone do konkretnych zadań czy miejsc, np. szczotka do fug, zmywak do garnków, butelek itd. Warto też od czasu do czasu umyć w zmywarce przedmioty ustawione na półkach czy w witrynie – zastawę, wazony, figurki, miseczki dekoracyjne itd.  Ważne też, by przy okazji gruntownych porządków przejrzeć zapasy jedzenia, kosmetyki, leki czy środki czystości, pod względem dat przydatności do spożycia czy użycia.

Wiosenne porządki w domu: dobrze uprane

Nie ma gruntownych porządków bez mycia okien, a przy okazji zmiany firanek czy zasłon. Po zdjęciu musimy je uprać, dobrze gdy mamy pralkę z programem przeznaczonym do konkretnych tkanin, np. firan, wówczas będziemy mieć pewność, że ich nie zniszczymy. Przy okazji wypierzmy też koce, narzuty czy dekoracyjne poduszki oraz pościele. Wkłady tych ostatnich warto wytrzepać lub pozostawić na słońcu, by się wywietrzyły. Po wyciągnięciu z szaf wiosennej odzieży możemy ją odświeżyć za pomocą parownicy do ubrań lub szybkiego programu do ich odświeżania w pralce automatycznej.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wiosenne porządki w domu